V Německu hrozí záplavy, ve Francii se lyžuje a Finsko hlásí vedra

  • 33
První červnový den přinesl v Evropě velmi rozmanité počasí. Zatímco na mnoha místech Rakouska a Německa pršelo a na mnoha místech jsou menší záplavy, ve francouzských Pyrenejích s nečekaně lyžovalo a finské Laponsko hlásí další den s úmornými vedry. Záplavy nově hrozí také na Slovensku.

Rozvodněné řeky, namáhané hráze nebo zatopené sklepy - tak vypadal začátek meteorologického léta 1. června na mnoha místech Německa či Rakouska.

V Bádensko-Württembersko je od pátku nezvěstný 46letý stavební dělník. Policie předpokládá, že muž ve městě Bad Urach spadl do jednoho z přítoků řeky Erms a kvůli silnému proudu se mu nepodařilo dostat se na břeh. Záchranáři celou noc neúspěšně prohledávali okolí toku.

V Sasku, které hraničí s Českou republikou, stoupaly hladiny řek. Kritická je situace na Muldě a řece Bílý Halštrov (Weiße Elster), která pramení v Česku u hranic s Německem. Podle hydrometeorologů bude hladina stoupat až do neděle, na obou tocích proto zřejmě bude platit čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň výstrahy.

Mulda v noci na dnešek zaplavila několik ulic ve městě Grimma, podle městské mluvčí Marlen Raboldové je vody "po kolena". Radnice pro obyvatele zřídila nouzové ubytování v místní tělocvičně.

Hladina Muldy by v noci na neděli mohla dosáhnout až šesti metrů. Lidé bydlící poblíž v pátek z obavy před záplavami vyklidili sklepy a v ulicích rozestavěli hráze z pytlů s pískem. Místním současný stav řeky připomněl rok 2002, kdy záplavy zpustošily Grimmu.

Situace se zostřuje také v Bavorsku. Pasov se připravuje na povodňovou vlnu a vylitím z břehů hrozí Dunaj také v Řeznu. Hladina Dunaje v Pasově podle vodočtu dosáhla 7,6 metru a v noci ještě dále poroste. Normální stav vody je tam 4,5 metru.

Kvůli vysokého hladině Mohanu ve Würzburgu zastavily úřady plavbu, pod vodou je tam několik ulic. Zvýšená povodňová aktivita platí také na Horním Mohanu a Francké Sále. V okolí severodurynského města Sömmerda jsou podmáčené hráze.

V Maxau nedaleko Karlsruhe dnes hladina Rýna překročila hranici sedmi metrů, odpoledne se proto zastavila plavba. Hladina podle meteorologů nadále poroste, v noci na pondělí dosáhne zřejmě devíti metrů. Jeden z rýnských přítoků hrozil, že zaplaví městečko Biblis. Hasiči a dobrovolníci proto celou noc budovali hráz, aby povodni zabránili.

Na třicetikilometrovém úseku mezi švýcarským městem Rheinfelden a plavební komorou u alsaského města Kembs není Rýn rovněž splavný. Od pátečního odpoledne neplují žádné lodě ani na Neckaru mezi Stuttgartem a Heilbronnem.

Bratislavě podle vodohospodářů hrozí záplavy, neboť hladiny Dunaje i Moravy stále stoupají. Ve slovenské metropoli dosáhla hladina Dunaje 6,6 metru, což je první stupeň povodňové aktivity. Vzestup Dunaje na Slovensku bude hrozit do poloviny nadcházejícího týdne, neboť v Alpách by mělo přestat pršet až v neděli.

Na pozoru se má také střední Slovensko a východ země, kde mohou silné bouřky vyvolat záplavy. Obec Beluj nedaleko Banské Štiavnice dnes odpoledne po přívalových lijácích vyplavila povodňová vlna.

Ve Francii lyže, v Laponsku horko

Díky neobvykle chladnému jaru otevřeli vlekaři některé sjezdovky v Porté-Puymorens v jihofrancouzských Pyrenejích. Lyžaři tak mohou strávit víkend na zasněžených svazích, což v této oblasti není v červnu obvyklé, neboť sezona nejčastěji končí prvním dubnovým dnem. Teploty se tam ráno podle agentury AP pohybovaly lehce nad bodem mrazu.

Zatímco ve Francii se lyžuje a ve střední Evropě lidé kvůli chladu musí přitápět, v Laponsku na severu Finska pokračuje neobvyklá vlna veder, která podle meteorologů s příchodem nového týdne neskončí.

V pátek v Laponsku padnul teplotní rekord pro květen, bylo tam 30,5 stupně Celsia. V Utsjoki, což je nejsevernější obec ve Finsku, první červnový den rtuť v teploměru dosáhla značky 31,3 stupně Celsia. To je podle finské televize YLE letní teplotní rekord.

"V Laponsku je velmi horko, ale není to nejteplejší místo v Evropě, protože na Kavkaze je o trochu tepleji," prohlásil finský meteorolog Matti Huutonen.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video