Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Stranám prudce ubývají členové, brzy mohou mít existenční potíže

  • 380
Téměř všem stranám, které jsou zastoupené ve Sněmovně, prchají členové. Ukazuje to aktuální statistika jejich základen. Nejvyšší tempo úprku oproti loňsku nabrali členové ODS, naopak Úsvit má i po roce stále jen devět členů. Polepšilo si jen hnutí ANO, kde se na členství čeká i půl roku. ČSSD počet členů strany odmítla zveřejnit.

Část ze stran a hnutí vybírá do konce března členské poplatky. iDNES.cz proto jako každý rok ty, jež jsou zastoupeny ve Sněmovně, oslovil s dotazem, kolik mají aktuálně členů. Všechny až na ČSSD informaci dodaly. 

„Údaje o stavu členské základny jsou momentálně v procesu zpracování. Konkrétní čísla budeme mít k dispozici na konci příštího týdne, aby se s nimi mohly seznámit naše orgány – předsednictvo a ústřední výkonný výbor, které budou jednat ráno v sobotu 11. dubna. Až poté stav členské základny zveřejníme,“ vysvětlila absenci dat sekce PR sociální demokracie. 

Aktuální počty členů stran

Přehled členů stran zastoupených ve Sněmovně:

  • ČSSD
    loni k 9. dubnu strana měla 23 202 členů 
    letos údaj neuvedla
  • ANO
    loni v dubnu mělo 1 564 členů
    letos k 2. dubnu má 2 750 členů
    přibylo 1 186 členů
  • KDU-ČSL
    loni k 28. únoru měla 28 541 členů
    letos k 2. dubnu má 27 357 členů
    ubylo 1 184 členů
  • KSČM
    k 31. prosinci 2012 měla 50 353 členů
    k poslednímu březnu letošního roku měla zhruba 49 000 členů
    ubylo 1 353 členů
  • TOP 09
    loni 9. dubna měla 3 831  členů
    letos k 2. dubnu měla 3 560 členů
    ubylo 271 členů
  • ODS
    loni k 9. dubnu měla 21 074 členů
    letos k 2. dubnu má  17 607 členů
    ubylo 3 467 členů

Pozn.: Číslo je z webu Mojeods.

  • Úsvit
    hnutí mělo před rokem 9 členů, i přes turbulence uvnitř strany a sliby, že se strana otevře novým lidem, se toto číslo nijak nezměnilo a členů je i letos k 2. dubnu 9.

S nadsázkou aktuální statistiky vypadají, jako by se část členů strany lidové přesunula přímo k ANO. Zatímco KDU-ČSL přišla meziročně o 1 184 členů, téměř stejný počet, konkrétně 1 186 nových členů, přijalo hnutí ANO.

ANO i po roce posiluje z oslovených stran nejvíc. „Od začátku roku máme zhruba tři sta nových členů. Čekatelů je nyní zhruba 350 a čekací doba je dle stanov stále stejná, tedy šest měsíců a lze ji zkrátit, pokud se čekatel pozitivně projeví dříve,“ popsal Jaromír Hasoň z divize komunikace hnutí. 

„Ten nárůst se dal čekat,“ reagoval na čísla politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého. „Andrej Babiš sliboval, že postupně bude hnutí prověřovat nové uchazeče a řadu z nich přijme. Navíc zájmu napovídá i obliba hnutí, které veřejnost stále vnímá jako to, jež by mohlo potenciálně pročistit českou politiku a veřejnost,“ dodal politolog.

Tisíce odchodů z ODS

Nejvíc meziročně oslabila ODS. Zatímco loni hlásila ztrátu 504 členů, letos už meziroční úbytek činí téměř 3 500 členů. 

„To je velmi razantní pokles. Může být zapříčiněn dvěma jevy. Jedním je, že řada členů se neztotožnila s novým vedením a z programových a personálních důvodů už s touto stranou nechtějí mít nic společného. Druhým důvodem může být to, jakým způsobem je ODS vnímána veřejností,“ domnívá se Šaradín.

Předseda ODS Petr Fiala upozornil, že přesné údaje o počtu členů po uplynutí lhůty pro placení členských příspěvků bude mít strana až za několik dnů. „Pokles očekávám, není nutně negativní. Nedávno jsme zrušili dvě pražské oblasti a ODS celkově prochází řadou vnitřních změn. Důležité je, že se nám hlásí i noví členové, které oslovuje naše pravicová politika,“ sdělil Fiala.

Ztrácejí také komunisté, ale už ne tolik jako loni. Loni meziroční srovnání ukázalo 3 126 odchodů či úmrtí, letos strana přišla o 1 353 členů. Stále je ale co do síly členské základny nejsilnějším politickým subjektem u nás.

Žádné změny co do počtu členů nehlásí hnutí Úsvit. Ačkoliv se poslanci strany mezi sebou pohádali o peníze a vyloučili z klubu spoluzakladatele hnutí Tomia Okamuru (více čtěte zde), v hnutí Okamura setrvává. Tajemník Úsvitu Jan Zilvar iDNES.cz potvrdil, že strana má stejně jako loni devět členů. Takový počet je sice nezvyklý, ale zákon neporušuje (více o nejmenší členské základně politického subjektu čtěte zde).

Meziroční rozdíly v počtu členů parlamentních stran
StranaRozdíl počtu členů (2013-14)Rozdíl počtu členů (2014-15)
ČSSD+ 321---
ANO+ 832+1 186
KDU-ČSL- 1 811- 1 184
KSČM- 3 126- 1 353
TOP 09+ 27- 271
ODS- 504- 3 467
Úsvit---0

Podle Šaradína nízký počet členů i to, co se kolem hnutí nyní děje, svědčí o tom, že Úsvit je „pochybný spolek“. Zilvar nízký počet v minulosti omlouval tím, že nechtěli mít v hnutí takzvané velrybáře, tedy lidi, kteří účelově navyšují členskou základnu.

Se členy přicházejí strany i o peníze

V tom, že až na Úsvit a ANO všechny strany ve Sněmovně přicházejí o členy, vidí Šaradín potíž. „Pro politickou stranu to je problém, ať už personální, protože přichází o aspiranty na nejrůznější funkce, nebo také finanční, protože ztráta členů znamená i ztrátu členských příspěvků a může znamenat i odchod drobných sponzorů,“ domnívá se politolog.

Věří ale, že v budoucnu mohou být čísla optimističtější, protože politické prostředí po pádu Nečasova kabinetu nezažívá vážnější otřesy. Koalice drží, většinou se nehádá a ani v ČSSD už nejsou navenek znát větší spory.

Podle něj je škoda, že zatím není jasné, jak je na tom aktuálně s členskou základnou sociální demokracie. „Statistika členů ČSSD může být jakýmsi lakmusovým papírkem, protože jde o vládní stranu a lidé by tedy o ni měli mít zájem o členství v ní,“ podotkl Šaradín.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video