Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poprav v USA bude nejméně za 25 let. Hrdelní trest ztrácí i podporu lidu

  19:59aktualizováno  19:59
V USA má být letos nejméně popravených lidí za poslední čtvrtstoletí. Zatím dostalo oprátku či smrtící injekci sedmnáct vězňů, další čtyři exekuce jsou v plánu do konce roku. Absolutní trest ztrácí i podporu veřejnosti. Jeho zachování si poprvé od roku 1971 přeje méně než polovina Američanů.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Americká justice letos sprovodí ze světa jednadvacet lidí. To je nejméně od roku 1991, kdy bylo popraveno 14 lidí. V dalších letech počet popravených rostl, nejvyšší byl v roce 1999 (98), poté postupně klesal. Loni bylo popravených 28, vyplývá z údajů amerického Informačního centra trestu smrti.

Soud sice ještě letos může nařídit provedení popravy některého z vězňů odsouzených na smrt, je ale velmi nepravděpodobné, že by celkové číslo přesáhlo loňský rok. Zatím poslední popravu soud oznámil tento čtvrtek, 16. listopadu půjde na smrt Steven Spears z Georgie.

Počet popravených mezi léty 1976 až 2016. Aktuální data k 28. říjnu 2016.

Počet popravených mezi léty 1976 až 2016. Aktuální data k 28. říjnu 2016.

S počtem popravených klesá i počet států federace, kde se exekuce provádí. Letos jich je jen pět - Alabama, Florida, Georgie, Missouri a Texas, což je nejméně od roku 1983. Pro srovnání: v roce 1999 to bylo dvacet států.

Podle výzkumné agentury Pew Research může za poklesem celonárodní statistiky stát nižší počet popravených v Texasu, který v tomto ohledu tradičně patří k nejaktivnějším. Druhý největší stát federace letos provedl sedm poprav a jedna další je naplánována, což je jeho dvacetileté minimum.

Instrukce před popravou plynem: Dýchejte zhluboka, nebo budete trpět

Od roku 1976, kdy byl v USA trest smrti obnoven, Texas popravil 538 lidí. Podle deníku The Texas Tribune za poklesem mohou stát dva faktory. Prvním je to, že v roce 2005 bylo jako alternativa k trestu smrti uzákoněno doživotní vězení bez možnosti propuštění. Druhým pak dlouhodobý pokles vražd. Zatímco v roce 1996 jich na 100 tisíc obyvatel připadalo 7,7, v roce 2013 už jen 4,4.

V letošním roce se může změnit i počet států, ve kterých je možné trest smrti uložit - zatím jich je 30. V listopadu voliči rozhodnou o jeho zachovaní či zrušení v Kalifornii a Nebrasce.

Pokud voliči v Kalifornii rozhodnou o zrušení absolutního trestu, nahradí ho doživotní vězení bez možnosti propuštění. To by se retrospektivně týkalo i více než 700 vězňů, kteří v celách smrti čekají na datum popravy (letos popravení vězni v USA čekali od odsouzení na vykonání exekuce v průměru přes 18,5 roku).

Odpor k trestu smrti u veřejnosti roste

Neklesá přitom jen počet popravených, ale i podpora hrdelního trestu v americké společnosti. Podle průzkumu ze srpna tohoto roku podporuje trest smrti v případě vražd 49 % Američanů, proti je 42 % (nejvíce od roku 1972).

Ještě v roce 1994 přitom nejvyšší trest podporovali čtyři z pěti Američanů a jen 16 % bylo proti. Příznivci trestu smrti tak podle této statistiky ztratili nadpoloviční většinu ve společnosti poprvé po 45 letech. Naposledy bylo v USA méně než 50 % podporovatelů absolutního trestu v roce 1971.

V USA poslali na smrt desítky nevinných. Většinou končí v zapomenutí

Názory na to se ale ve společnosti značně liší. Zatímco mezi republikánskými voliči je pro trest smrti 72 %, u demokratů jen každý třetí. Častěji absolutní trest podporují muži (55 %) a běloši (57 %), méně už ženy (43 %), černoši (29 %) a hispánci (36 %).

Od roku 1976 bylo ve Spojených státech popraveno celkem 1 439 lidí. Z toho pouze tři popravy nařídila federální vláda, ostatní byly provedeny z nařízení jednotlivých států. K vykonání popravy je v USA povoleno pět způsobů usmrcení: smrtící injekcí, elektrickým křeslem, oběšením, zastřelením a umístěním do plynové komory.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tragédie v Kentucky. Zákonodárce byl nařčen z osahávání, zastřelil se

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson, kterého jistá žena obvinila ze sexuálního násilí,...

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...Najdete na iDNES.cz