Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počet narozených dětí poprvé za osm let klesl, populaci ČR zvedají imigranti

  9:13aktualizováno  11:52
Za tři čtvrtletí roku 2009 se v České republice narodilo téměř 90 tisíc dětí. Podle statistiků je to o sedmnáct set méně než ve stejném období loni. Babyboom se tak letos zastavil. Populace mírně roste jen díky imigrantům, letos jich přibylo už 22 800, informoval Český statistický úřad.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Podle statistiků měla Česká republika k 30. září 10 501 197 obyvatel, za první tři čtvrtletí tak přibylo 33 700 lidí.

Babyboom se letos zastavil, počet narozených dětí přestal růst po sedmi letech. Od ledna do září se totiž narodilo 89 800 dětí, což je o sedmnáct set méně než loni.

"Hospodářská krize má vliv na rozhodování rodin. Mladé páry zvažují, zda se vezmou či zda si pořídí dítě. Vsadil bych se, že ke konci roku, tedy k poslednímu čtvrtletí, se více projeví nižší celková míra plodnosti, do které se krize jistě promítne," uvedl sociolog Martin Potůček z Karlovy univerzity.

"Nejvíce se v tomto období rodily ženám jejich první děti, celkem 42 300. Nejčastěji se jednalo o matky ročníků 1978-1981. Druhých dětí bylo registrováno 34 600 a nejčetnějšími rodičkami byly ženy narozené v letech 1977 a 1978," uvádějí statistici.

Stále podle nich roste také počet dětí narozených mimo manželství, ve sledovaném období se svobodným matkám narodilo 34 600 dětí, což je o 2,5 procenta více oproti stejnému období v loňském roce.

Klesá také migrace

Také přistěhovalců ubývá, přesto je imigrace důležitým faktorem, který populaci České republiky zvyšuje - letos už o 22 800 lidí. Za prvních devět měsíců loňského roku to přitom bylo 2,5krát více, skoro 60 tisíc.

"Zatímco v předchozích letech celkový počet obyvatel České republiky rostl téměř výhradně díky zahraniční migraci, například loni to bylo 83 procent, v letošním roce se její podíl na celkovém přírůstku obyvatel snížil na dvě třetiny," uvádějí statistiky.

Podle sociologa Martina Potůčka je i tento trend jasným důsledkem hospodářské krize. "Významně klesla nabídka na trhu práce, která je hlavním motivem, proč sem cizinci přijíždějí. Také firmy při potížích nejdříve propouštějí cizince. Komunikační kanály v těchto komunitách fungují velmi dobře, proto se cizinci raději rozhodují zůstat v rodné zemi  či hledat jinou variantu," zdůvodnil.

Zemřelo také méně lidí, než se jich za stejné období narodilo - celkem 79 tisíc. Téměř 40 tisíc lidí zemřelo kvůli nemoci oběhového systému, přes 20 tisíc lidí pak na zhoubné nádory.

Méně svateb i méně rozvodů

I přesto, že sociologové předpovídali v době krize více svateb, statistiky to nepotvrzují. Počet svateb (jazykem statistiků "úroveň sňatečnosti") zůstává nízký, což platí zejména pro svobodné, upozorňují statistici.

Manželství letos uzavřelo 40 900 lidí, což je o 4 600 méně než ve stejném období před rokem. Nejvíce svateb se slavilo v červnu, zvláště zajímavé přišlo snoubencům datum 6. 6. 2009, kdy se vzalo 1 991 párů.

Dobrou, byť vzhledem k trvale klesajícímu počtu svateb logickou zprávou je, že ubývá i rozvodů. Během prvních devíti měsíců se nechalo rozvést 21 800 manželství, což je o 1 700 méně než loni. Návrh na rozvod podávají více ženy, podle statistik je to v 65 procentech případů.

Migrace obyvatelstva

Podle dat Informačního systému evidence obyvatel Ministerstva vnitra se do České republiky přistěhovalo za prvních devět měsíců roku celkem 32 100 lidí, zatímco v prvních devíti měsících roku 2008 to bylo 64 500 lidí.

Vystěhovalých bylo letos naopak téměř dvakrát více (9 300 oproti 4 900). Nejvíce se na našem území zvýšil počet občanů Ukrajiny (o 7 300), Ruska (3 100) a Vietnamu (2 300).

Podle údajů ministerstva vnitra žilo k 30. září v České republice 437 251 cizinců. Jejich podíl v populaci ČR činí 4,2 %.

Zdroj: ČSÚ

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...Najdete na iDNES.cz