Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počet žen ve Sněmovně klesl pod světový průměr

  18:05aktualizováno  18:05
Česká republika se propadla o několik příček v žebříčku, který srovnává zastoupení žen v národních parlamentech asi 190 zemí. Počet poslankyň klesl ze 34 na jednatřicet. Česko je tak s 15,5 procenty žen ve Sněmovně pod celosvětovým průměrem.

Nejmladší česká poslankyně, komunistka Kateřina Konečná (s bývalým lídrem KSČM Grebeníčkem). | foto: Michal SváčekMF DNES

Meziparlamentní unie spočítala průměrný podíl žen v zákonodárných sborech ve světě na 16,6 procenta, v dolních komorách pak mají ženy průměrně 16,8 procenta křesel.

V končícím volebním období bylo v Česku 34 poslankyň, což znamenalo 17 procent. V nové Sněmovně zasedne o tři ženy méně.

Před Česko se tak na žebříčku najednou dostalo jedenáct zemí. Jsou mezi nimi například Bolívie, Zimbabwe, Turkmenistán či Ekvádor. Předběhlo nás i Slovensko, v jehož parlamentu zasedá 16,7 procenta žen. Otázkou je, jak to bude po volbách, které našeho východního souseda čekají za 12 dní.

První příčku v mezinárodním srovnání zaujímá Rwanda, kde v dolní komoře připadá ženám 48,8 procenta křesel. Následuje Švédsko s 45,3 procenta. V první desítce dále figurují Kostarika, Norsko, Finsko, Dánsko, Nizozemsko, Kuba, Španělsko, Argentina a Mozambik. Kuba se dělí o osmé místo se Španělskem. Jedenáctá skončila Belgie, dvanácté Rakousko.

Ve všech těchto státech tvoří ženy víc než třetinu zákonodárného sboru. V patnáctém Německu jim ve spolkovém sněmu připadlo 31,8 procenta křesel.

V rámci EU má méně zákonodárkyň než ČR pět zemí: Irsko, Řecko, Francie, Slovinsko a Malta. Více žen zasedá i v parlamentech ve Vietnamu, Afghánistánu, Namibii, Iráku či v Moldavsku.

Po vyšším zastoupení žen volá i Evropská unie. Podle jejích představitelů je nutné podíl žen na rozhodování zvyšovat, jinak Unie nebude schopná vybudovat nejvýkonnější ekonomiku na světě. OSN zase upozorňuje, že bez žen nelze účinně bojovat se světovou chudobou.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Najdete na iDNES.cz