Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po ČSSD svolala mimořádnou schůzi Sněmovny na příští týden i ODS

  14:06aktualizováno  15:02
Pro šéfa Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka už mimořádné schůze musejí ztrácet punc skutečné mimořádnosti. Krátce poté, co na návrh své ČSSD svolal schůzi poslanců na úterý, schválil i další mimořádnou schůzi v pátek. Tu si přáli poslanci ODS. Řešit chtějí - stejně jako opozice o tři dny dříve - protikrizové návrhy.

Páteční schůzi svolal předseda Sněmovny Miloslav Vlček na návrh koaliční ODS. | foto: Roman VondroušČTK

Mimořádná 55. schůze Sněmovny začne v pátek 3. dubna v devět hodin ráno.

V návrhu programu jsou tři vládní protikrizové předlohy. První z nich je novela zákona o daních z příjmů, která kromě jiného zrychluje odpisy firemního majetku. Zrychlené odpisy by měly platit na majetek pořízený od letošního 1. ledna do 30. června příštího roku. S tímto návrhem souhlasí i opoziční ČSSD, která ho také prosazuje.

Opatření má podle vlády podnítit daňové poplatníky k pořízení nového hmotného majetku a v důsledku toho zvýšit odbyt, případně zachovat výrobu a zaměstnanost u výrobců tohoto zboží.

Dalším návrhem je novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení, která zavádí slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele. To má zamezit propouštění především zaměstnanců s nízkými příjmy. Vláda si slibuje, že stát by tak mohl zachránit až 70 tisíc pracovních míst.

Sociálním demokratům se toto opatření naopak nelíbí, protože by stát připravilo o 18 až 19 miliard korun. Tyto peníze by pak mohly chybět třeba na valorizaci důchodů, a proto ho ČSSD nepodpoří, řekl stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka.

Třetím a posledním bodem je novela insolvenčního zákona. Ta má umožnit, aby podnik v insolvenci vyplatil zpětně zaměstnancům tři měsíční mzdy i po jejím vyhlášení. Tento bod ČSSD také podporuje. Tato předloha mimo jiné umožní vyplatit zpětně tři měsíční platy i tisícům sklářů ze skupiny Bohemia Crystalex Trading.

Na začátku každé schůze musí poslanci schválit její program, jinak se shromáždění nekoná. Sobotka potvrdil, že sociální demokraté program této mimořádné schůze podpoří a s výjimkou nižších odvodů na pojistném podpoří i oba zbývající body. Na oplátku očekává, že vládní ODS podpoří úterní mimořádnou schůzi. Na ní chce ČSSD projednat mimo jiné své vlastní protikrizové návrhy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz