Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sucho i povodně, horko i chladno. Rok 2020 provázely pro Česko typické výkyvy

  20:51
Letošní rok byl podle klimatologa Pavla Zahradníčka další, kdy se objevily oba extrémy tradiční pro Českou republiku – tedy sucho a povodně. Zima přinesla málo srážek a na jaře následovalo sucho. Léto bylo sice chladnější v porovnání s posledními roky, avšak stále nadprůměrné. A v říjnu přišly srážky, které překonaly více než dvojnásobně dlouhodobý průměr.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Pro vývoj sucha v jarních měsících je důležitá situace během zimní sezóny. Ta byla velmi chudá na sníh,“ popsal Zahradníček z portálu Intersucho. Doplnil, že v zimě na horách napadlo jen okolo 60 procent obvyklého množství sněhu, v nížinách dokonce pod 10 procent.

„Na některých místech ani sníh neviděli. Do toho přišel velmi teplý a suchý duben a půdní sucho se opět rozšířilo na celé území republiky,“ dodává.

Pro naše klima je typické střídání počasí. I samotné klimatické modely počítají do budoucna se značnou variabilitou. K suchu však bude podle něj v budoucnu stačit srážkově sice normální rok, ale teplotně nadprůměrný. 

„A to je hodně nebezpečné, protože teplota systematicky roste, tudíž tendence k vyššímu výparu, a tedy k suchu bude častější,“ dodal. Zdůraznil však, že to neznamená, že nebudou i období bohatá na srážky. 

Nadprůměrné, ale ve srovnání chladné léto

Výjimečné bylo letošní léto, které mnoho lidí hodnotilo jako podprůměrné či chladné. Podle meteorologů to tak není – na středoevropské poměry bylo v normálu, dokonce mírně nadprůměrné. Jsou to naopak předchozí roky, jež byly extrémní. „V sedmdesátých a osmdesátých letech byly teploty v červenci mnohem nižší než letos,“ vysvětlil Filip Chuchma z Českého hydrometeorologického ústavu

Teploty v letošním červnu stále byly o něco vyšší než dlouhodobý třicetiletý průměr. Červenec byl oproti minulým pěti letům, zejména roku 2019, chladnější. „Z klimatických modelů vyplývá, že to budou právě předchozí extrémní roky, které budou normou v příštích deseti, dvaceti letech,“ popsal Chuchma.

Podle Zahradníčka si musíme uvědomit, že letní sezóna po roce 1985 nabrala prakticky skokové změny. „Například podle teplotní řady Brna od roku 1803 bylo poslední teplotní podprůměrné léto v roce 1987, a od té doby počítáme jen průměrné či hlavně nadprůměrné letní sezóny ve srovnání s normálem,“ popsal.

Hydrologicky nejbohatší rok za poslední dobu

Hydrologický rok 2020, který se počítá od 1. listopadu do 31. října následujícího roku, patřil ke srážkově nejbohatším za poslední dekádu.

Přestože meteorologové stejně jako v posledních pěti letech na jaře zaznamenali nedostatek srážek, situace se změnila v červnu, kdy se vydatnější srážky doprovázené menším i větším rozvodněním toků opakovaly prakticky každý měsíc až do října.

Letošní léto tak bylo nejdeštivější za posledních deset let. V průměru spadlo na území Česka 322 milimetrů srážek. „V žebříčku posledních 60 let se letošní léto z hlediska srážek umístilo na vysokém šestém místě,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Srážkově nadprůměrné byly také měsíce únor, květen, červen, který meteorologové označili dokonce za silně nadnormální, srpen, září a vydatně pršelo i v říjnu. 

Z meteorologického hlediska podle Zahradníčka už minimálně poslední dva měsíce není na většině území republiky sucho, ale z klimatologického hlediska, tedy dlouhodobého, je v Česku stále značný deficit srážek a půdní vláhy, a to o 576 milimetrů. 

„A to i přesto, že aktuální situace je velice dobrá, a naopak se vyskytly povodňové stavy. To je takový paradox a ukazuje to, jak mohou být oba extrémy dost úzce provázány a vyskytovat se často prakticky současně,“ míní.

Šumvaldu přinesla zkázu blesková povodeň (7. června 2020):

Povodně v říjnu

Říjen byl nejdeštivější na východě území, v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. V průměru zde spadlo 160 milimetrů, což odpovídá 337 procentům dlouhodobého měsíčního normálu z let 1981 až 2010. Jde o srážkově nejvydatnější říjen od roku 1961 a pro letošní rok srážkově nejvydatnější měsíc. 

Na Vysočině a v Pardubickém kraji pršelo tolik, jako v povodňových letech 1997 a 2002, dlouhodobý průměr byl překonán až o 60 procent. Naopak v Ústeckém a Libereckém kraji, nedosáhlo letošní léto ani na průměrnou úroveň.

„Za posledních třicet let nepamatuji, že by v říjnu byly povodně. Ty přišly buď v létě, nebo na jaře, ale nikdy na podzim. I rozložení srážek je nyní výjimečné. Všechno to svědčí o rozkolísanosti klimatu,“ okomentoval to hydrobiolog Martin Rulík z Univerzity Palackého.

Středeční situace Kravařích na Opavsku, kde se vylila řeka Opava. (14. října 2020)

Koronavirus počasí neovlivnil

Vliv na počasí nemá ani dočasný útlum dopravy a průmyslu během pandemie koronaviru. V jejím důsledku došlo ke krátkodobému snížení emisí oxidu uhličitého, jež jsou běžně označovány za jednu z příčin globálního oteplování. Jen od února do března tohoto roku se snížily v porovnání se stejným časovým úsekem loňského roku o více než deset milionů tun.

Vlivů na počasí je podle meteorologů více. „Chemické složení atmosféry se samozřejmě v době koronavirové krize změnilo, ale nejsem příznivec teorie, že toto období může za nějaké změny. Nějaký vliv to určitě mít bude, ale aby to takto skokově dokázalo ovlivnit počasí, je nepravděpodobné,“ uvedl Chuchma.

To potvrzuje také Zahradníček. „Snížení emisí skleníkových plynů bylo evidentně jen krátkou epizodou na bohužel dlouhodobé stoupající trajektorii jejich koncentrací v atmosféře. Tedy se to na globálním klimatu neprojeví,“ uvedl. 

Dodal, že tento pokles emisí byl během první vlny na jaře a začátkem léta dán častým vypínáním průmyslu, což se však ve druhé vlně neděje. „Je to vidět i na spotřebě elektřiny v roce 2020 v České republice. Na jaře byl meziroční pokles o 13 až 16 procent, ale nyní se pohybujeme na podobných číslech jako v minulém roce,“ vysvětlil.

Jaký bude rok 2021?

„V současné meteorologii neexistují nástroje, které by to dokázaly vypočítat. Spolehlivost předpovědi klesá po pátém dnu,“ uvedl Zahradníček. Existují sice měsíční či dokonce sezónní předpovědi, ale jejich spolehlivost je zatím nízká. 

„Naštěstí je v tomto příroda ještě mocnější než lidstvo. Takže si netroufnu předpovídat, jak bude následující rok vypadat,“ uzavřel.

Česká Sahara. I když prší, tady je pořád sucho. Víme proč:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...