Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po sjezdech KSČ a volbách prezidentů čeká Španělský sál světová sláva

  4:12aktualizováno  4:12
Španělský sál, slavnostní prostor Pražského hradu v severním křídle, se s největším pravděpodobnostní stane místem, kde Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepíší příští čtvrtek novou smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní. Výběr sálu potvrdily MF DNES diplomatické zdroje.

V září 2009 přivítal Španělský sál papeže Benedikta XVI. Média informavala nejen o obsahu jeho projevu, ale i o pavoukovi, který mu lezl po oděvu. | foto: Michal Šula, MF DNES

Obdélný sál o rozměrech 47 krát 24 metrů a s osmnácti okny je tradičním dějištěm volby prezidenta - jeho jméno je ovšem v historii zmíněno v mnoha jiných souvislostech.

2008 - volba prezidenta

V únoru 2008 rozhodly hlasy politiků ve Španělském sále o staronovém prezidentovi, když Václav Klaus porazil Jana Švejnara. Ve třetím kole se mu podařilo získat 141 hlasů, jeho vyzyvatel měl 111.

2006 - módní přehlídky návrhářky Vivienne Westwoodové

V květnu 2006 tleskal sál britské návrhářce Vivienne Westwoodové. Na Hradě uspořádala svou retrospektivní přehlídku. Trvala necelou hodinu a shlédlo ji na 500 vybraných hostů včetně první dámy Livie Klausové.

2004 - vstup do EU

Na začátku května 2004 vstoupilo Česko do Evropské unie, která se rozrostla na 25 členů. Součástí oslav byla i recepce ve Španělském sále, které se zúčastnil mimo jiné tehdejší premiér Vladimír Špidla.

2003 - volba prezidenta

V lednu 2003 se ve Španělském sále loučil s poslanci a senátory prezident Václav Havel. V projevu slíbil, že nezmizí z veřejného života. Po poděkování předsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka sál opustil a volbu svého nástupce Václava Klause sledoval v hradní kanceláři.

1999

Česká republika se spolu s Polskem a Maďarskem stala 12. března 1999 členem NATO. Česko se stalo 17. zemí, která vstoupila do Severoatlantické aliance. Smlouvu ve Španělském sále stvrdil podpisem tehdejší prezident Václav Havel.

1970

V roce 1970 slavili komunisté ve Španělském sále 25.výročí osvobození Československa Rudou armádou. Nechyběli ani zástupci Sovětského svazu v čele s prezidentem Leonidem Iljičem Brežněvem. Tradiční součástí podobných oslav byl i polibek čelních představitelů.

1968

V roce 1968 slavili komunisté ve Španělském sále 20. výročí Vítězného února. V jejich čele už počátku ledna stál Alexandr Dubček. Měsíc po oslavě abdikoval prezident Antonín Novotný.

1957

Rakev prezidenta Antonína Zápotockého střežila v roce 1957 ve Španělském sále čestná stráž pionýrů. Prezidentem se stal v březnu 1953. Za čtyři roky zemřel na infarkt.

1953

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli v roce 1953 ve Španělském sále vyznamenání Řádem republiky. Gratulovat jim přišel velvyslanec SSSR v Praze A. J. Bogomolov (duhý zleva) a ministr kultury Václav Kopecký. V té době měli cestovatelé za sebou svou první cestu, a to Afrikou a Jižní Amerikou.

Zasedání ÚV KSČ 17.listopadu 1948. Klement Gotwald na sjezdu zhodnotil význam únorového vítězství. Ústřední výbor přijal řadu opatření v duchu teorie o zostřování třídního boje. Byly namířené proti takzvaným vnítřním nepřátelům.

Zasedání ÚV KSČ 17.listopadu 1948. Klement Gotwald na sjezdu zhodnotil význam únorového vítězství. Ústřední výbor přijal řadu opatření v duchu teorie o zostřování třídního boje. Byly namířené proti takzvaným vnitřním nepřátelům.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz