Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po skandálu padají v Polsku hlavy

  16:50aktualizováno  16:50
Polský poslanec a detektiv v jedné osobě Krzysztof Rutkowski by nejraději třiadvacetiletého Poláka podezřelého z brutální vraždy osvětimské notářky vrátil zpět do Česka. Před týdnem ho na vlastní pěst zatkl v českotěšínském hotelu Piast na Karvinsku. V souvislosti s incidentem už přišel o místo jeden polský policista. Další budou následovat, předpověděl polský ministr vnitra Krzysztof Janik.

Svou akcí vyvolal poslanec mezinárodní skandál, protože podezřelého polapil na území cizího státu a v podstatě ho unesl za hranice.

Ze služby musel jako první odejít policista, který podezřelému Dawidovi Soltysikovi pomohl v jeho útěku za hranice v době, kdy byl mladík již celostátně hledanou osobou.

Informace o pomoci, kterou policista poskytl podezřelému na útěku, vyšla najevo minulý týden během vyšetřování okolností akce poslance-detektiva Rutkovského na českém území. Nadřízení policistu přiměli k rezignaci. "To ještě není konec," uvedl v polském rozhlase ministr Janik.

Policie místo pobytu Dawida Soltysika v ČR znala podstatně dříve než Rutkowski. Musela ale oficiální cestou požádat českou stranu mimo jiné o souhlas k zadržení. "Dawid S. byl pod kontrolou, jeho útěk byl nemožný," ujistil Janik.

Něco jiného ale tvrdí Rutkowski, podle kterého hrozilo, že podezřelý vyjede z ČR dál na západ. Rychlá akce lidí z jeho kanceláře, které se osobně zúčastnil, tak podle něj byla nezbytná.

Rutkowski přijel do Prahy podat vysvětlení
Poslanec v neděli novinářům a policii v Praze vysvětloval, proč to udělal. "Policii jsem kontaktoval sám," řekl Rutkowski. Policisté pro něj přijeli do pražského hotelu Hilton, kde je ubytován.

"Popsal jsem policistům celý sled událostí. Poskytl jsem jim i veškeré informace, které pro ně mohou být důležité," řekl Rutkowski. Proč se neobrátil na policii na Ostravsku, kde se případ stal, vysvětlil tím, že tamní policisté jsou vůči němu zaujatí.

Nedělní výslech trval přibližně čtyři hodiny. Poslanec policistům předal i videokazetu
se záznamem akce.

Mluvčí pražské policie Jan Holub řekl, že to, co polský zákonodárce policistům řekl, se dozvědí i jejich kolegové z Českého Těšína. "Protokol z výslechu jim předáme," dodal mluvčí.

"Zatím protokol nemáme a opravdu rádi bychom pana poslance vyslechli," řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Ten při zatýkání údajného vraha policistům slíbil, že bude spolupracovat, ale později se už neukázal. Také do hotelu Piast v Českém Těšíně, přijel vykopnuté dveře uhradit jeho zmocněnec. Poslanec dodal, že z Česka v pondělí odjíždí.

"Lituji toho, jak se k celému případu česká policie a veřejnost staví," řekl Rutkowski novinářům v české metropoli.

Zatímco v polských médiích sklidil za svůj čin ovace, v České republice se mu údajně zazlívá, že podezřelého nepředal zdejší policii. Podle Rutkowského však jeho akce, nejvíce vadí českým a polským policistům, protože si prý nemohou připsat zásluhy. Kdybych nezasáhl, muž by mohl uprchnout, tvrdí.

"Omlouvám se české společnosti za to, že jsem zadržel toho vraha," poznamenal rozhořčeným hlasem Rutkowski.

Podle policie se zřejmě dopustil dvou trestných činů. Jednak porušování domovní svobody, za druhé zavlečení do ciziny. Pro stíhání by ho musel polský Sejm zbavit imunity.

Poslanec Rutkowski po muži pátral na přání rodiny zavražděné šestačtyřicetileté ženy. Zločinu se podezřelý údajně dopustil společně se dvěma komplici, které polská policie už dříve zadržela.

Podle informací polských policistů není pochyb, že mladíci vraždu plánovali. Před smrtí ženu mučili, aby získali přístupové kódy k jejím bankovním kartám. Tělo později zasypali v nevyužívané garáži.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Najdete na iDNES.cz