Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po tornádu nastoupili dobrovolníci

  9:10aktualizováno  9:10
Čechy pod Kosířem - Starostové podvědomě tuší, že v obci žijí vesměs dobří lidé. O tom, že je to pravda, se však většinou přesvědčí, až jde do tuhého. Tak je tomu nyní i v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Když starosta vyhlásil, aby mladí i staří přišli pomáhat uklízet spoušť, kterou v zámeckém parku zanechalo páteční tornádo, na brigádu jich každý den přicházejí tři desítky.

"Každá pomoc dobrá," mávne rukou dvaaosmdesátiletý Karel Ponížil, který zrovna míří k zámku s vozíkem i pilkou. "V čtyřiapadesátém přišlo něco podobného. Po Kosíři se koulely stromy, jako když honí míč, a ve vesnici to zvedalo tašky na střechách," vzpomíná starý pán, který ještě pamatuje, jak se parkem ještě procházela hraběnka Silva-Tarouccová.

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem teď na milenecké procházky moc klidu není. Dospělí rozřezávají vyvrácené stromy a děti tahají větve k ohništi. Ivan Verner přivedl na brigádu do parku celou rodinu a starosta chválí i ostatní pomocníky.

"Bohužel nemohu nic víc, než jim poděkovat. Aby nestrádali žízní a hladem, přivezli jsme jim sem aspoň pití a kabanos na opékání," říká starosta Zdeněk Mader. Rád by brigádníkům zaplatil také benzin, který projezdili v malých traktorech. "Větší techniku jsme sem nechtěli pustit, aby se terén příliš nerozjezdil," dodal.

Dvacetihektarový romantický anglický park založil stejně jako známý park v Průhonicích u Prahy rod Silva-Taroucců. Roste zde mnoho vzácných dřevin a už se zde konalo i několik dendrologických sympozií. Tornádo zničilo nejméně pětadvacet stromů. Některé úplně vyvrátilo, jiným useklo vršky nebo oholilo větve tak, že se musí také pokácet.

Okolo zámku se pilně pracuje již od pátečního večera. "Park sice ještě patří státu, většina z nás má však k němu silný citový vztah. Jako děti jsme si tady hrávali a v mládí sem zase chodili na rande," usmívá se starosta.

V době, kdy se parkem prohnalo tornádo, nebyl park opuštěný. Tři pracovníci firmy Mifan, která se o něj stará, právě dosekli trávu a chystali se domů. "Sedli jsme do auta a čekali, až přejde první, druhá a pak třetí bouřka. A za tou poslední byla ta potvora schovaná," popisuje poslední okamžiky před příchodem tornáda šéf firmy Milan Ilgner.

"Nastalo absolutní ticho. Tělem nám proběhla vlna jako při náhlé změně tlaku. Pak se zčistajasna jako čert vyhnala z lesa mlha a za ní to začalo rotovat. Auto se nebezpečně naklonilo. Vyskočili jsme, utíkali k nedalekému altánu a lehli jsme si do trávy. Vůbec jsme netušili, co se děje. Mysleli jsme si, že nastal konec světa."

Chobot tornáda se podle Milana Ilgnera vlnil po zemi sem a tam. Odhaduje, že je minul tak o padesát metrů. Na setkání s tornádem už asi nikdy nezapomene. "Měl jsem stejný pocit, jako kdyby kolem mne prošla obluda. A já přitom věděl, že kdyby chtěla, tak je po mně.

Brigádníci pomáhají při uklidu zámeckého parku v Čechách pod Kosířem po pátečním tornádu

Brigádníci pomáhají při uklidu zámeckého parku v Čechách pod Kosířem po pátečním tornádu

Obyvatelé Stařechovic na prostějovsku spravují střechu po pátečním tornáduHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz