Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po čtyřech letech mají oba svůj volební plakát

  11:12aktualizováno  11:12
Podzim 1996, blíží se první volby do Senátu. Za Občanskou demokratickou stranu kandiduje v obvodu číslo 20 Zdeněk Klausner. Kdo by ještě dnes vzal do ruky jeho tehdejší volební časopis, na sedmé straně by se mimo jiné dočetl: "Dokázal svou aktivitou jako starosta, politik a občan, že je člověkem činu a rozumí tomu, co má společnost vyžadovat od zákonodárného sboru. Proto se domnívám, že občané udělají dobře, když zvolí senátorem za Prahu 4 právě pana starostu Klausnera. Jsem mnoho let Nuselákem a jsem rád, že budu mít možnost ho volit." Podzim 2000, v Praze 4 se opět vybírá senátor. Klausner kandiduje a jeho hlavním soupeřem je autor citovaného doporučujícího dopisu, Josef Zieleniec.

V letošních volbách není lepší příklad, na kterém se dá sledovat souboj "staré" a "nové" pravice. Oba tábory rozdělil rok 1997, kdy Zieleniec odešel z Klausovy vlády a ta měsíc nato padla.
Právě tuhle dobu má Zieleniec na mysli, když své slovo k voličům začíná větou: "Zásadní střet, u jehož zrodu jsem stál, vstupuje do rozhodující fáze."
A právě tuhle dobu má na mysli Klausner, když používá heslo: "Vaše jistota: svůj politický názor neměním." Za svého kolegu to říká místopředseda Senátu Přemysl Sobotka: "Ve střetu s Josefem Zieleniecem je Zdeněk Klausner jasně dominantní, jasně čitelný, kdežto pan Zieleniec je člověk, který hraje zadní hry, a to Zdeněk Klausner nikdy neudělá."
Klausner skutečně nedělal a možná neudělá to, čemu Sobotka říká "hrát zadní hry" nebo "hrát partikulární zájmy". Byl spolehlivým senátorem za ODS.
Ve volebních novinách nestraníka Zieleniece pro změnu stojí: "Je zde šance obměnit Senát tak, aby v něm zasedala většina osobností, za které se nebudeme muset stydět, neboť budou rozhodovat podle svého svědomí a přesvědčení, nikoli podle výhrůžek svých stran."

JÁ A VAŠE DOBRÁ ADRESA

Když se oba rivalové představují voličům, zdá se být Klausner hned dvakrát ve výhodě.
Za prvé: Nemusí voličům vysvětlovat, proč odešel z ODS, proč je třeba změnit politickou kulturu, zabránit změně ústavy a omezení prezidentských pravomocí. Tímhle naopak Zieleniec musí začínat, aby bylo jasné, proč vůbec kandiduje.
Za druhé: Klausner jako bývalý starosta má místo "těžkých" a pro hodně lidí odtažitých témat po ruce "problémy všedního dne". Udržuje si image muže činu (ano, to o něm dříve říkal i jeho soupeř), který něco udělal pro obec. Před volbami občanům intenzivně připomíná, že za jeho starostování se opravila divadla, přibylo parků, ubylo kouřících komínů... A z toho plyne další klíčové heslo: "Udělali jsme z Prahy 4 dobrou adresu."
Protože se však nevolí na radnice, nýbrž do Senátu, je heslo o dobré adrese potřeba brát jen jako informaci, že se cosi stalo, když byl nynější kandidát prvním radním. Senátor dobrou adresu ze špatné neudělá. Klausner v kampani využívá i aféru z roku 1997, kdy doporučil vystěhovat takzvané problémové nájemníky z Nuslí mimo Prahu. Bylo jasné, že myslí hlavně Romy, a proto tisk psal o koketování s rasismem a MF DNES Klausnera vyzvala, aby odstoupil. Většina občanů naopak starostu a senátora podporovala. "Nikoli já, ale někteří novináři z toho udělali úmyslně mediální bublinu, která pomohla takovým lidem, jako byli například Vladimír Mlynář a Petr Uhl do ministerských funkcí," říká o tom dnes Klausner.
"Nevlastní ani nezastupuje žádný podnikatelský subjekt. Plně se věnuje práci v Senátu," píše se o Zdeňku Klausnerovi v jeho volební propagaci. Vcelku to pravda je, až na dva detaily. Klausner není jen senátorem, ale i členem obvodního zastupitelstva v Praze 4. Kdyby se plně věnoval práci v Senátu, znamenalo by to, že by se vůbec nevěnoval zastupitelstvu.
A Klausner je jednatelem a společníkem firmy DÚM 41, která má podle obchodního rejstříku jako předmět podnikání nájem bytů a nebytových prostor. "Ale ne, ta firma vznikla kvůli privatizaci bytů, ne kvůli podnikání. Nájemníci ji museli založit, aby si mohli koupit byty v domě, kde bydlí," vysvětluje Klausnerova asistentka Kateřina Smetanová. Skutečně, všichni společníci mají tu samou adresu.

JÁ A TI, CO SE VÁM SMĚJÍ DO OČÍ

Josef Zieleniec se stejně jako jeho soupeř vyznává z lásky k Praze 4, zejména k Nuslím. Ale lokální politika a lokální patriotismus nejsou polem, na kterém by mohl bývalý ministr zahraničí trumfnout bývalého starostu.
Zieleniec to ví, a tak se, i když má v letáku také rubriku "4 problémy Prahy 4", snaží voličům ukázat hlavně jako člověk s rozhledem za nuselské údolí. Viz název programu "Josef Zieleniec: Deset výzev pro Českou republiku" a jeho body jako "Otevírající se svět - šance pro naši zemi", "Přívětivý a úsporný stát" nebo "Česká republika - uznávaný mezinárodní partner".
Klausner je větší specialista - ve volebním programu zdůrazňuje boj s kriminalitou, reformu justice a také vyrovnání se s komunistickou minulostí.
Klausner ani Zieleniec nebyli v KSČ, ve své biografii to však připomíná jen kandidát ODS.
V některých bodech se oba soupeři úplně, nebo skoro úplně shodují. Třeba v tom, že problémem Prahy 4 jsou přecpané silnice, a proto musí být brzy dostavěn obchvat kolem města. Oba chtějí přímou volbu starostů. Zieleniec prosazuje přímou volbu prezidenta ("Vliv stran se stal neúměrně velkým," říká), a ani Klausner není proti, což je u reprezentanta ODS trochu překvapení ("Jediný problém vidím v tom, že přímé volby jsou podstatně dražší.").
Hlavní Zieleniecova zbraň nespočívá v nějakém konkrétním návrhu, ale v tom, že se představuje jako reprezentant změny. "Současná politika je zjevně cynická, vidíte politické vůdce, kteří se vám smějí z obrazovky do očí, když povídají ty největší nehoráznosti," podotýká.
Reprezentant změn? Zieleniec není "nový člověk", a proto jakoby něco nehraje, když říká: "Politika ale především dluží občanům to, aby byl do jejího prostředí snadnější přístup pro nové lidi a pro nové myšlenky." Může být "změna" Zieleniecovo klíčové slovo, jako byla v roce 1992 klíčovým slovem kandidáta Billa Clintona? Ne - vždyť Zieleniec byl do roku 1997 ve vládě, byl místopředsedou ODS. Ano - čestně složil funkce a s ODS se rozešel, když viděl, že se klíčový problém financování strany zametá pod koberec.
Příslib stability a příslib změny se utkají tuto neděli; a nejspíš nejen v Praze 4 i o týden později.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...Najdete na iDNES.cz