Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počasí: na Bečvě může být až třetí stupeň

  17:06aktualizováno  17:06
Zlín - Obyvatelé v okolí Bečvy mají být podle hydrometeorologů obezřetní, protože dnes v noci a zítra má vydatně pršet. Očekává se, že hladina Bečvy na vsetínsku může dosáhnout až třetího stupně povodňové aktivity. Podobné potíže měli obyvatelé Zlínského kraje na konci minulého týdne, kdy se řeky a potopky na mnoha místech vylily.

"Od dnešního večera do čtvrtečního odpoledne mohou lidé zejména v horských oblastech na severovýchodě Čech, Moravy a Slezska očekávat místy vydatné srážky," uvádí pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu ve své předpovědi.

Meteorologové předpokládají, že se v povodí horní Moravy, Odry a Bečvy opět
zvednou hladiny řek. V noci na středu mohou dosáhnout druhého stupně povodňové aktivity, ve středu i třetího.

Hladiny řek o víkendu klesly
Hladiny řek ve Zlínském kraji o víkendu výrazně poklesly a zlínská povodňová komise zrušila druhý stupeň povodňové aktivity na řece Dřevnici. Počasí naposledy zahrozilo v pátek, ale večerní déšť nebyl tak vydatný jako v předchozích hodinách.

V pátek před půlnocí upozornili záchranáři například obyvatele kolem potoka Baláž ve zlínské čtvrti Malenovice, že jinak klidný tok hrozí vylitím, což se nepotvrdilo. 

Články o povodni
ve Zlínskémkraji

On-line zpravodajství

Fotoreportáž
z povodní

Slušovická přehrada
nepomohla

Lidem se připomněla stará povodeň

Lidé už nahlásili stovky škod ze záplav

Firmy hrozí
Povodí Moravy
Déšt způsobil
potíže zemědělcům
Kroupy poničily
úrodu hroznů

Sto blesků
nad Vsetínskem

"Nejvíce hrozila Dřevnice, protože ve špičce její hladina vystoupila na 260 centimetrů. V současnosti jsme naměřili 129 centimetrů, takže jsme zahájili upouštění vody z přehrad ve Slušovicích a Fryštáku," řekla mluvčí zlínského magistrátu Dana Daňová.

"Moc pomohlo, že Povodí Moravy po obrovských záplavách v roce 1997 dalo do pořádku břehy řeky Dřevnice. Z vody zmizely překážky, ale bohužel zůstávají neopraveny některé úseky břehů. Prý nejsou peníze. To by se nám mohlo při vytrvalejších deštích vymstít," míní zlínský občan Josef Jeřábek.

Otrokovice: test opatření
Účinnost realizovaných protipovodňových zásahů za 270 milionů korun si ověřili i obyvatelé Otrokovic na Zlínsku. V roce 1997 tam při povodních evakuovali 6500 lidí. Škody na majetku se pohybovaly kolem 3,5 miliardy korun. "Měl jsem dobrý pocit, když jsem tentokrát projížděl městem a v minulosti nejvíce postižených oblastech byl klid," řekl otrokovický starosta Stanislav Mišák.

Město na opravy a stavbu několikakilometrových protipovodňových hrází kolem Dřevnice uvolnilo 66 milionů korun, 27 milionů poskytla pneumatikárna Barum Continental, další peníze investovali v regionu vodohospodáři, lesníci a silničáři.

"Tentokrát jsme hlídali řeku Moravu, ale vůbec nezahrozila. Pouze pod lávkou přes její tok se zachytil večer obrovský kmen, který hasiči odstranili. Přerušena byla ještě dnes v některých místech dodávka teplé vody z teplárny. Rozvody voda zaplavila a čerpat se může, až horká voda vychladne," uvedla mluvčí otrokovické radnice Jana Bubeníková.

Pokles hladin zaznamenali záchranáři rovněž na Vsetínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku. Hasiči odstraňují z toků spadlé stromy a pomáhají čerpat vodu a bahno ze zaplavených sklepů desítek objektů.

Zlín: v pátek večer přestalo pršet
Ve Zlíně přestalo pršet. Povodňová komise, která se sešla ještě před půlnocí, potvrdila druhý stupeň povodňové aktivity na řece Dřevnici. Ještě hodinu před tím to vypadalo, že bude muset vyhlásit opět třetí stupěň. Po mnohahodinovém dešti se totiž několik přítoků Dřevnice vylilo v Želechovicích a Lužkovicích z koryt.

Plná byla i slušovická přehrada a voda přetékala přes hráz. V podobné situaci byla přehrada ve Fryštáku, kde do přepadu scházel pouze jeden metr.

Poté, co déšť ustal, se ale voda vrátila do koryt. Problémy zůstaly ve zlínské čtvrti Malenovice, kde se zvedla hladina Malenovického potoka Baláž. Strážníci objíždějí okolí a varují obyvatele před možným nebezpečím.

Na ohrožená místa bylo dopraveno přes 2000 pytlů s pískem a dalších 1200 je připraveno. "Polovinu poslala lidem v záplavových oblastech kolem říček. Srážky nebyly totiž plošné, nýbrž místní," informovala mluvčí Daňová.
 
Podle nejnovější předpovědi meteorologové očekávají po půlnoci další bouřky, ale jen krátkodobé přeháňky. Další oblačnost se ale kupí nad severní Itálií a přes Alpy míří k našemu území. Její vliv se však neprojeví dřív než ráno.

Vpodvečer se začaly hladiny zvedat
Prudká bouře, která začala na východní Moravě kolem osmnácté hodiny večer, se změnila ve vytrvalý déšť. Ten nepatrně zvedá hladiny potoků a řek, které se už jednou vylily. Všichni v okolí řeky Dřevnice na Zlínsku se celé odpoledne chystali na ohlašované noční deště. Lidé nosili pytle s pískem a dál čerpali vodu ze sklepů a odklízeli bahno.

Předpověď počasí nebyla příliš příznivá, protože se znovu blížil déšť. Podle meteorologů mohlo odpoledne spadnout až šedesát milimetrů vody.

"Budeme na štábu držet nepřetržitou službu, protože situace se může každou chvíli změnit. V pohotovosti jsou i policisté, hasiči, městští strážníci a pracovníci technických služeb, kteří stále plní pytle s pískem," přiblížila situaci na řece Dřevnici Daňová.

V ohrožených oblastech je už přes tisíc pytlů s pískem, dalších zhruba devět set bude k dispozici kolem deváté hodiny večer.

Největší škodu zatím utrpěli fotbalisté Lužkovic, který voda úplně zničila hřiště. "Je na něm nános bahna. Škoda se odhaduje na pět milionů korun," podotkla Daňová.

Lidé začali uklízet
Před poleden začala vodat na Dřevnici opadat, povodňová komise tak mohla odvolat třetí stupeň povodňové aktivity.

"Situace je o něco lepší, ale povodňová komise stále pracuje, protože situace se může každou chvíli změnit. Předpověď navíc předpokládá deště a to by se pak mohla opakovat situace z dnešního rána," řekla mluvčí městské povodňové komise ve Zlíně Daňová.

V postižených oblastech lidé mohli už odklízet i nánosy bahna, ze sklepů odčerpávají vodu. Zprůjezdněna byla také Dřevnická ulice ve Zlíně, která byla pod vodou.

Nefungovali semafory a světla na přejezdech
Část Zlína je pod vodou. Půl metru vody nad břehem řeky Dřevnice je v místních částech Lužkovice, Příluky a Bartošova čtvrť. Povodňová komise upozorňuje, že odpoledne se čekají další vydatné deště.

Některé silnice jsou uzavřené, nefungovali několik hodin také semafory a světla na železničních přejezdech, protože vodla natekla do jejich ovládádní.

Signalizace začala fungovat opět před desátou hodinou.

Odstávka čističky kvalitu vody nezhorší
Tříhodinová odstávka čističky odpadních vod v Malenovicích nebude mít negativní dopad na kvalitu vody ve Dřevnici. Alespoň je o tom přesvědčen ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Martin Bernard.

"Vzhledem k tomu, že hladina řeky byla abnormálně vysoká, nebude nebude mít tato skutečnost na kvalitu vody prakticky žádný dopad," vysvětluje Bernard. Čistička byla krátce po sedmé hodině ráno vyřazena z provozu, kvůli výpadku elektrického proudu. "Energetici nám oznámili, že to způsobila velká voda," uvádí ředitel společnosti.

Pracovníci firmy v současné době kontrolují situaci kolem Dřevnice v Příluku. Zaměřují se především na problémy s kanalizací, která na mnoha místech nestíhala pojímat obrovské přívaly vody, takže byly zaplaveny cesty a sklepy domů. "Takovým situacím se prostě nedá předejít. To bychom museli mít kanalizaci o průměru jako metro," uzavírá.

Problémy s nedokončeným jezem
Největší potíže dělá jez v Bartošově čtvrti, který měl být dokončen už za jeden den. "V noci nám začal dělat problémy, protože začal zvedat vodu. Dělníci, kteří na něm pracovali, začali ihned dělat místo vodě, aby se nevytvořila vlna. Těžkou technikou se jim nakonec podařilo koryto rozšířit, aby mohla voda oddtékat plynuleji," popsal siatuci šéf zlínské městské policie Jiří Suchoň.

Ve čtyři hodiny v noci zasáhla kulminační vlna část Lůžkovic u Zlína. Místní fotbalové hřiště už není vidět, domek, který stojí u něj je také zatopený.

U vozovny městské dopravy v Bartošově čtvrti, hned naproti Baťovy nemocnice, je půl metru vody. "A další voda se valí z kanálů. Museli jsme některé silnice uzavřít, protože se tam nedá jezdit. Spousta zaparkovaných aut okolo řeky je pod vodou," podotkl Suchoň.

V Dřevnici přes dva a půl metru vody
Městská povodňová komise v pět hodin musela vyhlásit už 3. stupeň povodňové aktivity, protože v Dřevnici bylo na Cigánově, téměř v centru města, už přes dva a půl metru vody.

"Auta městské policie ihned začala obyvatele ohrožených částí upozorňovat na nebezpečí. Spoustě lidí jsme i volali. Museli jsme se jednat, protože situace je podobná té z roku 1997," upozornil člen městské povodňové komise Jiří Suchoň.

"Zachraňovali jsme majetek občanů, odváželi auta a pomáhali lidem v nejohroženějších oblastech. Nikdo nebyl zraněn," řekl tajemník zlínského magistrátu Zdeněk Mikel.

Škody nikdo nedokáže odhadnout
Škody zatím nikdo nedokáže ani odhadnout, nicméně se policisté domnívají, že budou značné.

Lidé začali skládat před vchody do domů pytle s pískem, aby jí tak zabránili vniknout dovnitř. "Technické služby pytle rozváží a pomáhájí i dobrovolní hasiči," podotkl primátor Zlína Zdeněk Dostál.

V ulicích města jsou tři desítky strážníků a sedm dobrovolných hasičských sborů.

"Potoky se vylily z koryt v Kašavě, Ostratě a jinde. Čerpali jsme vodu z mateřské školy ve Velkém Ořechově, což je obec na kopci. V Otrokovicích na Baťově jsme zase pomáhali lidem v rodinných domcích," řekl operační důstojník zlínských hasičů.

Problémy jsou i na Vsetínsku
Místní bouřky zasáhly také Vsetínsko a tamní hasiči například zachraňovali 100 dětí z letních táborů, které ohrožovaly rozvodněné potoky. "V noci jsme na těchto tocích registrovali dvě přívalové vlny, které zasáhly i některá hospodářství," informoval Jan Rada, operační důstojník vsetínských hasičů, kteří zasahovali i na komunikacích zablokovaných spadlými stromy.

Uherskohradišťští hasiči čerpali vodu ze sklepa novostavby. "Jinak jsme noc přečkali bez vážnějších problémů," řekl operační důstojník Pavel Plachý.

Podobně se s přívalem vody vypořádali na Kroměřížsku. "Zaznamenal jsem například v Dobroticích novou říčku přes pole, která protékala zahradami a dvory domků. Hladina řeky Moravy u nás dnes nad ránem proti včerejšku klesla," informoval operační důstojník Josef Rapčan.

Na Kroměřížsku se vylila Rusava
Na Kroměřížsku způsobily noční přívalové deště potíže jen v severní části okresu, byly však jen menšího rozsahu. "Na jednom místě se vylila říčka Rusava, a to v Dobroticích u Holešova. Voda tam tekla přes silnici na Bystřici pod Hostýnem a zaplavila i několik dvorů," uvedl Josef Rabčan z kroměřížského ředitelství hasičského sboru. Už dopoledne se však Rusava vrátila do koryta i tam.

"Rusava je v korytě, uvidíme, co bude dál, jestli a jak moc bude ještě pršet," sdělil velitel holešovských hasičů Jiří Jílek.

V malé obci Vítonice také hrozilo koryto místního potoka vylitím. "Ve Vítonicích je vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, ale předpokládáme, že větší nebezpečí nehrozí. Je to horní tok, tam vždy voda proletí rychle, takže by hladina měla už klesat," dodal Josef Rabčan.

Morava na Hradišťsku bez potíží
Ředitel uherskohradišťského závodu Povodí Moravy František Ondrůšek dopoledne oznámil, že situace v okrese Uherské Hradiště je zatím klidná. Ani na řece Moravě, ani na řece Olšavě nezaznamenali pracovníci Povodí Moravy žádný problém.

"Na žádné z těch řek nebyl ještě vyhlášen ani první povodňový stupeň. Morava má sice stoupající tendenci, přesto výraznější problémy neočekáváme," uvedl ředitel Ondrůšek.

Podobně hovořil i Jaroslav Hrabec z okresní protipovodňové komise. "Jsme sice v pohotovosti a budeme ji mít i přes víkend, východní část Moravy by ale tentokrát měly problémy minout," sdělil Hrabec.

Betonové desky si dal majitel domku u řeky Dřevnice na Zlínsku před vrátka, aby je nevylomila zvedající se voda. (20.7.2001)

Voda v Bartošově čtvrti ve Zlíně z rozvodněné řeky Dřevnice. (20.7.2001)

Rozvodněná Dřevnice na Zlínsku (20.7.2001)

Do rozvodněné řeky Dřevnice spadl sloup a zaklínil se v korytě. (20.7.2001)

Rozvodněná Dřevnice na Zlínsku (20.7.2001)

Hasič se snaží vyprostit zaklíněný sloup v rozvodněné Dřevnici na Zlínsku. (20.7.2001)

Hasič se snaží vyprostit zaklíněný sloup v rozvodněné Dřevnici na Zlínsku. (20.7.2001)

Hasičům se nakonec podařilo sloup z rozvodněné Dřevnice ve Zlíně-Prštném vytáhnout. (20.7.2001)

Hasičům se podařilo sloup z rozvodněné Dřevnice ve Zlíně-Prštném vytáhnout. (20.7.2001)

Záplavy na Dřevnici - děti si hrají na zaplaveném hřišti (20.7.2001)

Záplavy na Dřevnici - dobrovolní hasiči v akci (20.7.2001)

Záplavy na Dřevnici - povodňová komise ve Zlíně (20.7.2001)

Záplavy na Bečvě - zaplavená zahrada domu v Bystřičce (20.7.2001)

Záplavy na Bečvě - zaplavená zahrada domu v Bystřičce na Vsetínsku(20.7.2001)

Záplavy na Bečvě - rozvodněná Vsetínská Bečva v Bystřičce (20.7.2001)

Záplavy na Dřevnici - muž uklízí po povodni ve Zlíně-Přilukách (20.7.2001)

Záplavy na Dřevnici - po povodni zůstal všude nepořádek, i v garážích ve Zlíně-Přílukách (20.7.2001)

Záplavy na Dřevnici - lidé se připravovali na další deště, které by mohli znovu zapříčinit vylití řeky (20.7.2001)

Záplavy na Dřevnici - silnici v Trnavě strhl jeden z přítoků Dřevnice potok Trnávka (20.7.2001)

Záplavy na Dřevnici - hasiči čerpají vodu po záplavách (20.7.2001)

Záplavy na Dřevnici - jeden za zatopených sklepů v panelovém domě ve Zlíně (20.7.2001)

Záplavy na Dřevnici - zatopený sklep ve Zlíně

Záplavy na Dřevnici - pes na procházce v zaplavené zahradě (20.7.2001)

Městští policisté a obyvatelé zlínského sídliště Bartošova čtvrť odvážejí do bezpečí auta, které ohrožuje řeka Dřevnice. Ta dosáhla 20. července na Zlínsku třetího stupně povodňové aktivity a vylila se z břehů v asi sedmikilometrovém úseku

Muž se snaží odvézt své auto do bezpečí ze zlínského sídliště Bartošova čtvrť, kde se rozvodnila řeka Dřevnice. Ta dosáhla 20. července na Zlínsku třetího stupně povodňové aktivity a vylila se z břehů v asi sedmikilometrovém úseku

Stavební dělník odstraňuje dřevěné desky na stavbě jezu na řece Dřevnici ve Zlíně, kde se řeka vylila z břehů. Dřevnice dosáhla 20. července na Zlínsku třetího stupně povodňové aktivity a vylila se z břehů v asi sedmikilometrovém úseku

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz