Ludmila Podraná, obyvatelka domu v ostravské kolonii Bedřiška, na který zaútočili neznámí žháři zápalnou lahví.

Ludmila Podraná, obyvatelka domu v ostravské kolonii Bedřiška, na který zaútočili neznámí žháři zápalnou lahví. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Po Vítkovu letěly zápalné lahve na Romy nejméně čtyřikrát

  • 229
Žhářský útok v ostravské kolonii Bedřiška není prvním od loňské tragédie ve Vítkově. Policie za poslední rok vyšetřovala nejméně tři podobné případy, ale ani v jednom viníka nedopadla. V Bedřišce po víkendovém útoku opadlo napětí a místní opustili plán na vytvoření domobrany.

První "povítkovský" žhářský útok se stal loni v květnu. Ve Zdibech u Prahy kdosi hodil zápalnou lahev na rodinný dům obydlený Romy. Jen díky tomu, že otec rodiny ještě nespal, se nikomu nic nestalo a shořela jen malá část zařízení objektu.

Byly útoky Organizované?

ČRo1 Radiožurnál, získal v ostravské kolonii Bedřiška zajímavé svědectví. Jeden z místních obyvatel tvrdí, že ho v minulosti oslovili pravicoví radikálové. Zajímali se o to, jak se starousedlíkům žije s romskými rodinami a jaké tam mají problémy. "Pro mě je to nová informace. Svědka budeme kontaktovat a zeptáme se na detaily," řekl ostravský policejní ředitel Tomáš Landsfeld.

"Případ jsme odložili. Což neznamená, že se k němu v budoucnu nemůžeme vrátit, pokud se objeví nově skutečnosti," řekla iDNES.cz mluvčí středočeské policie Soňa Budská. Obec na dům alespoň namířila bezpečnostní kameru.

K dalšímu hořícímu domu Romů vyjížděli hasiči a policisté 10. srpna v Hřebci u Kladna. Požáru údajně předcházela hádka, kterou řešila policie a jednoho z aktérů zadržela. Obyvatelé ze strachu uvnitř nespali a to je možná zachránilo.

"Jako příčinu požáru vyšetřovatel označil úmyslné zapálení neznámým pachatelem," uvedl mluvčí kladenských hasičů Lukáš Vejvar. I tento případ skončil mezi odloženými.

Stejně policisté uzavřeli vyšetřování požáru v Červeném Kostelci na Náchodsku 17. listopadu 2009. Po čtyřměsíčním pátrání okresní kriminálka konstatovala, že si Romové dům zapálili sami.

"Nezjistili jsme vliv cizí osoby," sdělila iDNES.cz mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. Detektivové se opírají i o zprávu vyšetřovatele hasičů. "Expert nevyloučil nedbalost obyvatelů domu," podotkla Prachařová.

S tím nesouhlasí sociolog a lidskoprávní aktivista Markus Pape. "Proč by si někdo zapaloval střechu nad hlavou, zvlášť když v domě spí i děti? To vždy musí málem uhořet malé dítě, aby policie konala se stejným nasazením jako po žhářství ve Vítkově?" ptá se.

Policejní prezident: Žháře z Bedřišky najdeme

Policejní prezident Oldřich Martinů ubezpečuje, že poslední útok žhářů v ostravské kolonii Bedřiška mezi pomníčky nezůstane. Případ má sice na starosti tým okresních kriminalistů, ale jsou posíleni o specialisty z krajského oddělení zabývajícího se extremismem.

domobrana
nebude

Napětí v ostravské kolonii Bedřiška po nedělním útoku polevilo. Domobrana se formovat nebude, ačkoli o tom místní lidé ještě v pondělí odpoledne uvažovali, řekl předseda občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan, který se v regionu několik let věnuje práci s romskou minoritou.

"Jsou to lidé, kteří se podíleli na dopadení vítkovských žhářů," řekl iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Krajští kriminalisté mají na rozdíl od kolegů z okresu k dispozici mnohem lepší možnosti využít operativní techniku, například odposlechy.

O útok na osm ostravských Romů se zajímá i premiér Jan Fischer. "Jsou to akce, které do normální společnosti nepatří, pevně věřím, že se podaří věc vyšetřit a pachatele najít," prohlásil.

Proč je tak problematické najít viníka žhářského útoku? "Není od začátku kvalifikován jako trestný čin pokus o vraždu," upozorňuje Pape na fakt, který by událost okamžitě poslal na stůl krajské kriminálce.

Podle mluvčího policejního prezidia má ale v tomto případě hlavní slovo dozorující státní zástupce, který se opírá o trestní řád.

,

Video