Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po volbách bude hůř, bojí se Izraelci

  9:23aktualizováno  9:23
(Od našeho zvláštního zpravodaje) - Izraelské volby připomínají slavnostní den jen málo. "Co vám mám říci, je to špatné. Je to pro všechny krok zpět. Nevidím situaci do budoucna vesele," říká očividně zklamaně Elise Jákovová z Jeruzaléma, která pracuje v počítačové firmě. Izrael, zaplavený do včerejška kvůli stávce veřejného sektoru nevyvezenými odpadky, po měsících krvavého násilí zvolí v předčasných volbách nového premiéra. Velká pravděpodobnost, že se jím stane pravicový jestřáb a odpůrce mírových dohod s Palestinci Ariel Šaron, přitom vyvolává všeobecné obavy, že Blízký východ čekají ještě horší časy než doposud.

Dosavadní premiér Ehud Barak na Šarona ztrácí až 26 procent. Velké křižovatky na hlavním tahu z Tel Avivu do Jeruzaléma nezdobí obvyklá hejna volebních transparentů. Důležitá místa střeží ještě více vojáků než jindy.

Jindy aktivní a hlasití voliči jsou apatičtí, dezorientovaní, smíření - očekává se rekordně nízká volební účast.

Podle izraelského politického analytika Petera Hirschberga jsou to vůbec nejpodivnější volby, jaké země dosud zažila.

"Koho volit? Jeden se ukázal jako málo schopný a druhý je zas schopen všeho," odpovídá na přímý dotaz slavný český spisovatel a izraelský občan v jedné osobě Viktor Fischl. I on dává najevo rozčarování.

Země se přibližuje válce
Z mnoha stran se troubí na poplach - země se vzdaluje míru a přibližuje válce. Zatímco Ariel Šaron, zastánce tvrdé odvety proti palestinskému povstání, se v jímavé kampani předváděl voličům jako moudrý dědeček s dětmi v náručí, Ehud Barak v posledním pokusu zvrátit nepříznivé prognózy znovu temně varoval voliče.

"Stojíte před klíčovým rozhodnutím. Buď zvolíte mír, nebo válku," hřímal na jednom z posledních mítinků. "Budu volit Baraka, protože Šarona prostě nemohu. Ale vím, že je pozdě, že je to prohrané. Určitě mnoho lidí k volbám vůbec nepůjde," říká Elise Jákovová.

Voliče ovládá strach
Proč tomu tak je? Vše ovládl strach, vyvolaný několika měsíci krvavých střetů s Palestinci, jež si už vyžádaly na 380 mrtvých, vesměs Arabů, domnívají se pozorovatelé a naznačují, že válečná psychóza zvítězila nad zdravým rozumem.

"Poslouchal jsem řeči lidí v autobuse a mám pocit, že se snad všichni zbláznili," říká Viktor Fischl. Zprávy z "bojišť" - z bouřlivé Gazy a Západního břehu Jordánu - přitom nevybízejí k žádnému optimismu.

V pásmu Gazy byl palestinskou kulkou zabit izraelský voják. A izraelské tanky tam v rámci kolektivního trestu likvidovaly nové palestinské domy u "problematických" křižovatek, kde dochází k násilí. Během hodiny udělaly z šedesáti lidí bezdomovce a chudáky zároveň, když zničily i jejich zeleninová políčka.

Davy zakuklených mladých radikálů pak pár kilometrů dál odtud v Gaza City fanaticky volaly při pohřbu zabitého druha po pomstě a svaté válce s Izraelem.

Arafatovi Palestinci sice už v neděli oznámili, že budou jednat o míru dál bez ohledu na to, kdo bude zvolen, na dnešek však vyhlásili Den hněvu.

Izraelská armáda má pohotovost
Izraelská armáda má zase pohotovost, protože jak informovala zpravodajská služba, jsou prý vážné obavy z pumových atentátů vedených palestinskými extremisty. Jeruzalém i další města se hemží vojáky i ozbrojenými policisty.

Zatímco radikální islámský Džihád oznámil, že zasadí v příštích dnech Izraeli bolestné údery, izraelští vojáci před několika dny zastřelili v Gaze Palestince s výbušninami právě v okamžiku, kdy přelézal hraniční plot.

Nezadržitelně se blížící vítězství Šarona naplňuje naopak nezměrným optimismem radikální židovské osadníky, kteří se cítili ohroženi mírovým procesem a nebezpečím, že budou muset opustit své domy na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy.

"Šaron je z jiného těsta než Barak. Ten s Palestinci jinak zatočí," zní unisono z jejich řad. Také ultraortodoxní rabíni vyzvali své obce, aby "podporovaly toho kandidáta, který, jak věří, nezničí náboženství ve Svaté zemi", tedy Šarona.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Jihokorejci vypnuli propagandu u hranic, chystají se na summit s Kimem

Jihokorejští vojáci odstraňují zvukovou aparaturu vysílající jihokorejskou...

Soul oznámil, že zastavil propagandistické vysílání, jež pomocí reproduktorů pouštěl přes hranici na severní stranu....

Rok vězení za překročení hranic. Francie schválila přísný imigrační zákon

Uprchlíci nedaleko Calais, odkud se běženci snaží dostat do Velké Británie ...

Dolní komorou francouzského parlamentu prošel přísný imigrační zákon. Zdvojnásobuje dobu, po kterou mohou být migranti...

Německo chce dát miliardy eur na armádu, má bohatý nákupní seznam

Tank Leopard německé armády

Německé ministerstvo obrany chce letos vydat miliardy eur na to, aby se vypořádalo s existujícími nedostatky ve...

Najdete na iDNES.cz