Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počet bytů vytápěných uhlím kles v Praze o pětinu

  15:00aktualizováno  15:00
P r a h a - Osmým rokem podporuje hlavní město formou dotací přeměnu topných systémů z tuhých a kapalných paliv na ekologicky přijatelnější zdroje u malých a středních zdrojů znečišťování ovzduší. Do tohoto způsobu ozdravění pražského vzduchu vložilo město za tu dobu takřka čtyři sta milionů korun. Výsledkem je přes třicet šest tisíc bytů, které od roku 1994 přestaly být vytápěny uhlím nebo topnými oleji a využívají především zemní plyn.

Znamená to, že podíl bytů vytápěných pevnými palivy poklesl o více než pětinu, tedy na sedmadvacet procent. Zhruba čtyřicet procent bytových jednotek je na plyn, elektřinu a alternativní zdroje, více než třetina bytů se vytápí z centrálních zdrojů.

Podle vedoucího magistrátního oddělení energetických systémů Ľudovíta Kotuľáka zůstává v Praze asi pětatřicet tisíc dalších bytů na pevná paliva a nelze očekávat, že se na tomto stavu něco radikálně v nejbližší budoucnosti změní. "Lidé jsou chudí, ekonomicky vyčerpaní," míní Kotuľák.

Změna vytápění především zemním plynem přišla loni jednotlivce přibližně na sto až sto dvacet tisíc korun. Nyní se ještě o něco zvýšila, zejména cenou za radiátory, regulační systémy, více stojí i práce.

"Plyn šel cenově sice nahoru, celosvětově však patří stále mezi nejlevnější energetické zdroje. Výhodou je zejména jeho vysoká účinnost, která je zhruba devadesátiprocentní," míní Kotuľák.

Přesto počet žadatelů o dotaci města na přeměnu topení rok od roku klesá. Zatímco v prvním roce, kdy ji město začalo poskytovat, tedy před osmi roky, se o ni ucházelo přes šest tisíc lidí, vloni již jen necelých osm stovek. Na dotaci vyplatil magistrát v předchozím roce okolo sedmnácti milionů korun a ani letošní rozpočet města nepočítá s většími výdaji, pouze s dvaceti miliony.

Důvodem menšího zájmu jsou kromě nižší kupní síly obyvatelstva i zvyšování cen energií, absence plošných plynofikací a zároveň vysoké provozní náklady na vytápění elektřinou. Ještě v roce 1995 evidovalo město přes jedenáct set žadatelů o dotaci na přechod k tomuto způsobu vytápění, vloni jich bylo již jen osmnáct. Na přímotopy byl vloni přeměněn pouze jeden byt, jehož nájemce k tomu byl donucen ze zdravotních závodů.

Náměstek primátora Petr Švec tvrdí, že přeměna topných systémů v hlavním městě pomalu končí. Program se podle něho výrazně podílel a podílí na podstatném snížení emisí z malých a středních zdrojů zněčišťování. Například při vytápění padesátimetrového bytu hnědým uhlím uniká do ovzduší ročně přes dvě stě kilogramů kysličníku uhelnatého a přes sto kilo prašných aerosolů, u topení zemním plynem to není ani kilogram. Emise kysličníku uhličitého jsou nižší o polovinu.

O dotaci, která může činit patnáct procent nákladů na přeměnu topení, mohou lidé žádat do konce března, pokud změnu provedli od listopadu do 10. března. Další investoři se pak o podporu mohou na město obrátit vždy do tří týdnů od zprovoznění topného zdroje.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

VIDEO: Dvojice lvíčat řádí ve výběhu, nejradši si hrají s otcovým ocasem

Lví hrátky v brněnské zoo

Pneumatika, balvan, větev, ale i vlastní ocas stačí k vyřádění dvojici pětiměsíčních lvíčat v brněnské zoo. Jejich...

Za vychované dítě ženám k důchodu pětistovku navíc, navrhla poslankyně

Pavla Golasowská žije od narození v třinecké městské části Oldřichovice.

Ženy, které vychovávaly děti, by měly dostat vyšší penzi. A to pět stovek měsíčně navíc za každé dítě, které vychovaly....

Grafton Recruitment Praha
VÝVOJOVÝ INŽENÝR

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz