Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počet obětí protržené hráze v Indonésii se blíží osmi desítkám

  7:29aktualizováno  18:18
Počet lidí, kteří přišli o život po protržení hráze umělé nádrže na předměstí indonéské metropole Jakarty, od pátku narostl. Obětí je nejméně 77, více než sto dalších se pohřešuje. Dvoumetrová vlna z protržené hráze zaplavila asi pět stovek domů, protržení hráze způsobily nejspíš vydatné lijáky.

Počet obětí protržené hráze v Indonésii se blíží osmi desítkám (28. března 2009) | foto: Reuters

V místě neštěstí bylo dnes nasazeno do záchranných prací asi pět set lidí, včetně vojáků. O střechu nad hlavou přišlo přes 1500 lidí. Úřady a záchranáři počítají s tím, že počet mrtvých ještě poroste.

"Naše snahy se soustřeďují na pátrání po pohřešovaných," řekl policista Edi Waluyo. Nasazena byla těžká technika jako bagry a buldozery. "Pátraní je ztěžováno přívaly bahna a obrovským množstvím trosek," popsal indonéský koordinátor záchranné operace.

Počet obětí protržené hráze v Indonésii se blíží osmi desítkám (28. března 2009)

V některých místech dosahovala dva metry vysoká voda až po střechy domků. Desítky jich byly poškozeny. Mohutná vlna brala vše, co jí stálo v cestě, na hladině plují kusy nábytku, ale i obuv či oblečení. Automobily zaparkované v ulicích odnesl živel stovky metrů daleko.

Některým lidem se podařilo vyšplhat na střechy domků, kde řadu hodin museli čekat na záchranáře.

Téměř 16 metrů vysoká přehradní hráz jezera Situ Gintung byla vybudována před sto lety, když Indonésie byla ještě nizozemskou kolonií. Podle některých činitelů hráz nejprve přetekla a pak se provalila vzhledem k tomu, že její základy nebyly vytvořeny z betonu, nýbrž pouze ze zeminy.

Počet obětí protržené hráze v Indonésii se blíží osmi desítkám (28. března 2009)

Kromě toho byla hráz, zadržující vodu v asi dvacet kilometrů jihozápadně od centra Jakarty, v posledních letech kvůli nedostatku financí špatně udržovaná. V hrázi se začaly objevovat trhliny v pátek kolem druhé hodiny ranní místního času, pak se náhle protrhla a uvolnila tak cestu pro zhruba dva miliony litrů zadržované vody.

Stanovit přesný počet obětí bude podle indonéských úřadů velmi obtížné, protože řada mrtvých rodinných příslušníků nese stejné jméno, jak je to v Indonésii obvyklé.

V Indonésii sezonní monzunové lijáky způsobují sesuvy a záplavy, které si každoročně vyžádají desítky i stovky životů. Škody bývají vyšší kvůli nedostatečným investicím a špatné údržbě infrastruktury. Navíc oblasti zasažené pohromami bývají obvykle přelidněné a domy jsou postaveny z málo pevných materiálů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Alabamě našli trosky škuneru Clotilda, poslední otrokářské lodě

Zbytky škuneru Clotilda v říční deltě nedaleko města Mobile ve státě Alabama...

Američtí výzkumníci našli v říční deltě na jihu státu Alabama zbytky dřevěné lodi, zřejmě posledního plavidla, které na...

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Najdete na iDNES.cz