Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sever Čech potrápil silný vítr, bouřky zamířily do Polska

  12:45aktualizováno  21:06
Větší část Čech zasáhly v sobotu bouřky se silnějším deštěm. Na severu je doprovázel i silný vítr, na řadě míst lámal stromy. V Liberci ošetřovali muže, kterého podle policie zasáhl blesk. Bouřky, které se objevily na Moravě, zeslábly a přecházejí do Polska. Padly i teplotní rekordy, po zbytek července má být ale v průměru jen okolo 25 stupňů.

„Od západu začíná postupovat přes Čechy studená fronta. Před ní bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu zejména na Moravu a do Slezska. Přechod studené fronty doprovází a budou doprovázet bouřky. Jejich intenzita při postupu k východu bude odpoledne a večer zesilovat. To znamená, že nejsilnější bouřky se mohou vyskytnout večer na východě České republiky,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktualizované výstraze.

Fotogalerie

Kolem 18. hodiny dorazila bouřková fronta také z Rakouska. Zasaženo bylo Znojemsko, víc než bouřky ale místní potrápil déšť. Bouřky se v této oblasti následně přesunuly mírně na sever k Moravským Budějovicím a Třebíči, upřesnili odborníci na dotaz iDNES.cz kolem 18:30.

V 21:00 bouřky na Moravě již výrazně zeslábly a přesunuly se nad polské území. Meteorologové předpokládají, že během noci bude počasí klidné.

Zatím největší škody způsobily rozmary počasí na Liberecku, kde je zhruba kolem druhé hodiny odpoledne doprovodil silný vítr. Na Jablonecko lámal větve i celé stromy. Hasiči kvůli tomu měli během jedné hodiny nahlášeno desítky událostí. Strom spadl i na železniční trať Smržovka, ve Sport Parku v Liberci během akce Run in Colors 2016 Liberec zasáhl podle policie muže blesk, zdravotníci ale později verzi policie zpřesnili na úraz elektrickým proudem (více o řádění vichru a bouřek na Liberecku čtěte zde).

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Podle meteorologů vál vítr v poryvech až o rychlosti blížící se 70 kilometrům za hodinu. To podle beaufortovy stupnice síly větru odpovídá čerstvému vichru. Odpoledne kraj pásmo opustilo, naopak se nové bouřky začaly objevovat ve východních Čechách. „Zaznamenali jsme bouřková jadérka na Jičínsku, u Světlé nad Sázavou a v Chotěboři,“ sdělil iDNES.cz meteorolog ČHMÚ ve dvě hodiny odpoledne.

V sobotu padaly teplotní rekordy

Ve Zlínském kraji v sobotu teplota překonala až 78 let staré teplotní rekordy. Ve Vsetíně meteorologové naměřili 33,2 stupně Celsia, ve Valašském Meziříčí pak 33.1 stupně. Rekord byl naměřen také v Kroměříži, kde se teplota vyšplhala na 31,3 stupně.

Rekordní teploty však byly naměřeny i v Olomouckém či v Jihomoravském kraji. Například v Bělotíně na Přerovsku bylo až 33,3 stupně, v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku 31,6 stupně.

Nejinak tomu bylo v kraji Moravskoslezském. V Ostravě-Porubě teplota vystoupala k 34,2 stupňům, ve Vítkově na Opavsku k 31,2 stupňům.

Kolem poledne řádily bouřky v Ústeckém a Středočeském kraji a částečně i v Praze, nebyly ale zvlášť silné.

Meteorologové během soboty upozornili také na riziko krup a silného nárazového větru o rychlosti až 72 kilometrů za hodinu. „V sobotu dopoledne jsme neměli hlášené kroupy v žádné meteorologické stanici, ale podle radaru se na několika místech vyskytly,“ uvedl meteorolog. Kroupy spadly v Brdech na Rokycansku, poblíž Mníšku pod Brdy a také u Kralup nad Vltavou.

V noci na neděli budou bouřky slábnout, výstraha je platná do druhé hodiny ranní. Před bouřkami varovali meteorologové již v pátek (více zde), výstrahu ale ještě upřesnili a doplnili o varování před vysokými teplotami na východě České republiky i o Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Červenec s teplotami kolem 25 stupňů

Sobotní odpolední teploty dosáhly v nižších polohách na Moravě a ve Slezsku i více než 33 stupňů Celsia. Měsíční výhled počasí, který Český hydrometeorologický ústav v sobotu zveřejnil na svém webu, navrch ukazuje, že takto vysoké teploty mohou být posledním červencovým extrémem. Období od 4. do 31. července má totiž podle výhledu být teplotně průměrné.

„První týden bude teplotně průměrný až podprůměrný, v rámci celého období relativně nejchladnější, maximální denní teploty se budou pohybovat většinou do 25 °C. Minimální noční teploty budou většinou od 14 do 8 °C,“ uvedli meteorologové. Další dva týdny podle nich budou „teplotně průměrné až slabě nadprůměrné“, přičemž průměrná týdenní maximální teplota vzduchu se bude v rámci Česka pohybovat kolem 25 °C a průměrná minimální teplota kolem 13.

„Poslední červencový týden by měl být jen o málo chladnější s průměrnou týdenní maximální teplotou kolem 23 °C. Srážkově očekáváme období průměrné s průměrným týdenním úhrnem kolem 18 mm, bez výrazných rozdílů v jednotlivých týdnech,“ uzavřeli měsíční předpověď meteorologové.

V úterý navečer se pražskou Jeremenkovou ulicí valily potoky vody:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz