Silný vítr zkomplikoval provoz vlaků, tisíce domácností jsou bez elektřiny

  7:13aktualizováno  14:11
Po nočním větru nejezdily vlaky na několika regionálních tratích v Česku, důvodem byly popadané stromy. Problémy byly hlavně na severu Čech a v Moravskoslezském kraji. Energetici hlásili desítky poruch na elektrickém vedení, bez elektřiny zůstalo zhruba sedm tisíc odběrných míst. Během dne se většinu poruch podařilo odstranit.

Odklízení následků větru, který na Sněžce dosáhl síly orkánu, zaměstnalo energetiky i hasiče. Nejvíce zásahů měli v Libereckém a Jihomoravském kraji. Odklízeli především popadané stromy, které způsobily i problémy na regionálních tratích.

Nejsilnější vítr meteorologové zaznamenali na Sněžce, kde v noci na středu foukalo rychlostí téměř 168 kilometrů v hodině. Velmi větrno bylo také na Milešovce (120 km/h), na Luční boudě v Krkonoších (118 km/h) nebo na Javorovém vrchu u Třince (109 km/h), uvádí Český hydrometeorologický ústav na svém webu. 

Na většině území Česka také pršelo. Významnější množství srážek ale meteorologové naměřili jen na horách na severu země, hlavně v Krkonoších.

Varování Českého hydrometeorologického ústavu před silným větrem platilo do středeční 15. hodiny. Hasiči z jednotlivých krajů hlásí většinou jednotky až desítky zásahů souvisejících se silným větrem.

Mluvčí Českých drah Radek Joklík ráno pro iDNES.cz uvedl, že provoz hlavních koridorů počasí nepoznamenalo.

„Omezení se týkají spíše regionální dopravy, kde jsou tratě v zalesněných úsecích. Máme v tuto chvíli popadané stromy na několika tratích například v Libereckém, Královéhradeckém nebo Moravskoslezském kraji,“ řekl. Do 09:00 se většinu z nich podařilo zprovoznit.

Část železnice mezi Prahou a Brnem zastavil dopoledne strom, který spadl na koleje nedaleko Tišnova na Brněnsku. Dva dálkové spoje nabraly zpoždění přes hodinu, řekl Joklík. Další vlaky budou mít zpoždění v desítkách minut. Mezi Tišnovem a Vlkovem u Tišnova jezdí náhradní autobusy. Trať by mohla být průjezdná ještě dopoledne.

Zastavení provozu se netýká hlavního koridoru z Prahy do Brna vedoucího přes Kolín, Pardubice nebo Ústí nad Orlicí, ale týká se tratě přes Havlíčkův Brod. „Je to ale frekventovaná trať, kudy jezdí vlaky z Prahy na Brno a dále na slovenské Kúty a pokračují dál,“ uvedl Joklík.

Do stromu, který zablokoval trať u Tišnova, žádný vlak nenarazil. „Míří tam pracovníci, aby situaci zkontrolovali a strom odstranili. Veškerá železniční doprava je ale zastavená a týká se to jak dálkových spojů, tak těch regionálních,“ uvedl Joklík.

Kolem deváté hodiny se s následky nočního větru potýkaly tratě Chýnov - Obrataň na pomezí Vysočiny a Jihočeského kraje a Ždírec nad Doubravou - Hlinsko v Čechách.

Hasičům ve Středočeském kraji v noci na středu stoupl počet výjezdů kvůli větrnému počasí. Zaznamenali 34 událostí, z toho v 16 případech odstraňovali popadané stromy nebo větve, řekl mluvčí Petr Svoboda.

Mezi Pečkami a Kouřimí na Kolínsku nejezdily vlaky kvůli pádu stromu na trať. Zavedena byla náhradní autobusová doprava, zastávky Zalešany, Plaňany zastávka a Chroustov ale náhradní autobusy neobslouží, uvedla na webu Pražská integrovaná doprava.

V Praze vyjížděli hasiči pětkrát, a to kvůli uvolněným plechům či popadaným stromům. Kvůli silnému větru nejezdily pražské přívozy na trasách Holešovice - Karlín a Troja - Císařský ostrov. Loď mezi Holešovicemi a Karlínem nejezdila více než dvě hodiny, provoz byl obnoven po deváté hodině. Přívoz mezi Trojou a Císařským ostrovem začal jezdit v 07:20.

Náročnou situaci řešili hasiči ráno také na Letenské pláni, kde jsou v plném proudu přípravy na třídenní oslavy 100 let státnosti. Vzhledem k intenzivnímu nočnímu dešti se ráno pokryla pláň několika vodními lagunami, z nichž největší obklopila kontejner nouzového přežití, který zde slouží hasičům jako zázemí. Krátce před 9. hodinou bylo tedy nutné povolat hasiče z HZS hl. m. Prahy, aby lagunu odčerpali.

Kvůli nočnímu dešti pokryla Letenskou pláň vodní laguna, kterou museli hasiči...

Kvůli nočnímu dešti pokryla Letenskou pláň vodní laguna, kterou museli hasiči odčerpávat. (24. října 2018)

V Moravskoslezském kraji zasahovaly ráno tři jednotky hasičů v okrese Bruntál na trati mezi Krnovem a Novými Heřminovy. Vlak tam narazil do stromu spadlého na trať, nikdo z pěti lidí v soupravě se nezranil.

Celkem hasiči vyjížděli od úterního večera k čtrnácti případům, kromě spadlých stromů například k uvolněným střešním krytinám.

Provoz železnic v kraji je nyní zastaven mezi Branticemi a Miloticemi nad Opavou a mezi Valšovem a Rýmařovem.

U Vojkovic v Karlovarském kraji narazil dopoledne rychlík do stromu, který spadl na koleje. Při nehodě nikdo nebyl zraněn, uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Cestující zůstávají ve vlaku. Provoz na trati mezi Ostrovem a Vojkovicemi je zastaven, České dráhy zajišťují náhradní autobusovou dopravu.

„Vzhledem k nepřístupnosti terénu v místě mimořádné události není evakuace cestujících z vlaku možná,“ uvedly České dráhy na webu.

V Libereckém kraji nejezdí vlaky mezi Novým Borem a Českou Lípou. Ranní spoj zastavil před stromem spadlým na trať na vjezdu do České Lípy. Hasiči pracují na obnovení provozu na trati, mělo by se tak stát do 08:00. V kraji byly po ránu problémy také na trati mezi Křižany a Karlovem pod Ještědem, vlaky nabíraly zpoždění.

Jednotky hasičů měly od půlnoci do středečního rána skoro 40 výjezdů. Kvůli popadaným stromům zasahovali hlavně ráno po 4:30. „Od té doby je to asi 30 případů a jezdíme dále. Většinou je to Jablonecko, dost je toho i na Českolipsku,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková.

V Lučanech nad Nisou vítr utrhl autobusovou zastávku, kterou museli hasiči zabezpečit, aby neohrožovala okolí.

Hasiči v Královéhradeckém kraji zasahovali v noci u deseti událostí. Nejčastěji likvidovali popadané stromy. Spadlý strom u Kuksu na Trutnovsku ráno zastavil na dvě hodiny provoz na železniční trati mezi Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem.

„Hasiči dále odstraňovali popadané stromy ze silnic na Hradecku, například u Štítu, Hradce Králové, Kratonoh a Slatiny,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Hasiči Pardubického kraje řešili 39 událostí. Kromě odstraňování spadlých stromů museli zajistit i utržené pláty na střeše domu v Cholticích na Pardubicku. V půl desáté dopoledne motorový vlak narazil v Pusté Kamenici do spadlého stromu. Nehoda se obešla bez zranění.

V Jihomoravském kraji jezdí místo vlaků autobusy mezi Moravským Krumlovem a Bohuticemi. Hasiči tam měli 23 výjezdů. „Není to ale nic dramatického. Očekávali jsme to vzhledem k meteorologické výstraze,“ uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška. Nejvíce zásahů bylo na Brněnsku a na Znojemsku, hasiči vyjížděli ale i v okresech Blansko a Hodonín.

Na jižní Moravě evidovala společnost E.ON po větrné noci zhruba 2500 domácností bez elektřiny. Po poledni se podařilo službu obnovit,  uvedla mluvčí energetické společnosti Božena Herodesová. 

Podle E.ON působil vítr největší problémy na Vysočině, jižní Moravě kolem Vranovské přehrady a na Blanensku a na Otrokovicku. Přibližně od 14:00 odpovídá podle E.ON stav v síti běžnému provozu. Společnost se ještě zabývá menšími problémy na Drahanské vrchovině na Prostějovsku.

Hasiči v Ústeckém kraji vyjížděli na 25 míst kvůli silnému větru. Nejčastěji odstraňovali spadlé stromy a větve ze silnic a popadané dráty elektrického vedení.

S následky nočního větru se potýkala také Vysočina. Do 6. hodiny ranní se tam však podařilo zprovoznit tratě Horní Cerekev - Počátky, Dobronín - Jihlava a Slavonice - Dačice.

Spadlé stromy přerušily dodávky elektřiny

Energetická společnost ČEZ ve středu v 6:00 ráno evidovala přes 20 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí.

„Bez elektřiny je necelých 7 tisíc odběrných míst. Jedná se především o oblast severovýchodních Čech. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení následkem silného větru,“ řekla iDNES.cz mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

Bez elektřiny jsou domácnosti na Jablonecku, Semilsku, Trutnovsku, Jičínsku, Děčínsku a Ústecku. Ve středních Čechách nejde proud na Benešovsku, Praze-východu, na Moravě pak na Šumpersku. „V terénu máme pracovníky poruchových služeb, kteří pracují na obnovení dodávky elektřiny,“ dodala Holingerová.

Distribuční společnost E.ON, která dodává elektřinu v jižních Čechách, na Vysočině a jižní Moravě, v současnosti eviduje po nočním větru stovky lidí bez dodávek.

Asi 2 500 domácností bylo ráno bez elektrického proudu v Jihomoravském kraji. Výpadek způsobený silným větrem byl na Blanensku v oblasti Šošůvky a Holštejna a také mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí. Po poledni se podařilo službu obnovit, řekla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Potíže s dodávkami proudu má E.ON také na Třebíčsku. V jižních Čechách byl největší výpadek na Českokrumlovsku, a to v Rychnově nad Malší, kde bylo bez dodávek elektřiny 150 odběrných míst. Po poledni se zde podařilo proud obnovit.

Podle meteorologů může vítr v nárazech dosahovat 70 kilometrů v hodině, na Českomoravské vrchovině, v Pardubickém kraji a západu Jihomoravského kraje kolem 90 km/h a na horách na severu až 110 km/h. Vítr by měl zeslábnout odpoledne.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Kvůli kauze se synem přijde Babiš o post premiéra, tipují bookmakeři

Premiér Andrej Babis na tiskové konferenci se svým polským protějškem Mateuszem...

Kvůli kauze s údajným únosem svého syna na Krym přijde premiér Andrej Babiš z hnutí ANO podle bookmakerů o svůj post....

Děkanka brněnských práv zažila debakl, uškodilo jí i spojení s Křetínským

Markétu Seluckou zvolili děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v...

Pořádným debaklem skončila pro Markéta Seluckou, děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pondělní...

Babiše mladšího by mohli vyslechnout Švýcaři, zamýšlí policisté

Premiér Andrej Babiš na konferenci o Libyi v Palermu (13. listopadu 2018)

Policie se řadu měsíců neúspěšně snaží vyslechnout syna premiéra Andreje Babiše mladšího. Vyšetřovatelé se totiž...

Najdete na iDNES.cz