Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po Rathovi dorazí do nemocnice na inspekci i VZP

  13:21aktualizováno  13:21
Do nemocnice v Brandýse nad Labem se chystá další kontrola. Minulý týden sem přijel hejtman David Rath, v pondělí dorazí prověřovat personální situaci kontroloři Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
Do brandýské nemocnice se v pondělí chystá kontrola VZP. (Ilustrační foto)

Do brandýské nemocnice se v pondělí chystá kontrola VZP. (Ilustrační foto)

"Oznámili nám písemně, že v pondělí přijdou na kontrolu personálního a technického vybavení jednotky intenzivní péče. Tak zní oznámení od VZP. Nemáme s tím problém," řekl mluvčí nemocnice v Brandýse Tomáš Cikrt.

Plánovanou kontrolu v nemocnici potvrdil i mluvčí VZP Jiří Rod. "Důvodem kontroly je uzavření interního oddělení. Kontrola bude trvat týden," řekl. Odmítl, že by se VZP do Brandýsa vydala proto, že uzavření interny a omezení některých ambulancí, které nemocnice vysvětluje malováním, medializoval právě hejtman Rath.

O tom, zda by kontroloři VZP přijeli do nemocnice, i kdyby kauzu nerozvířil hejtman, Cikrt spekulovat nechtěl.
"Opravdu neumím posoudit, zda kontrolu vyvolal pan Rath, nebo ne. Obojí je možné. Ale pokud někde zazní veřejná pochybnost o nemocnici, je možné, že si to chce pojišťovna ověřit," doplnil Cikrt.

VZP platí, tak může hlídat

Podle něho ale kontrola z pojišťovny probíhá na rozdíl od té "hejtmanské" standardně. "Pojišťovna je institucí, která to má dělat. Platí péči a je oprávněná prověřovat," řekl.

S kontrolou hejtmana Ratha měla naopak nemocnice problém. Podle ní se Rathova delegace dopustila několika pochybení, například údajně nedodala písemné pověření ředitele krajského úřadu nebo s sebou na kontrolu přivedla neoprávněné osoby. Do nemocnice po hejtmanovi, který tam přijel minulé pondělí, proto přijely ve čtvrtek ještě krajské úřednice, které už podle Cikrta postupovaly standardně.

Krajský úřad nemůže do chodu soukromého zdravotnictví příliš mluvit. Nemocnicím uděluje jen registrace, tedy jakési povolenky na fungování jednotlivých oddělení.

Registraci může v krajním případě oddělením odebrat a ta bez ní nemohou fungovat. K odebrání registrace se přistupuje opravdu jen výjimečně. Běžné je, že se kraj s nemocnicí dohodne a registraci na čas jen omezí, dokud nejsou případné nedostatky odstraněny.

"Nikdo si nestěžoval"

Překvapením v podstatě bude pro nemocnici to, co od pondělí začnou kontroloři prověřovat.

Zatímco v Brandýse očekávají kontrolu na jednotce intenzivní péče, pojišťovna se chystá prověřit také anesteziologickoresuscitační oddělení, dodržování pracovní doby na ambulancích nemocnice a podívat se mají kontroloři i na aktuální stav věcného, technického a personálního vybavení lůžkových pracovišť.

Pojišťovna navíc kontrolory pošle i do nemocnic v Českém Brodě a Nymburku, které patří stejnému majiteli jako brandýské zařízení.

"Nyní připravujeme prověření technického a personálního zajištění na jednotce intenzivní péče," poznamenal mluvčí Rod.

Stihnout to chce nemocnice do konce prázdnin. Podle Roda nemá pojišťovna žádné stížnosti ani na jednu z nemocnic, žádný pacient si nestěžoval ani na péči v brandýském zařízení.

Kritiku, kterou by bylo třeba prověřit, nezaznamenala ani další velká zdravotní pojišťovna OZP, tedy Oborová zdravotní pojišťovna. Nevadí jí ani nynější omezení v provozu nemocnice.

"Sezonní výluky části lůžkového fondu pro nutnou údržbu jsou o prázdninách obvyklé. Nemáme žádné poznatky o závažných nedostatcích," řekl Ladislav Friedrich, generální ředitel pojišťovny. Doplnil, že i kontroloři OZP se do nemocnice v Brandýse nad Labem vydají, a to do konce roku.

Nemocnice v Brandýse kromě toho, že v pondělí "přivítá" inspektory z pojišťovny, očekává, že právě první pracovní den příštího týdne konečně dostane výsledky Rathovy kontroly. Ač je kraj sliboval do konce tohoto týdne, nakonec je zveřejní až v pondělí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz