Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po tajném kontu ODS nikdo nepátrá

  0:01aktualizováno  0:01
Na začátku byl pád Klausova kabinetu a největší vládní krize uplynulých třinácti let. Dnes z příběhu tajemného konta ODS zbylo jen rozpačité ticho. Existenci tajného účtu v zahraničí, z něhož měla podle některých politiků a policie ODS v půli devadesátých let možnost financovat své aktivy, se prostě nepodařilo prokázat.

Vyšetřující úřady se však zdráhají říci, že konto byl výmysl. Tvrdí jen, že chybějí důkazy a dostatek informací.

"Případ konta ODS byl definitivně odložen," potvrdila náměstkyně Městského státního zastupitelství v Praze Marcela Kratochvílová. "Mohli bychom se tím znovu začít zabývat, jen pokud bychom dostali impulz zvenčí."

Jinak řečeno: případ má naději na znovuotevření ve chvíli, kdy promluví někdo z tehdejších funkcionářů ODS. Nynější vedení ODS už považuje kauzu konta za uzavřenou a nehodlá se k ní vracet. "Musíte se ptát těch, co o kontě mluvili. Je otázka, jestli to celé nebylo vymyšlené jako atak na Klause a ODS," říká místopředseda ODS Petr Nečas.

Klíčem je Ludvík Otto 
Policie a žalobce přitom našli ve Švýcarsku účet, o němž jsou přesvědčeni, že byl lidem z ODS k dispozici. Jde o konto, z něhož v roce 1996 přišlo 46 milionů korun na český účet Ludvíka Otta, který byl tajemníkem místopředsedy ODS odpovědného za finance Libora Nováka. Dvanáct milionů z Ottova účtu ODS prokazatelně použila.

Švýcaři však českým úřadům neodtajnili údaje, které by prozradily, kdo na konto přispíval, kdo je založil a měl k němu dispoziční právo a kam - kromě Ottova účtu - chodily peníze. Švýcarské orgány totiž od Čechů požadovaly jasné důkazy, že byl v souvislosti s kontem spáchán trestný čin.

Švýcaři: Konto s privatizací nesouvisí 
Policie podezření měla, a navíc hned dvě: daňový únik ODS a korupci při privatizaci sedmadvacetiprocentního podílu v SPT Telecom. V prvním případě zhatili vyšetřování sami politici, když odhlasovali zákon, kterým politické strany osvobodili od darovací daně. V druhém případě Švýcaři do Prahy pouze vzkázali, že inkriminované konto nemá s privatizací SPT Telecom nic společného.

Úřady si původně hodně slibovaly právě od Ludvíka Otta, na jehož účet peníze ze Švýcarska chodily. Otto byl kvůli financování ODS před pěti lety obviněn a strávil pár týdnů ve vazbě. Nikdy však neprozradil, kdo byl oním tajemným mecenášem, který mu peníze ze švýcarského účtu posílal.

Zatímco na počátku pracovala na Ottově případu desítka policistů z elitního protikorupčního úřadu, dnes jeho spis leží kdesi na obvodním oddělení v Praze 4. Přitom už před dvěma lety náměstek pražské policie Zdeněk Janíček říkal, že kauza je těsně před uzavřením.

"Neděje se vůbec nic. A nechci hodnotit proč," řekl Ottův advokát Oldřich Choděra. Policie tvrdí, že stále čeká na znalecké posudky. A Ludvík Otto? Mezitím se stal jedním z nejlepších českých jezdců rallye.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz