Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po odkladu vyhlášení Palestiny se hraje o Jeruzalém dál

  17:54aktualizováno  17:54
Ústřední rada Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) se rozhodla, že odloží vyhlášení samostatného palestinského státu, původně plánovaného na 13. září, o dva měsíce. Konečné přípravy vyhlášení samostatného státu by měly být hotovy do 15. listopadu. Cílem rozhodnutí je získat více času na další vyjednávání s Izraelem zejména o sporném statusu Jeruzaléma, na nějž si obě strany činí nekompromisní nároky.Palestinci jsou Arafatovým rozhodnutím zklamáni a za svou nezávislost chtějí bojovat - čtěte ZDE.

Patnáctý listopad je dnem, kdy si Palestinci připomínají první, symbolické vyhlášení palestinského státu na okupovaných územích Palestinskou národní radou v Alžíru v roce 1988. V komuniké palestinského vedení se praví, že 15. listopadu by se měla sejít ústřední rada (miniparlament), která prodiskutuje aktuální situaci a nové datum vyhlášení.

Palestinského zasedání se zúčastnilo přes 100 ze 129 členů ústřední rady OOP, která je orgánem zajišťujícím spojení mezi výkonným výborem OOP (vládou OOP) a Palestinskou národní radou (parlamentem OOP).

Barakovi se ulevilo
Izrael přivítal rozhodnutí palestinského miniparlamentu s potěšením. "Pokud se Palestinci rozhodnou jednostranně svůj stát vyhlásit, poruší tím prakticky všechny dohody, které byly doposud podepsány a to nás přiměje k určitým odvetným krokům a opatřením," varoval v neděli ráno izraelský premiér Ehud Barak. "Doufám, že se to nestane a nechci se proto pouštět do detailů, protože je zde riziko, že by se tyto předpovědi mohly samy naplnit," upozornil.

Navzdory neúspěchu červencových mírových rozhovorů v Camp Davidu Barak stále věří, že dohoda je možná. "Stále věřím, že je zde naděje. Pokud Arafat bude udržovat nastartovaný směr, je jenom krůček od splnění svého snu o samostatném státě, a nám se zase splní sen o ukončení letitého konfliktu," vysvětlil Barak.

Washington si oddechl
Rozhodnutí Palestinců ocenil i Bílý dům. "Je to dobré rozhodnutí, umožňuje projednat to, co musí být projednáno a pokusit se nalézt řešení," prohlásil nejmenovaný vysoký představitel USA. Bílý dům je nicméně velmi opatrný co se týče dohledného řešení celého konfliktu. "Arafat musí projevit vůli pro uspořádání dalších rozhovorů, aby odklad mohl podložit politicky. Tentokrát jsme ale mnohem opatrnější v rýsování konkrétních bezprostředních perspektiv," sdělil.

Palestinský předák Jásir Arafat i izraleský premiér Ehud Barak jednali minulý týden na Miléniovém summitu v New Yorku odděleně s americkým prezidentem Billem Clintonem. V mírových rozhovorech se ale údajně nijak nepokročilo.

Rusko Arafatovo rozhodnutí odkývalo
"Jsme spokojeni s tím, že palestinská ústřední rada nepodnikla jednostranný krok, který by měl negativní dopad na mírový proces v tomto regionu," uvedlo ruské ministerstvo
zahraničí. V prohlášení ministerstva se ale zároveň poukazuje na to, že spor Palestinců s Izraelem o znění definitivní mírové dohody je stále velmi hluboký.

Hra o Jeruzalém
S odložením vyhlášení palestinského státu tedy začala hra o čas. Ale především o Jeruzalém, neboť to je to, oč v této vysilující politické a diplomatické při běží. Kvůli hlubokým rozdílům v názorech na svrchovanost nad muslimskými a židovskými posvátnými místy v jeruzalémském Starém městě, obsazeném Izraelem v roce 1967,  se Arafatovi a Barakovi k mírové dohodě zatím nepodařilo dospět .

Izrael je ochoten v této otázce ustoupit pouze do určité míry. "Jsme připraveni zaručit Palestincům plnou funkční autonomii nad svatými místy islámu na Chrámové hoře v Jeruzalému, se symboly, které to představuje; stejně jako jsme to činili dosud," prohlásil prozatímní ministr zahraničí Izraele Šlomo ben Ami. "Sami se však vlastních svatých míst nikdy nevzdáme," dodal.

"Palestinci budou chtít v příštích týdnech dospět ke konečné dohodě s Izraelem, ale musí pochopit možnou hranici. Jsme velmi blízko hodině pravdy, ale nechceme dohodu za každou cenu," konstatoval ben Ami.

Izrael zatím Palestincům nesdělil, kdy je připraven zasednout k dalšímu kolu mírových rozhovorů. Palestinský vyjednávač Saíb Irikát obvinil v Gaze premiéra židovského státu Ehuda Baraka, že se s rozhovory loudá. "Čekáme izraelskou odpověď odpoledne," řekl. Jeho kolega Hasan Asfúr prohlásil, že nový termín jednání zatím není znám a že Izrael ztrácí čas.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...Najdete na iDNES.cz