Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po poledni dorazí do Prahy stoletá voda

  8:36aktualizováno  8:36
Vltava v Praze pokořila rekord ze záplav z roku 1954 a dál stoupá. Podle vodohospodářů i pražského primátora Igora Němce hrozí české metropoli stoletá voda. Největší nápor Prahu podle magistrátu čeká hodinu po poledni. Hrozí zatopení Kampy a všech pražských ostrovů. Ohroženy jsou i oblasti poblíž soutoku Vltavy s Berounkou - tedy Radotín, Lahovice a Zbraslav.
Dobrovolníci plní pytle pískem

Dobrovolníci plní pod Karlovým mostem v Praze pytle pískem. Bariéry z pytlů mají zabránit stoleté vodě, aby zaplavila Kampu. (12. srpna 2002) | foto: Petr JosekReuters

Kdo odmítne evakuaci, stráví bez vody, proudu a plynu i čtyři dny, varoval šéf Prahy v půl deváté ráno.

V Praze se sejde povodňová vlna z Berounky s vodou z nádrže Vrané, kde vodohospodáři plánují zvyšovat odtok. Prahou by postupně mělo téci přibližně dvacetkrát více vody, než je průměrný roční průtok.

Prahou v 07:30 protékalo přibližně 2160 metrů krychlových vody za sekundu, vodohospodáři ale v 08:00 zvedli odtok z vranské nádrže na 2200 krychlových metrů za sekundu.

Od 09:00 chtějí vypouštět ještě více vody a průtok Prahou překročí hodnotu 3000 krychlových metrů. K Vltavě se přidává Berounka s průtokem přes tisíc metrů krychlových za sekundu.

"Teď už jsme za rokem 1954," řekl iDNES před třetí ráno dispečer Povodí Vltavy. Hladina by tak měla dosáhnout nejvýš od roku 1890.

V metropoli začala evakuace pobřežních částí, své obydlí bude muset opustit zhruba čtyřicet tisíc lidí.

Asi 25 tisíc Pražanů se přesune z Karlína, zbytek z částí Malé Strany, Smíchova, Libně a z Holešovic. Magistrát pro ně nechal zřídit shromaždiště, odkud je odvážejí autobusy.

Na jihu Prahy začali záchranáři evakuovat obyvatele Lahovic, Lahoviček a všechny ulice na Zbraslavi od ulice Žitavského směrem k Vltavě.

Metropolí má dnes protékat více než 3150 metrů krychlových za vteřinu. normální průtok přitom dosahuje pouze 150 metrů krychlových.

Chybějí přikrývky
Řada Pražanů, kteří si měli při evakuaci přibalit přikrývku, to neudělala. Teď nemají pod čím spát. Podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka schází asi 10 tisíc přikrývek. Mluvčí magistrátu Martin Kupka řekl ČTK, že město proto deky dodatečně nakupuje a žádá o podporu také veřejnost.

Lidé s sebou také nemají dost jídla. Ve školách, kam byli většinou přemístěni, proto už začínají fungovat jídelny.

NEZAPOMEŇTE SI ZABALIT

Přikrývku, jídlo, pití a doklady, základní zdravotnické potřeby, přenosnou svítilnu, ale i prádelní šňůru na sušení prádla.

Před evakuací uzavřete v domě přívody plynu, elektřiny a vody a zavřete všechna okna a dveře. 

Do tří hodin do rána byla evakuace dobrovolná. "Vyzýváme obyvatele krizových oblastí, aby opustili své byty a přeparkovali vozidla," řekl primátor Igor Němec.  Z oblasti Karlína a Libně by podle něj měli lidé jezdit na výstaviště do Letňan, ze Smíchova a Malé Strany na Strahov. Zbytek aut poté odveze odtahová služba.

Domy, které budou evakuovány, budou střežit proti rabování policisté a vojáci. "Ta místa, která budou evakuována, budou mít takovou koncentraci policistů, jakou nikdy předtím neměla," řekl ministr vnitra Stanislav Gross po zasedání krizového štábu. Dodal, že lidé mají dostatek času uvážit, co všechno si s sebou mají vzít. "Samozřejmě peníze, doklady, šperky by bylo dobré, když v bytě nenechají," řekl.

ANKETA

Pocítili jste při nynějších záplavách strach?

Co bude zatopeno
"Čekáme, že pod vodou skončí Novotného lávka, Kampa, Štvanice, Lahovice, Radotín a Troja," varoval už v pondělí primátor Igor Němec. Později oblasti rozšířil na Karlín, dolní část Libně, Holešovice v okolí Jankovcovy ulice, Smíchov od Palackého po železniční most a část Malé Strany po Karmelitskou ulici. Seznam lokalit zde. 

NEPŘEHLÉDNĚTE

Nejhorší situace je v Písku, Českém Krumlově a Českých Budějovicích
Povodňová komise nařídila stavět na nejohroženějších místech protipovodňové zábrany.  Na Starém Městě však někdo ukradl 22 protipovodňových vzpěr. "Výrazně to ohrozilo výstavbu protipovodňových bariér," řekl starosta Prahy 1 Jan Bürgemeister.

ZÁPLAVY SRPEN 2002

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

FOTOGALERIE

Které ulice by mohly být zatopeny

dopravní zpravodajství

VŠE O ZÁPLAVÁCH

Předchozí vývoj

Záplavy v zahraničí

Ekonomické dopady

Fotbalisté měli volno, nehrálo se

Voda ovlivnila i kulturu

Vláda: Máme vyšší pravomoci
Vláda vyhlásila kvůli povodním pro střední, jižní a západní Čechy nouzový stav. Úřady mají větší pravomoc. Mohou například donutit lidi opustit obydlí.

"Velká voda dosahuje takových rozměrů, že ohrožuje životy, zdraví a majetek občanů," oznámil Špidla v mimořádném vystoupení v Českém rozhlase a České televizi. Nouzový stav platí od 18. hodin do půlnoci 22. srpna.

"Jde o mírně vojenský režim," řekl premiér. "Znamená to, že lidé mohou mít částečně omezena lidská práva."

Co se dělo v pondělí

GROSS O POVODNI

Současné záplavy se svým rozsahem vyrovnaly povodním, které zasáhly Moravu v roce 1997, řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Následky letošní velké vody snad budou menší, doufá ministr.

Středočeský hejtman vyhlásil stav ohrožení
Středočeský hejtman Petr Bendl vyhlásil stav ohrožení pro celé povodí Dolní Vltavy ve středočeském regionu. Současně požádal ministra životního prostředí Libora Ambrozka, aby svolal ústřední povodňovou komisi.

"Tak jak se to jeví, tak situace stále stoupajících řek a hrozících záplav překračuje problém kraje," uvedl hejtman.

Rozhodnutí hejtmana zakazuje vstup do evakuovaných území a prostor. Hejtman také může žádat fyzické osoby o pracovní výpomoc. Fyzické a právnické osoby mají povinnost poskytnout věcné prostředky, včetně služeb, které jsou předmětem podnikání.

Senát vyklízel suterén
Senát sídlící ve Valdštejnském paláci na Malé Straně začal vyklízet vodou ohrožené suterénní prostory, kde jsou uložené dokumenty. "Pokud by hrozilo zaplavení Valdštejnské zahrady, utěsní pracovníci všechny její vchody," řekl ČTK Bohumil Dušek z tiskového odboru Senátu.

Do vyšších pater stěhují nábytek také v paláci Žofín na Slovanském ostrově. Vodu ze suterénu čerpají již od pátku. Provoz paláce však stoupající voda neohrožuje.
Velká voda ohrožuje i umělecké sbírky. Exponáty na zámku ve Veltrusech se stěhují do vyšších pater. Podrobnosti čtěte ZDE.

KDE HLEDAT POMOC

Pražský magistrát zprovoznil kvůli záplavám tři speciální telefonní linky.
Lidé z ohrožených částí města se na číslech 02/36003350 až 02/36003352 mohou dozvědět jak postupovat.

Seznam shromaždišť pro evakuaci obyvatel ohrožených částí Prahy.
V provozu jsou od úterka 13. srpna 03:00
 
Praha 1
ZŠ Karmelitská, ZŠ Vodičkova 22, ZŠ Uhelný trh, ZŠ Jindřišká, ZŠ Mikulandská

Praha 2
Náměstí Míru

Praha 4
Branické náměstí, Nedvědovo náměstí

Praha 5
Pěší zóna Anděl, Smíchovské nádraží

Praha 6
Stadion Juliska, Vysokoškolská - areál VŠZ Suchdol

Praha 7
Jankovcova x Přístavní

Praha 8
Křižíkova ulice před kostelem sv. Cyrila a Metoděje - Karlín, Lyčkovo náměstí před ZŠ Karlín Nekvasilova 2, parkoviště Karlín - sídliště Invalidovna, autobusové nádraží Palmovka horní část - Libeň, Horovo náměstí v prostoru před opravnou praček - Libeň

JAK POMOC NABÍDNOUT

Sbírka Člověk v tísni - "SOS povodně"
Číslo účtu ČSOB: 334334334/0300

Sbírka ADRA - "Pomáhat může každý“
Číslo účtu ČSOB: 24442444/0300, var. 444

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Půjčte nám pohledy i památníky, prosí kladrubský hřebčín

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem se obrací na veřejnost s prosbou. Odborníci potřebují prohloubit znalosti o...

VIDEO: Terminál pardubického letiště zvládne až čtyři lety najednou

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Výstavba pardubického nového letištního terminálu za čtvrt miliardy vrcholí. Zbývá vybavit jednotlivé haly a úspěšně...

Výsledky testů pásových obrněnců. Armádním požadavkům vyhověly všechny

Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé

Bitva o zakázku za 50 miliard může začít. Tedy až bude nová vláda a vypíše tendr na dodávku 210 pásových obrněných...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.