Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli větru vyhlásil ČEZ kalamitní stav. Bez proudu jsou tisíce domácností

  6:52aktualizováno  17:19
Energetická společnost ČEZ odvolala kalamitní stav v pěti z 18 okresů, ve kterých ho dopoledne vyhlásila kvůli vichřici. Silný vítr komplikoval železniční dopravu, aktuálně už by však tratě měly být průjezdné. Stromy popadaly i na silnice. Varování meteorologů před velmi silným větrem platilo do 13:00, od západu měl vítr postupně ustat.

Situace se podle mluvčího společnosti ČEZ Ladislava Kříže zlepšuje ve všech regionech, které silný vítr zasáhl. Kvůli poruchám, které vichr způsobil, byly v celém Česku tisíce domácností bez proudu. Hasiči měli kvůli větru za čtvrtek a za prvních osm hodin v pátek téměř 800 výjezdů, denní průměr je přitom zhruba 150.

Kříž v pátek v podvečer uvedl, že vzhledem k tomu, že se daří poruchy postupně odstraňovat a nevznikají nové, ČEZ odvolal kalamitní stav v okresech Semily, Kladno, Hradec Králové, Havlíčkův Brod a Vsetín. Poruchy podle mluvčího způsobily zejména pády stromů a větví do vedení.

Kalamitní stav stále platí pro středočeské okresy Beroun, Mělník a Mladá Boleslav, v Libereckém kraji pak pro okresy Česká Lípa a Liberec, v Plzeňském kraji pro okres Tachov, v Karlovarském kraji pro okres Karlovy Vary, v Pardubickém kraji pro Chrudim a v Olomouckém kraji pro Šumperk. Stále také platí v okresech Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov a Jičín v Královéhradeckém kraji. ČEZ posílil o další pracovníky poruchové čety a dispečink a na pomoc povolal i externí firmy. Na opravy nasadil i těžkou techniku.

Fotogalerie

Další z distributorů E.ON, zaznamenal kvůli vichřici několik desítek poruch na vysokém napětí na Českokrumlovsku, zejména v okolí Větřní, Vyššího Brodu nebo Lipna nad Vltavou. Problémy byly i na Prachaticku v lokalitách Vimperska a Volarska, na Jindřichohradecku a na Pelhřimovsku.

Také mluvčí E.ON Vladimír Vácha v podvečer potvrdil, že situaci se už podařilo zvládnout. „V tuto chvíli máme zprovozněny všechny distribuční stanice s výjimkou dvou lokalit rekreačních objektů v okrese Český Krumlov a Pelhřimov,“ uvedl mluvčí. Doplnil, že následky vichřice bude firma odstraňovat ještě během následujících dnů, ale už s minimálními dopady na dodávky elektřiny

Nejvíc fučelo na Sněžce

„Nejsilnější nárazy větru 43 m/s měli na Poštovně na Sněžce a na Fichtelbergu v Krušných horách, kde nárazy dosahovaly 41 m/s,“ uvedl pro iDNES.cz Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu.

V nižších polohách hlásí nejvíc stanice Kadaň Tušimice na severozápadě Česka a to 32 m/s. Průměrná rychlost v nižších polohách se pohybovala mezi 8 až 13 m/s, což znamená, že se jednalo o silný vítr. Ale v tuto chvíli již vítr slábne, nárazy větru se pohybují kolem 15 - 20 m/s. Nejsilnější vítr je ve východních Čechách a na západě Moravy, v nárazech přes 20 m/s, uvedli v poledne meteorologové.

Vítr už od časného rána komplikoval dopravu na železnici. České dráhy se ve většině míst snažily vlaky nahradit autobusy, někde však museli cestující počítat se zpožděním.

Silný vítr se žene Evropou. V Británii zabíjel, německé vlaky stojí

Po 11. hodině však Správa železniční dopravní cesty informovala, že nesjízdný byl v tu chvíli jedině traťový úsek Smidary – Ostroměř ve východních Čechách, kde se vlaky zastavily v 10 hodin. I tak se však očekávalo brzké obnovení provozu.

Snad nejvážnější událostí v Moravskoslezském kraji byl dopolední pád vysokého smrku na jedoucí Fiat Punto v Ostravě-Porubě na výpadovce do Klimkovic. Těžký strom poničil hlavně přední kapotu a dveře auta. Ležící strom hasiči postupně odřezávali motorovou pilou. Hasiči také dopoledne odstraňovali strom na střeše rodinného domu a na plotě v Bruntálu-Kunově. Oba případy se obešly bez zranění.

V Jihočeském kraji zaznamenali meteorologové nejsilnější nárazy větru, 29 metrů za sekundu, v Churáňově na Prachaticku. Kvůli větrnému počasí nejezdily v kraji vlaky na třech tratích.

„Jde o trati Veselí nad Lužnicí - České Velenice, kde mezi Majdalenou a Suchdolem nad Lužnicí zastavil vlak před spadlým stromem, předpoklad zprovoznění je v 8:00. Pak na Šumavě trať Vimperk - Volary, také popadané stromy na trati, jezdí náhradní autobusová doprava a výhled zprovoznění je devět hodin dopoledne. Třetí trať je Horní Planá - Nová Pec, tam je jeden strom na trati,“ řekla ráno mluvčí ČD Radka Pistoriusová. Aktuálně už jsou všechny průjezdné.

V Plzeňském kraji byla zastavena doprava mezi Přešticemi a Chlumčany u Dobřan. U Babylonu na Domažlicku zasáhla koruna stromu projíždějící nákladní vlak. V okrese Plzeň-sever mezi Nekmířem a Lhotkou zůstal mezi spadanými stromy uvězněn autobus. K žádnému zranění ale nedošlo.

V Karlovarském kraji byla v noci kvůli větru zcela uzavřena silnice z Nejdku do Perninku, kde kvůli nebezpečí úrazu nemohou hasiči zatím zasahovat. Uzavřen byl i sjezd z obce Zádub - Závišín k hotelu Krušnohor. Na oba uzavřené úseky upozorňovaly dopravní značky.

Bez elektrické energie byly po část večera nebo noci například Františkovy Lázně nebo Nová Role. V Habartově spadl strom na střechu městského kulturního střediska, vítr poškodil střechy v Chebu, Toužimi, Aši nebo Zádubu-Závišínu.

V Krkonoších opatrně

Silný vítr zastavil kabinovou lanovku z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek lanovky. Horská služba v Krkonoších turistům v lokalitě Rokytnice nad Jizerou nedoporučuje hřebenové túry. Pro celé Krkonoše horská služba vydala upozornění na zledovatělý terén. Na Sněžce vítr dnes ráno dosahoval rychlosti až 100 kilometrů v hodině a podle meteorologů by mohl na hřebenech během dne přechodně dosáhnout až 145 kilometrů v hodině.

Na Sněžce dnes teplota do dnešního rána klesla k minus šesti stupňům Celsia. Meteorologové dnes v Krkonoších předpovídají četnější sněhové přeháňky. Celkem na hřebenech leží asi metr sněhu a v lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

V Libereckém kraji foukal silný vítr, který v nárazech přesahuje 70 kilometrů za hodinu, na Ještědu v Liberci přesáhly nárazy 100 kilometrů, a museli proto zastavit kabinovou lanovku. Poruchy na vysokém napětí jsou hlášeny na Českolipsku, Liberecku i Semilsku.

V Ústeckém kraji najel osobní vlak do stromu na trati mezi Děčínem a Rumburkem. Doprava v úseku mezi Rybništěm a Krásnou Lípou byla ráno přerušená.

Stovky domácností přišly o dodávky elektřiny. Nejvíc poruch na vysokém napětí je hlášeno na Děčínsku. Bez proudu jsou obyvatelé Jetřichovic, Arnoltic, Bynovce a také v obcích Kámen a Ludvíkovice. Poruchy jsou hlášeny také v oblasti Chřibské, Krásné Lípy a Rybniště. „Už v průběhu noci se nám podařilo řadu poruch odstranit, stále ale fouká silný vítr, v terénu jsou všechny poruchové čety. Nejčastější příčinou je pád stromů a větví do vedení, popřípadě větrem ulomené izolátory,“ řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

I na Vysočině dnes komplikuje dopravu silný vítr. Na hlavním tahu číslo 19 mezi Pelhřimovem a Táborem spadly stromy na cisternu a na kamion. Doprava tam stála přes hodinu, zraněn nikdo nebyl, řekla mluvčí policie Dana Čírtková. Převrácený kamion také blokoval hlavní tah mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou (více čtěte zde).

Problémy tam byly i na železnici. Hasiči od 05:00 vyjeli k 17 událostem, nejvíc práce měli zatím na Pelhřimovsku. Výstraha meteorologů před silným větrem platí na Vysočině do dnešních 13:00.

Vítr poškodil semafory v Praze

V Praze hasiči od rána likvidovali téměř dvacítku popadaných stromů na komunikace. V Kunraticích spadl strom na dvě zaparkovaná osobní auta, v Petrovicích padlý strom přes křižovatku poškodil zídku rodinného domu, zajišťovali také uvolněné plechy ze střechy v Letňanech nebo na Žižkově. Zajímavý případ řešili v Nuslích, Hvězdově ulici, kde se uvolnily semafory a ulice Hvězdova byla neprůjezdná.

Letadla na ruzyňském letišti se se silným větrem vypořádala dobře:

Práci měli i hasiči ve Středočeském kraji. „Nejhorší je situace na Benešovsku,“ řekl ráno mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Dosud ale nezaznamenali žádný případ se zraněním. Řidiči by na hlavních tazích měli počítat s nárazovým větrem, na dálnici D7 poblíž Stehelčevsi na Kladensku spadl strom, zhruba hodinu kvůli tomu byl uzavřen jeden jízdní pruh.

V Karlovarském kraji vítr v nárazech dosahoval rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Způsobil četné výpadky elektrického proudu, popadané stromy zablokovaly několik silnic a přerušen byl i provoz na železniční trati Cheb - Františkovy Lázně. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

„Na likvidaci následků velmi silného větru se podílelo 352 hasičů z 41 jednotky požární ochrany, které operační a informační středisko do třetí hodiny vyslalo celkem na 104 zásahy. V současné době se situace již uklidňuje, nadále ovšem doporučujeme všem občanům dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v blízkosti vzrostlých stromů i při řízení motorových vozidel,“ uvedl Kasal.

Výpadky elektřiny hlásí i lidé z Pardubického kraje. Technici je postupně opravují. Energetici evidují tři poruchy na vysokém napětí na Pardubicku a Chrudimsku, další desítky na nízkém napětí. „Vítr stále fouká. Naši technici jsou v terénu přes celou noc, některé se výpadky se nám podařilo opravit, ale další vznikají silným větrem,“ řekla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Podle meteorologů bude během dneška vítr postupně slábnout (více o počasí čtěte zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Jedli zasadili k narození syna, teď je z ní vánoční strom u radnice

Příjezd a stavba vánočního stromu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých...

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. láká pozornost místních i turistů zhruba 15 metrů vysoká jedle...

První hádka poslanců. O členy výboru, který bude řešit vydání Babiše

Andrej Babiš skládá poslanecký slib. (20. 11. 2017)

Nově zvolení poslanci zamířili v pondělí poprvé do Sněmovny. Složili slib, vyfotili se a pak přišla i první hádka. O...

A vařila jste mu? Týrané ženy narážejí u soudů na necitlivý přístup

(ilustrační snímek)

Čím jste ho vyprovokovala? Proč jste neodešla při první ráně? A vařila jste mu? I takové otázky někdy míří na ženy, jež...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.