Terezínská pevnost

Terezínská pevnost | foto: Profimedia.cz

Po Průhonicích má šanci na UNESCO i Terezín, díky unikátnímu typu zápisu

  • 10
Průhonický park se dostal na seznam památek UNESCO způsobem, který v Česku zatím nemá obdoby. Je to první sériový statek. Památka sice leží ve Středočeském kraji, patří ale k historickému centru Prahy a podle UNESCA s ním tvoří jeden celek. Unikátní způsob zápisu by mohl dát šanci jiným kandidátům, například Velkomoravskému dědictví nebo Terezínu.

Průhonický park čekal na své docenění 18 let. Nyní se musí Česká republika k parku stavět tak, jako by byl součástí památkové rezervace v historickém jádru Prahy, která je na seznamu od roku 1992. Park teď tvoří s centrem hlavního města jeden soubor.

ČESKO NA SEZNAMU

- Historické centrum Telče
- Historické centrum Prahy a Průhonický park
- Historické centrum Českého Krumlova
- Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Žďár nad Sázavou
- Historické centrum Kutné Hory, chrám sv. Barbory, katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci
- Lednicko-valtický areál
- Kroměříž - zahrady a zámek
- Holašovice - vesnická rezervace
- Litomyšl - zámek a zámecký areál
- Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice
- Brno - vila Tugendhat
- Třebíč - židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa

Nový způsob zápisu by mohl posloužit i jiným památkám, které o zápis na seznam světového dědictví usilují a dosud se jim nedařilo. Podle ředitele odboru mezinárodních vztahů ministerstva Zdeňka Nováka může jít například o Mikulčice nebo Terezín.

"Ministerstvo kultury se už v roce 2008 obrátilo na francouzské ministerstvo kultury s návrhem, aby byla městská památková rezervace Terezín připojena k sériovému statku Vaubanovy pevnosti, ten byl zapsán v roce 2007. Barokní pevnost Terezín je jednou z posledních, která byla podle principů pevnostního stavitele Sébastiena Le Prestre markýze de Vauban vybudována," míní Novák s tím, že většina přeshraničních památek je zapsána formou sériového statku.

A týkalo by se to i dalších památek, které mají své "příbuzné budovy" za hranicemi země. Zvažují se a připravují nominace Velkomoravského dědictví či díla Josipa Plečnika.

"O nominaci Plečnikova díla se slovinskou stranou jednáme - v Praze máme jeho úpravy pro Pražský hrad a kostel Nejsvětějšího srdce Páně, ve Vídni je Langerova vila, další památky jsou v Lublani, Záhřebu, či v Bělehradě," dodal Novák.

"O zapsání do seznamu UNESCO ucházíme také s Velkomoravským dědictvím, které by mělo tvořit soubor s naší národní kulturní památkou Mikulčice a se slovenskou kaplí svaté Margity Antiochijské v Kopčanech," informoval Novák.

Zdůraznil ale, že vzdálenosti mezi jednotlivými statky roli nehrají. Při schvalování je důležitá spíše jejich sounáležitost a především samotná hodnota díla.

"Průhonický park má od svého založení hodnoty, pro které je už více než sto let odborníky uznáván jako světově výjimečné dílo. Teď to uznal i Výbor světového dědictví. Určitě však vzal v úvahu, že součástí historického jádra Prahy je městský palác Silva-Taroucca, kde rodina zakladatele Průhonického parku bydlela, a zámek v Průhonicích používala jako venkovské sídlo," míní Novák.

Průhonický park.

Dodal, že při jmenování Průhonického parku hrálo Čechům do karet více náhod. Památkářům se podařila prokázat hodnota této přírodní památky, park se navíc připojoval k památce, která již na seznamu UNESCO figurovala.

Zda mají uvažované památky větší šanci, si Novák odhadnout netroufal. Připomněl, že Česká republika má za sebou několik úspěšných nominací - například památky v Třebíči, které jsou od sebe odděleny zástavbou a přitom nejsou zapsány jako sériové statky, protože tehdy tato možnost neexistovala.

Na druhou stranu o zapsání do seznamu světového dědictví dlouhodobě a zatím neúspěšně usilují například Slavonice se svými renesančními domy, lázně Luhačovice s Jurkovičovými budovami či papírna ve Velkých Losinách.

PRŮHONICKÝ PARK

Průhonický park. Ilustrační fotoPrůhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej až do své smrti roku 1936, přestože celé průhonické panství prodal roku 1927 československému státu.
Park o rozloze zhruba 250 hektarů, který spadá k novorenesančnímu Průhonickému zámku, zahrnuje významnou sbírku rostlin a kromě hodnoty estetické má i vysokou hodnotu vědeckou. Patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě.
Park leží v členitém údolí potoka Botiče, které doplňují četné rybníky. Kromě původních domácích dřevin zde roste množství cizokrajných rostlin - zhruba 1 500 dřevin a 600 trvalek. Půvab parku dodávají rozličné průhledy, vyhlídky a volné louky, ale i seskupení dřevin, využívá se jejich barevné proměnlivosti v různých ročních obdobích. Na skalách nad potokem je rozlehlé alpinum.
Jako mimořádné dílo zahradní architektury 19. století jej už v roce 1992 na seznam UNESCO nominovalo ministerstvo životního prostředí. Letos v únoru vláda parku přiznala status národní kulturní památky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video