Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pochod homosexuálů má dalšího odpůrce. Zvažte svou záštitu, zní z církve

  8:01aktualizováno  11:36
Kritizovaný festival gayů a lesbiček Prague Pride získal dalšího vlivného odpůrce. Primátora Prahy vyzval v pondělí dopisem arcibiskup Duka, aby ještě zvážil svou záštitu nad touto akcí a pochodem homosexuálů. Svoboda zrušení záštity rázně odmítl.

Pražský arcibiskup Dominik Duka | foto:  David Neff, MAFRA

"Vážený pane primátore, dovolte, abych Vás ujistil o tom, že si Vás vážím jako zodpovědného a statečného muže. To mě vede k tomu, abych Vás požádal, abyste ještě jednou zvážil svou záštitu nad akcí Prague Pride naplánovanou na 10. až 14. srpna," píše Dominik Duka ve svém dopisu Svobodovi.

Z programu akce je podle Duky zřetelné, "že se nejedná o otázku práva menšiny na toleranci, ale o propagaci uvolněného životního stylu, který není zodpovědný, důstojný a krásný".

DOKUMENT: Dukův dopis, v němž vyzývá pražského primátora ke zvážení podpory Prague Pride

"Naopak rozvolněný sexuální život, pohrdání těmi, kteří obětují v rodinném životě mnohonásobně víc růstu společenských hodnot a tím obohacují celou společnost, mne přivádí k smutku nad takovýmto způsobem zviditelňování se," píše Duka.

Podle něj tyto akce mediální cestou vytěsňují ze společnosti opravdový vhled do vážnosti problému a ještě více destabilizují společnost, které se Svoboda rozhodl na zodpovědném místě primátora hlavního města sloužit.

"Odpusťte, ale považoval jsem za svou povinnost Vám tyto řádky napsat a poprosit, abyste ještě jednou zvážil své rozhodnutí," dodal pražský arcibiskup.

Nemáme padesátá léta minulého století, čílí se Svoboda

Přažský primátor Bohuslav Svoboda se proti tomu, že se nejedná o toleranci, tvrdě ohradil. "Nevěděl jsem, že tolerance končí u záštity primátora. Na to já nemohu přistoupit. Tolerance je obecná věc a ta souvisí s mým přesvědčením a celoživotní medicínskou praxí," uvedl v ranním interview pro ČRo Radiořurnál.

Svoboda naznačil, že ještě v komunistickém Československu byli homosexuálové bráni jako nemocní lidé. "A my prostě nemáme padesátá léta minulého století," odmítl zpátečnictví kritiků.

Celou situaci kolem kritiky jeho záštity nad Prague Pride označil primátor hlavního města za druhotnou. "Mám pocit, že jde o takovou bouři ve sklenici vody. Máme tady na stole obrovské problémy, které musíme vyřešit, třeba ekonomickou recesi."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz