Jahodníky zakryté textilií (19. dubna 2017). | foto: Zdroj Zdeňka Jankovičová, ČZS

Dubnový mráz ohrožuje třešně i víno. Záhony zakryjte, radí zahrádkáři

  • 23
Návrat mrazivého počasí kromě řidičů netěší ani zahrádkáře. Mráz může ovlivnit úrodu ovoce a zeleniny. Citlivé jsou hlavně ty ovocné stromy, které právě kvetou. To jest třešně či švestky. Snadno ochráníte menší záhony, zahrádkářský svaz radí zakrýt je geotextilií.

Na řadě míst České republiky klesly teploty v noci na středu pod bod mrazu (počasí sledujeme zde). Meteorologové očekávají, že v následujících dnech ještě přituhne, ve čtvrtek v noci k minus pěti, a v pátek dokonce až k minus osmi stupňům. Víkendové noci se budou držet kolem nuly. „Od víkendu začne neochotné oteplování, zbytek dubna ale bude stále studený,“ říká Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

S obavami vyhlížejí dubnové mrazy zahrádkáři. V ohrožení jsou hlavně třešně, švestky a meruňky. Ze zeleniny pak brambory. Ovšem rozhodující bude to, jak dlouho v kuse bude pod nulou, jestli bude vát vítr či jak rychle se ochladí. Na druhou stranu peckoviny - višně, slivoně, třešně či meruňky - mají tolik květů, že i kdyby jich mráz osmdesát procent spálil, stejně bude úroda průměrná.

Jabloně až na nejteplejší části republiky zatím květ nenasadily, naopak meruňky či broskve zpravidla již odkvetly. Ve vyšších polohách to ale tak úplně neplatí.

Ohroženy jsou tam zejména menší stromky, které čelí přízemním mrazíkům. Ty se ovocnáři pokoušejí chránit. „Korunu opatrně balím do netkané textilie a uvazuji ke kmínku,“ popisuje Jana Malá z Teplic. „To ale u větších stromů nejde. Budu doufat, že nepomrznou jako loni,“ dodává.

Záhony zakryjte, radí zahrádkáři

Škody hrozí i na vinohradech. Podle ředitele vinařství Liběchov Tomáše Loukoty réva zatím nekvete, takže promrznutí květů nehrozí, jenže jiná hrozba je ještě větší. „Mráz může spálit pupeny,“ říká. „V roce 2012 to bylo podobné. V dubnu přišel mráz a ani nebyl moc silný. Stačilo, aby se teploty pohybovaly kolem nuly, a pupeny byly pryč. Přišli jsme o osmdesát procent úrody,“ líčí.

Teplota ve sklenících a pařnících vyhřátých z posledních dní již neklesne pod nulu, ani když venku udeří mráz. Přesto choulostivému salátu hrozí zkáza nebo aspoň zastavení růstu. Někteří zelináři dávají do skleníků svíčky. Postaví je do keramických květníků, aby se plamenem zahřály a fungovaly jako radiátor. Dokážou zvednout teplotu až o tři stupně.

Pěstitelům, kteří hospodaří na menších plochách, doporučuje Český zahrádkářský svaz záhony zakrýt. „Nejoblíbenější účinnou metodu představuje zakrytí porostů bílou netkanou geotextilií, která citlivé druhy na krátkou dobu poměrně dobře izoluje. Tato metoda se často využívá u zeleniny a rovněž u záhonů citlivých jahodníků, které právě v této době začínají kvést,“ sdělila mluvčí svazu Zdeňka Jankovičová.

Jankovičová však podotýká, že k panice není důvod, jelikož jarní mrazíky trápí zahrádkáře každoročně a nikdy úrodu zcela nezdecimují. „Často naopak zahrádkáři kvitují přirozenou probírku nadměrné násady plodů, kterou by jinak museli provádět sami ručně,“ tvrdí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video