Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počet obětí hurikánu Mitch přesáhl deset tisíc

aktualizováno 
- Mitch, jeden z vůbec nejničivějších hurikánů, který v tomto století zasáhl Střední Ameriku, si vybírá další a další oběti. Podle posledních odhadů je jich více než deset tisíc, ale asi 13000 lidí se stále pohřešuje. Velmi tragická je situace především v Hondurasu, kde zahynulo téměř 7000 lidí, bylo zničeno až sedmdesát procent úrody a statisíce lidí jsou bez přístřeší.

Mitch odkryl v Nukaragui desetitisíce nášlapných min
Záplavy způsobené hurikánem Mitch odhalily a rozsely v Nikaragui zatím nepotvrzených 75.000 nášlapných min, pozůstatek občanské války. Upozornil na to mluvčí nikaragujské armády kapitán Milton Sandoval. Informaci poté potvrdil ministr obrany Pedro Joaquín Chamorro.
Nebezpečné nálože roznesl nejen voda, ale i sesuvy půdy v severní části země, ńa některých místech miny dokonce plavaly na hladině vody. "Je předčasné říci, o kolik metrů či kilometrů se přesunuly, ale rozhodně se přemístily," řekl mluvčí a varoval obyvatelstvo, aby se pohybovalo s nejvyšší opatrností.
V současnosti je prvořadým úkolem armády vyhledat a dostat do bezpečí izolované osoby v zaplavených oblastech na severu, severozápadě a v centru Nikaraguy.
Za občanské války mezi sandinovci a contras v 80. letech bylo v zemi rozmístěno 116.000 nášlapných min. Od roku 1990 jich bylo zlikvidováno 40.000.

Tisíce mrtvých v Hondurasu a Nukaragui
Hurikán Mitch usmrtil v Hondurasu  až 7000 lidí. V noci na úterý to po odeznění přírodního živlu oznámilo ústředí místní záchranné služby a potvrdilo tím ty nejhorší předpovědi. Povodně a sesuvy půdy vymazaly z mapy Hondurasu mnoho vesnic.
Honduraský prezident Carlos Flores v televizním a rozhlasovém projevu upozornil, že se nepodařilo pomoci všem postiženým obyvatelům a vyzval, aby pokračovali záchranné práce. Mnoho lidí podle něj čeká již pět dní bez potravy na střechách svých domů a v jiných úkrytech na pomoc.
"Poznatky, které jsme získali, ukazují panorama smrti, zoufalství a trosek po celém honduraském území. V zemi není téměř žádné místo, které by nebylo postiženo. Rozsah tragédie se bude zvětšovat s postupem záchranných prací," usoudil prezident.
Úřady disponují pro celou zemi jen deseti vrtulníky a několika čluny. Bez střechy nad hlavou se ocitlo zhruba 600.000 lidí, deset procent obyvatel Hondurasu.
Honduraská vláda již také omezila prodej benzínu: jeden člověk si smí koupit pohonné hmoty jen za 7,50 dolaru denně. Vyzvala také obyvatele, aby striktně omezili spotřebu potravina a pitné vody.
Tragická sitace je také v Nikaragui. Po průchodu ničivého hurikánu Mitch byly nalezeny 3000 mrtvých těl a 2000 osob se stále pohřešuje. Nejvíce mrtvých bylo nalezeno pod sopkou Casitas. Bláto, která se řítilo z kráteru sopky zcela zničilo pět vesnic. Většina z těch, kteří přežili, jsou zraněni.
Hurikán vyhnal z domovů přes 400.000 lidí, kteří trpí hladem a žízní. "Všude je zoufalství, slzy a smutek," uvedla starostka jedné z postižených oblastí Felicita Zelondonová.

Následky hurikánu jsou výrazně nižší v Guatemale. V této zemi zahynulo 196 lidí a 80.000 jich muselo být evakuováno. Guatemalská vláda vyčlenila na pomoc postiženým 1,1 milónu dolarů.
V sousedním Salvádoru hurikán Mitch připravil o život 240 lidí.

Zahraniční pomoc postiženým zemím

USA rozhodly rozšířit pomoc postiženým oblastem na 3,5 miliónu dolarů. "Představte si jak by nám bylo, kdyby v Americe zemřelo při přírodní katastrofě 7000 lidí. Pomozme jim vyrovnat se s krizí co nejrychleji, jak to půjde," prohlásil Clinton při setkání s poradci na mezinárodní hospodářské otázky.
Pomoci hodlá taktéž Nizozemsko zhruba 750 000 dolary a evropská unie 7,7 milióny dolarů. Ovšem škody napáchané uragánem jsou až 30 krát větší. V Kostarice a Salvadoru způsobil Mitch škody za 286 a 49 milionů dolarů. Pohromou byly nejvíce postiženy zemědělské plodiny - obzvláště kávovníkové a kukuřičné plantáže.
USA vyslaly do postižených oblastí 60 vrtulníků UH-60 Black Hawk a dva nákladní vrtulníky CH-47 Chinook. Základna amerických posil bude sídlit v honduraském Soto Cano.


Podle dokumentů přišel vůbec nejničivější uragán v roce 1780, kdy bylo ve východní části Karibského moře pohromou usmrceno na 22 000 lidí. Jinou tragedií byl roku 1900 příchod hurikánu do amerického Texasu, jenž měl na svědomí 8 000 až 12 000 obětí.

Trosky vrtulníku, který se zřítil v Hondurasu při přeletu nad postiženou oblastí. Na palubě byli čtyři lidé, jedním z nich byl starosta Tegucigalpy.

Hurikán Mitch zuřící v přístavu Puerto Cortes v Hondurasu.

Zaplavená ulice se supermarketem a hotelem ve městě La Ceiba v Hondurasu.

Záchranáři se přepravují na loďce po zalvené silnici v Nikaragui.

Obyvatelé Hondurasu se snaží zachránit na střechách svých zaplavených domů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

Kyjevský soud propustil Saakašviliho na svobodu. Chci se najíst, vtipkoval

Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili u soudu v...

Kyjevský soud zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta...Najdete na iDNES.cz