Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po sporech o pauzu Bagdád znovu hořel

  9:01aktualizováno  9:01
I v noci na pondělí pokračovali spojenci v útocích na Irák a především na jeho hlavní město. Bagdádem otřásaly mohutné výbuchy a i v živém televizním vysílání bylo vidět, že centrum města je v plamenech.
Nové údery přišly po víkendových sporech, zda koaliční vojska udělala v hlavním tahu na Bagdád přestávku.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Jedna střela podle AFP zasáhla prezidentský palác v centru irácké metropole. Nad budovami, které byly v posledních dnech cílem útoků již několikrát, se vznesl oblak prachu.

Nedaleko centra zuří rozsáhlý požár, z něhož stoupá do vzduchu mohutný oblak černého kouře. Jedná se očividně o příkop s hořící ropou, která byla zapálena, aby
komplikovala britsko-americké nálety na město.

Pauza, nebo nikoli?
Ve zprávách o pozici přední linie spojeneckých vojsk jižně od Bagdádu byl o víkendu zmatek. Vojáci v konvojích hlásí, že dostali rozkazy zastavit ofenzívu a zabezpečit dobyté pozice. To ale spojenecké velení popírá. "Válečná operace pokračuje. Jednotky postupují dále na sever," prohlásil vrchní velitel generál Tommy Franks.

V rozhovoru pro televizní stanici ABC potvrdil generálova slova i americký ministr obrany Donald Rumsfeld. "Nemáme v plánu pauzy ani příměří ani nic jiného," prohlásil.

Podle generála Frankse jde válka zatím podle plánu. "Vývoj je více než uspokojivý," prohlásil před novináři v Kataru. Dodal, že celé pobřežní pásmo na jihu Iráku je pod kontrolou spojeneckých vojsk.

Konflikt se přesto podle něj může protáhnout do léta. Na otázku, jestli válka může trvat až do letních měsíců, Franks odpověděl: "Jeden nikdy neví."

Ani Rumsfeld nedokázal odhadnout, jak dlouho bude konflikt v Iráku nakonec trvat. Na dotaz reportéra, zda předpokládá, že ještě za šest měsíců budou američtí vojáci bojovat v Iráku, odpověděl: "Ach bože, nikdy jsme neměli žádný časový rozvrh. Vždycky jsme říkali, že to může trvat dny, týdny i měsíce. Nevíme."

Invazní jednotky jsou podle amerických velitelů asi 80 kilometrů od Bagdádu a boje pokračují na jihu Iráku, ve středu země i v Bagdádu. "To, kde jsme nyní, je podle mne nejen přijatelné, ale opravdu úžasné," prohlásil velitel operace Irácká svoboda Franks.

Konvoje: Dostali jsme příkaz zastavit
Podle některých vojáků se ale postup spojenců téměř zastavil. Nižší důstojníci, kteří jsou v konvojích, dostali rozkazy zastavit ofenzívu a zabezpečit dobyté pozice.

VÁLKA V IRÁKU

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Mapa
Stav bojiště - čtvrtek 27.3.

Protesty
Proti válce protestovalo v Praze tisíc lidí

Turismus
Válka vyklidila nejslavnější bleší trh

Postup
Postup spojeneckých vojsk se zpomalil

Atentát
U Nadžafu zabíjel taxikář - sebevrah

Nálety
Bombardování je pro Bagdád zlým snem

Pátrání
Iráčané zadržují sedm italských žurnalistů

Češi
Polní nemocnice bude nejdříve v Kuvajtu

Bojiště
Nikdo neví, co se děje v Basře

Média
Pentagon vyhodil novináře z fronty

Ropa
Ropa opět vyšplhala přes třicet dolarů

Příběh
Matka opouští kvůli synovi pěchotu

Oběti
Mrtvých přibývá mezi vojáky i civilisty

Posily
USA síly v Iráku zdvojnásobí

Jak bojuje Irák
Iráčané bojují pod trestem smrti

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * foto * pozadí krize *

Američtí vojáci řekli zpravodaji Reuters, že dostali příkaz zastavit na pár týdnů postup na Bagdád od jihu. Mají vyhloubit zákopy, zamaskovat vozidla a naklást okolo improvizovaného tábora miny.

"Vypadá to, že budou na svých současných pozicích další dva týdny," oznámil zpravodaj agentury u americké armády ve středním Iráku.

Dodal, že zastavení postupu otevře cestu bombardérům k ještě masivnějším útokům byly než dosud.

Palestinci vyslali atentátníky
Palestinská radikální organizace Islámský džihád vyslala do Iráku první skupinu lidí ochotných spáchat sebevražedné atentáty na Brity a Američany. Oznámilo to ozbrojené křídlo skupiny Brigády Al-Kuds.

Irácký armádní mluvčí předtím oznámil, že se v Bagdádu shromáždilo už 4000 sebevrahů ze všech arabských států. "Bránit arabskou a muslimskou půdu je naše povinnost," uvádí se v prohlášení Islámského džihádu.

Tato organizace se přihlásila k dnešnímu atentátu v izraelské Netanji, kde bylo zraněno 30 lidí a útočník zahynul. Skupina je na americkém seznamu teroristických organizací a podobně jako palestinský Hamas má na kontě značnou část atentátů spáchaných proti Izraelcům. - více zde

Basra je v rukou Iráčanů
Jihoirácká Basra je stále pod kontrolou Iráčanů. Podle místních obyvatel má jejich vláda situaci ve městě stále pevně v rukou. Úředníci sice mají kvůli bojům a bombardování potíže dodržet pracovní hodiny, ale stále pracují. Agentuře Reuters to řekl obyvatel města abú Džavád.

"Lidé tuto operaci považují za okupaci. Kdyby nám vláda dala zbraně, bojovali bychom proti Britům a Američanům," dodal.

Koaliční jednotky hlídají silnice kolem města, ale do centra se nepokusily dostat. Chod města prý udržují pořádkoví i dopravní policisté. Několik restaurací zůstalo otevřených a nabízejí ryby a jehněčí.

Sídlo místní odbočky vládní strany Baas bylo sice rozbombardováno, ale strana se přesunula do jiného objektu. Mnozí členové se chopili zbraní a připojili se k boji. V ulicích jsou také iráčtí vojáci a tanky. Milicionáři ozbrojení puškami prý před vojenskou převahou protivníka neztrácejí hlavu. "Bombardují nevinné rodiny," řekl jeden z obyvatel města.

Kamion zranil v Kuvajtu americké vojáky
Řidič nákladního auta v neděli ráno najel v Kuvajtu do skupiny amerických vojáků. K incidentu došlo na vojenské základně v Udajru. Zatím není jasné, jestli se jednalo o nehodu nebo teroristický útok.

Z místa incidentu bylo slyšet střelbu a houkání sanitek, oznámila televizní stanice Al-Džazíra. "Patnáct lidí bylo zraněno," řekl tiskový mluvčí základny, plukovník Larry Cox.

Velitel americké operace v Perském zálivu generál Franks prohlásil, že tento incident je značně odlišný od toho, při kterém přišli v Iráku o život čtyři američtí vojáci.

Bush podpořil tažení na Bagdád
Podle amerického prezidenta George Bushe by se americká armáda měla nadále soustředit na irácké hlavní město Bagdád i přes to, že někteří velitelé v poli požadují nový válečný plán, který by reagoval na nečekaně silný odpor iráckých jednotek.

Jak napsal americký list The Washington Post, Bush při konzultaci se svými nejbližšími poradci ve venkovském prezidentském sídle v Camp Davidu podpořil plány svého ministra obrany Donalda Rumsfelda.

Ten nadále požaduje, aby se koalice držela plánu příprav na pozemní ofenzívu proti iráckým Republikánským gardám rozmístěným kolem iráckého hlavního města. Během těchto příprav by také měly dorazit na místo další jednotky.

Spojenci odvolali zprávu o zajatém generálovi
Britské ministerstvo obrany dementovalo nedělní informaci britských jednotek o zajetí iráckého generála v bojích u jihoiráckého města Basra. Uvádí agentura AP.

"Nemáme válečného zajatce hodnosti generála," sdělila mluvčí britského ministerstva obrany.

Mluvčí britských oddílů Al Lockwood původně oznámil, že komando britské námořní pěchoty v neděli v boji jižně od Basry zabilo plukovníka irácké elitní Republikánské gardy a zajalo pět ozbrojených Iráčanů, včetně jednoho generála.

Irák se k zajetí svého důstojníka nevyjádřil. Jeho ministr informací ale naopak tvrdí, že Iráčané sestřelili dva vrtulníky Apache a zabili dva členy jejich posádek. Pentagon ale tuto zprávu popřel.

"Nemáme žádné zprávy o tom, že by v poslední době bylo sestřeleno naše letadlo," prohlásil mluvčí Pentagonu. "Není nic, co by naznačovalo, že tato zpráv je pravdivá," dodal.

Irák hrozí spojencům útoky mučedníků
Sobotní sebevražený útok na americkou hlídku v Iráku byl premiérou, reprízy budou následovat. Tak znějí poslední prohlášení iráckých činitelů. Sebevražedné útoky na vojáky budou rutinou, tvrdí Saddámovi muži. Hrozí také, že sebevrazi zaútočí v Londýně a dalších městech na území spojenců.

Útočníka, který zemřel spolu se čtyřmi americkými vojáky, označují za mučedníka.

Irácký viceprezident Táhá Jasín Ramadán vyzdvihl hrdinství důstojníka, který se vydával za taxikáře a předstíral poruchu. Ramadán prohlásil, že jeho čin byl mučednickou smrtí. - více o útoku zde

Saddám Husajn varoval, že Londýn a další blíže neurčená města jsou na mušce jako možné cíle mučednických útoků.

Spojenecký postup na Bagdád od jihu pokračuje. Americké velení přiznalo, že muselo omezit přísuny jídla i pohyb bojových vozidel, odmítá ale hovořit o přestávce v útoku. - podrobnosti zde

Na Bagdád dopadaly celou noc bomby. Spojenci oznámili, že bombardovali prezidentské paláce, sídla elitních jednotek a budovu zpravodajských služeb.

Desítky tisíc Indonésanů protestovaly proti válce v ulicích Jakarty a před tamní americkou ambasádou. Největší protest od začátku útoku na Irák zastavil dopravu na hlavní jakartské tepně.

Hořící Bagdád v noci z neděle na pondělí. Boje pokračují. (31. března 2003)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Najdete na iDNES.cz