Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po úderu zvýšila policie ostrahu

  10:00aktualizováno  10:00
Ostrava - Započatý útok Američanů a Britů na Afghánistán se promítl i do zvýšené ostrahy některých podniků a institucí v kraji. Policie, vojsko i firmy začaly být ve střehu. Policisté začali mnohem přísněji střežit letiště Mošnov. Na letišti je více policistů. Ti asistují například při příletech a odletech letadel, sledují pohyb osob na letišti, kontrolují letištní plochu a zaměřují se na výskyt podezřelých předmětů.
"K mimořádným opatřením na hraničních přechodech jsme zatím nepřikročili," uvedla mluvčí krajské policie Dagmar Bednarčíková. "Věnujeme ale zvýšenou pozornost osobám z arabských států a využíváme veškerou dostupnou techniku ke kontrole dokladů," uvedla mluvčí.

Arabové v lázních sledují válku

Ať není útok dlouhý, doufají nováčci

V hutích trvají bezpečnostní opatření

Policisté také dohlížejí více na rizikové objekty, jako jsou dopravní uzly, přehrady, velké podniky, energetické a telekomunikační objekty a důležitá administrativní centra. "Podnikáme kromě toho ještě další různá opatření, ale z důvodu utajení je nemohu uvést," řekla Dagmar Bednarčíková.

Například Povodí Odry přestalo včera nepřetržitě hlídat vlastními silami vodní díla, k čemuž přikročilo po teroristických útocích na USA. "Tuto práci ode dneška převzali zcela policisté. S ředitelstvím povodí se na tom dohodli už v pátek," řekl vedoucí dispečinku vodohospodářů Jiří Pagáč.

Dispečer Jiří Pagáč dodal, že všichni vedoucí pracovníci Povodí Odry musí být stále v dosahu. "Jsou na mobilních telefonech," řekl. Ostrahu zvyšují i podniky. Například Moravské chemické závody v Ostravě zvýšily počet pochůzek strážní služby kolem objektů. "Především v místech, které mohou v případě nehody vybuchnout nebo z nich mohou uniknout toxické látky," řekl vedoucí bezpečnostního oddělení chemičky Jiří Fridrich. "Do závodu nesmí nikdo bez doprovodu a musí se podrobit důkladné kontrole."

Stejně jako po nedávném teroristickém útoku na New York, také po následné odvetě vůči Afghánistánu panují zpřísněná bezpečnostní opatření ve všech armádních útvarech na území Moravskoslezského kraje.

"Platí pro nás totéž co před měsícem. Jsme v pohotovosti pro případ nasazení, vojáci mají omezené vycházky, armádní objekty jsou přísněji střeženy," potvrdil zástupce velitele jednotky civilní ochrany v Hlučíně Pavel Glisník. Také výcviková základna logistiky v Opavě, kde nyní slouží téměř tisícovka vojáků, omezila vycházky. V kasárnách musí být stále přítomných nejméně sedmdesát procent vojáků.

Mluvčí základny Radim Řehulka uvedl, že od minulého pondělí, kdy do kasáren nastoupili nováčci, vojáci důkladněji kontrolují veškerá zavazadla, která lidé pronesou či provezou branou. "Kontrolujeme příruční tašky všech lidí, kteří opouštějí kasárna nebo vstupují dovnitř. Zpřísnila se i kontrola automobilů," sdělil Řehulka. Podotkl, že počet členů vojenské skupiny, která je stabilně připravena zasáhnout proti případnému narušiteli armádního objektu, se nyní zvýšil na dvojnásobek.

Přestože ministr vnitra Gross řekl, že v některých případech budou policii pomáhat při střežení důležitých budov vojáci, v Moravskoslezském kraji zatím takové pomoci není třeba. "Nevím zatím o případu, kdy bychom museli žádat vojáky o pomoc," řekla mluvčí policie Dagmar Bednarčíková.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Srnky z pole vyháníme Metallicou, říká dobrovolník z jihu Čech

Plašení zvěře na loukách poblíž obce Besednice (22. května 2018).

Vidět srnku, která každé ráno a večer chodí na pole a naříká pro své mrtvé mládě, je zdrcující zkušenost. Své o tom ví...

Najdete na iDNES.cz