Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pobyt v nemocnici je ode dneška dražší, den vyjde na sto korun

  0:07aktualizováno  0:07
Ve čtvrtek začala platit novela zákona o zdravotním pojištění. Navyšuje regulační poplatek za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun za den. Malou výjimkou jsou pacienti, kteří na nemocniční lůžko ulehli v listopadu a dříve. Těm by nemocnice měly za poslední den hospitalizace účtovat ještě starou sazbu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Alespoň podle doporučení ministerstva zdravotnictví. "K otázce, v jaké výši má být účtován regulační poplatek první a poslední den hospitalizace, který se počítá jako jeden den, ministerstvo zastává názor, že by měla být účtována sazba, která byla platná v den přijetí pacienta k hospitalizaci, tedy ve výši 60 korun," upozornilo ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách.

Léčba doma stále zůstává dražší

To znamená, že kdo ulehl na nemocniční lůžko ve středu a dříve, sice bude od prosince platit stokorunový poplatek, ale nemocnice by mu měla za poslední den hospitalizace účtovat pouze 60 korun. A to i v případě, že pacient z nemocnice odchází v prosinci a později.

Ten, kdo do nemocnice nastoupil ve čtvrtek 1. prosince a později, zaplatí za každý den pobytu nově 100 korun.

Zelená pro nadstandardy

Novela, která začala platit 1. prosince, umožňuje do českého zdravotnictví vnést i nadstandardy. Tedy možnost připlatit si za lepší materiál či službu.

Nově se v zákonu píše: "Za ekonomicky náročnější variantu zdravotní péče lze považovat pouze zdravotní péči, která je takto označena v prováděcích právních předpisech (...). Za ekonomicky náročnější variantu nelze označit zdravotní péči, kterou lze poskytnout pouze jedním způsobem. Před poskytnutím zdravotní péče, kterou lze poskytnout jak v základní variantě, tak i v ekonomicky náročnější variantě, je zdravotnické zařízení povinno pojištěnci nabídnout poskytnutí zdravotní péče v základní variantě a informovat ho též o ekonomicky náročnější variantě, včetně rozdílu mezi cenou ekonomicky náročnější varianty (...)."

V praxi půjde jen o malý rozdíl. Pacienti, kteří ulehli za starých pravidel, budou mít čtyřicetikorunovou výhodu oproti nově stonajícím.

Nemocnice si proto budou muset zejména v prvních prosincových týdnech pohlídat, jakou sazbu komu účtují. "Technický problém to nebude. Jen pracovníci, kteří s těmito financemi manipulují, musí být ostražitější, aby pacienty rozlišili. Bude to pro ně znamenat jistou práci navíc," řekl iDNES.cz Eduard Sohlich, ředitel Nemocnice Hranice a předseda Asociace českých a moravských nemocnic.

Ratha stovka neodradila, kraj bude platit víc peněz

Poplatek za den pobytu v nemocnici se stejně jako v minulosti netýká těch, kterým stát pomáhá dávkami v hmotné nouzi nebo kteří jsou v nemocnici kvůli vyšetřením nutným před odběrem orgánů určených k transplantaci. Poplatek nehradí ani ti, kteří do nemocnice musí například s otevřenou formou tuberkulózy či jiným onemocněním, u něhož je karanténa nařízena zákonem.

Poplatky by neměli platit ani pacienti ze Středočeského kraje. Hejtman David Rath už vzkázal, že kraj bude zpětně proplácet regulační poplatky i po jejich navýšení na 100 korun za den. Kraj nyní ročně vynakládá na hrazení poplatků kolem pěti milionů korun. Nyní by to mohlo být více, nárůst ale podle Ratha nebude nijak dramatický. "Předpokládáme, že to bude nějakých deset až dvacet procent," cituje Ratha ČTK. Střední Čechy jsou posledním regionem, který ještě nezrušil úhradu regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic.

Stovku si lidé i nadále nebudou moci zahrnout do ročního limitu plateb na regulační poplatky. Do něj spadá například poplatek při vyzvedávání léků v lékárně, při návštěvě praktika, psychologa či logopeda.

Ordinacím nově hrozí vyšší pokuty

Novela zákona změní rovněž horní hranici pokuty. Tu mohou zdravotní pojišťovny uložit nemocnicím, poliklinikám a ordinacím za nevybírání regulačních poplatků. Místo sankce do 50 tisíc korun jim nově hrozí trest až do jednoho milionu korun.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus se navýšení sankcí neobává. Podle něj sice pacienti tu a tam neplatí, ale nemocnice je obesílá a peníze vymáhá, takže případné popotahování pojišťovnami neřeší.

"Jedna věc je vybírat, druhá vymáhat. Regulační poplatky vybíráme od všech pacientů. Pokud nám je někdo nezaplatí, obešleme ho. A když uplyne zákonná doba, poplatek vymáháme," popsal Kraus.

Jen v Brně pacienti za lůžkovou a ambulantní péči zaplatí ročně 55 milionů korun. Za téměř čtyři roky, kdy pacienti regulační poplatky hradí, nemocnice eviduje jejich nedoplatek ve výši 4 miliony 100 tisíc korun.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz