Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po výbuchu v čínském dole zahynulo nejméně sedm desítek horníků

  7:58aktualizováno  17:55
Po výbuchu plynu v uhelném dole ve střední Číně zahynulo nejméně 74 horníků. Dalších 114 havířů skončilo s různě těžkými zraněními v nemocnici, 21 z nich je v kritickém stavu. Nejméně 60 horníků je podle všeho stále uvězněno v podzemí, jejich přesný počet však zatím není znám.

Výbuch nastal nad ránem v dole Tchun-lan u města Ku-ťiao v provincii Šan-si. V šachtách v té době pracovalo 436 horníků, uvedla agentura Nová Čína.

Některým z uvízlých horníků se podařilo kontaktovat mobilním telefonem své příbuzné, uvedl záchranář, který se podílí na vyprošťování obětí.

Záchranné operace stále pokračují. V terénu je téměř 100 záchranářů, ale jejich práci ztěžuje, že v dole hoří. Řada horníků, kteří byli převezeni do nemocnice, se otrávila oxidem uhelnatým.

Příbuzní truchlí nad těly obětí výbuchu v čínském dole. (22. února 2009)

K výbuchu došlo paradoxně den poté, co vysocí úředníci provincie na konferenci o důlní bezpečnosti horovali pro snížení počtu smrtelných nehod v dolech.

Podobná neštěstí jsou totiž v Číně velmi častá. Podle oficiální statistiky loni při nich zahynulo asi 3 200 lidí. Nezávislé organizace ale hovoří o číslech až několikanásobně vyšších.

Důvodem jsou mimo jiné velmi ohebná a často přehlížená bezpečnostní pravidla - poptávka expandující ekonomiky po energiích totiž stále stoupá.

Přestože loni Čína zavřela tisícovku nebezpečných malých dolů a úmrtí oproti roku 2007 ubylo o 15 procent, patří čínský těžební průmysl stále k nejnebezpečnějším na světě. V dole Tchun-lan za posledních deset let žádná nehoda nebyla zaznamenána.

Záchranáři odnášejí tělo jedné z obětí výbuchu v čínském dole. (22. února 2009)

Podle vládních odhadů je téměř 80 procent ze 16 tisíc dolů v Číně provozováno nelegálně. Zatímco velké doly mají bezpečnost blížící se rozvinutým zemím, mnoho malých dolů nemá prakticky žádné zabezpečení.

Autoři: , ,


Témata: nemocnice, práce, Plyn

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz