Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dřevnovicemi prošli obyvatelé s extremisty, Romové raději z obce odjeli

  18:19aktualizováno  18:19
Dvousetpadesátihlavý pochod za snížení kriminality prošel obcí Dřevnovice na Prostějovsku. Mezi místní se přidala asi stovka pravicových extremistů. Všichni dřevnovičtí Romové raději z vesnice odjeli. Ve vesnici v minulých týdnech narůstalo napětí právě mezi místními Romy a většinovým obyvatelstvem.

Dřevnovicemi prošlo na dvě stě padesát účastníků pochodu (15. září 2012) | foto: ČTK

Pochodu se podle odhadu policie zúčastnilo asi 250 lidí, kromě místních a obyvatel okolních obcí také asi stovka pravicových extremistů. K narušení veřejného pořádku ani škodám na majetku ale nedošlo, řekla ČTK policejní koordinátorka pro menšiny Michaela Sedláčková.

Fotogalerie

Účastníci se scházeli asi od 12:00, o dvě hodiny později byla akce zahájena na hřišti několika proslovy obsahujícími kritiku romských obyvatel. Pochod poté prošel vesnicí a krátce po 15:00 byl organizátorem na hřišti zase ukončen.

Podle Sedláčkové všichni Romové z vesnice odjeli, což zřejmě přispělo k poklidnému průběhu akce, do níž bylo nasazeno několik desítek policistů.

Zákony platí pro všechny, vzkazuje starostka

Podle starostky Bohumily Charvátové není jisté, jestli pochod povede k uklidnění ve vesnici. "Snad si nepřizpůsobiví uvědomí, že výkřiky typu 'vypalování Dřevnovic nastane' k ničemu nevedou. Násilí plodí jen násilí. Byla bych ráda, kdyby zákony platily pro všechny a všichni se podle toho začali chovat," řekla ČTK Charvátová.

Napětí mezi Romy a většinovým obyvatelstvem panuje v posledních týdnech nejen v Dřevnovicích, ale například i nedalekých Dobromilicích. Tam již dokonce funguje domobrana, vedení obce připravilo nové vyhlášky pro zajištění veřejného pořádku a plánuje například kamerový systém. Podle Charvátové v Dřevnovicích zatím domobranu nepřipravují. V rámci mikroregionu chce ale vesnice mluvit o možnosti zřízení obecní policie a také tlačit na stát, aby neubývalo republikových policistů.

V Dřevnovicích žije asi 40 Romů. Mezi nimi je i početná rodina, kterou do obce před několika lety nechal přestěhovat ze Vsetína tehdejší starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL). Právě s nimi jsou podle místních největší potíže, s obcí se totiž údajně nesžili.

Dřevnovice leží na Prostějovsku.

Dřevnovice leží na Prostějovsku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Najdete na iDNES.cz