Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obyvatel Česka mírně přibylo, zemřelých je o pětinu méně než loni

  9:19aktualizováno  10:37
Česko se za letošní první čtvrtletí mírně rozrostlo. Alespoň co se počtu obyvatel týká. Podle statistiků vzrostl počet obyvatel o pět tisíc. Není za tím vyšší porodnost, ale přistěhovalectví. Statistici zároveň upozornili, že oproti loňskému prvnímu čtvrtletí zemřelo o pětinu méně lidí.

Budova ČSÚ v Praze. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česko k 31. březnu 2014 obývalo 10 517 400 lidí. Data za první čtvrtletí letošního roku ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Největší početní rozdíly jsou oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku v úmrtnosti a ve stěhování za hranice.

Podle statistiků letos zemřelo celkem 25 500 lidí. Toto číslo je meziročně nižší o 4 700.

Méně zemřelých bylo podle ČSÚ ve starším i mladším věku. "V absolutním počtu nejvíce ubylo zemřelých ve věku 80 až 89 let. Před dosažením jednoho roku věku zemřelo v prvním čtvrtletí 55 dětí (2,1 z tisíce živě narozených), což je o 13 méně než ve stejném období předcházejícího roku," podotýkají statistici.

Statistika je předběžná, číslo může povyskočit

"Úmrtnost v ČR dlouhodobě klesá, naopak věk dožití se zvyšuje," vysvětlila Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Podle Němečkové se na letošních číslech úmrtnosti odráží to, že zatím statistici mají k dispozici jen předběžná čísla. Statistiku k poslednímu březnu sestavovali z výkazů z poloviny dubna. Jenže některé dorazí do ČSÚ se zpožděním. "To znamená, že při zpracování celého letošního roku bude počet zemřelých mírně vyšší. Zhruba o jeden tisíc," podotýká Němečková.

Je tu ale ještě jeden méně předvídatelný důvod, proč je zemřelých o pětinu méně. V Česku se na přelomu letošního a loňského roku vyhnula chřipková epidemie. Na nemoc v zimě zemřeli jen dva lidé. Před rokem to bylo 124. Jenže u dalších stovek lidí chřipka zhorší jejich chronickou nemoc a přispěje k jejich skonu. To, že se absence chřipky podepsala na číslech míní Němečková i hlavní hygienik Vladimír Valenta (více o absenci chřipky čtěte zde).

Stěhováním republika nabobtnala o 4 800 obyvatel

Výrazné odlišnosti jsou také v počtu těch, kteří se odstěhovali či přistěhovali. "Ve srovnání s obdobím leden až březen 2013 byl objem zahraničního stěhování v letošním roce více jak dvojnásobný," uvádí ČSÚ.

Do Česka se ze zahraničí zatím letos přistěhovalo 15 100 lidí, což je o 7 200 více než v předcházejícím roce. Vzrostl i počet vystěhovalých, a to o 2 500 na 10 400.

Mezi přistěhovalými i vystěhovalými je nejvíce státních občanů Ukrajiny a Ruska. Třetí nejpočetnější skupinou přistěhovalých jsou Slováci a u vystěhovalých Češi.

"Bilance zahraničního stěhování za první čtvrtletí 2014 byla podle předběžných výsledků kladná se saldem 4 800 osob," uvádí ČSÚ. To je počet srovnatelný se stejným obdobím roku 2012. V roce 2013 byla bilance zahraničního stěhování záporná.

Počty porodů a rozvodů se téměř nezměnily

Na pětitisícovém přírůstku obyvatel se mnohem méně než stěhování podepsal počet narozených dětí. Letos sice zatím nad úmrtností převažuje porodnost, rozdíl je však zanedbatelný. Přírůstek činí 230 lidí.

A kolik dětí se vlastně letos narodilo? Do března je jich zatím 25 700. A to je stejný počet jako loni touto dobou. Meziročně se zvýšil počet dětí narozených mimo manželství (o 586 více) a snížil počet dětí narozených vdaným ženám (o 526 méně). Nejvíce dětí porodily ženy ve věku 29 až 31 let, prvorodičky byly nejčastěji 28 až 30leté.

Oproti loňsku je téměř stejný počet také u manželství. Dosud bylo uzavřeno 3 400. "V téměř dvou třetinách případů uzavírali snoubenci první manželství, třetina snoubenců byla rodinného stavu rozvedený/á. Více než polovinu novomanželských párů (52,7 procenta) tvořily dvě dosud svobodné osoby," uvádí ČSÚ.

Počet rozvodů za první čtvrtletí letošního roku byl meziročně o 154 nižší. Celkem se rozvedlo 6 500 párů. Nejčastěji se rozpadala manželství po pěti a šesti letech. V průměru pak rozvedené manželství trvalo téměř 15 let. Rozvody se dotkly 5 600 dětí a mladých lidí do 18 let.

Statistici také sledují počty potratů. Těch oproti loňsku ubylo o 135. Celkem jich do března lékaři zaznamenali 9 600 (celou zprávu ČSÚ najdete zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz