Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po Berkovi bude na počítače dohlížet Kratochvíl

  17:17aktualizováno  17:17
- Ministr financí Pavel Mertlík pověřil přechodně na tři měsíce vedením Úřadu pro informační státní systém (ÚSIS) dosavadního náměstka předsedy Alexandra Kratochvíla. "Během těchto tří měsíců bych chtěl zásadně úřad změnit a restrukturalizovat jej," uvedl Kratochvíl. Na místo nastoupil po odchodu Karla Berky, který odešel ze zdravotních důvodů, jeho působení na úřadu je však spojováno s neefektivním rozdělováním peněz zejména při koordinaci přechodu počítačů na rok 2000.

Nový ředitel Alexander Kratochvíl

Alexander Kratochvíl

Narodil se 16. února 1945 v Táboře. Je ženatý a má jedno dítě. Maturoval v Praze v roce 1963. Vysokoškolské studium na matematicko-fyzikální fakultě Karlovy univerzity v Praze, specializaci matematická analýza, ukončil v roce 1968. Pracoval nejprve v Matematickém ústavu ČSAV, později na Úřadu prezídia ČSAV. Publikoval jak v domácích, tak i v zahraničních odborných časopisech.
Dne 10. listopadu 1998 nastoupil v Úřadu pro státní informační systém jako vedoucí sekretariátu nově vytvořené Rady vlády ČR pro státní informační politiku. P
odílí se na formování činnosti Rady vlády ČR pro státní informační politiku, její Odborné pracovní skupiny i vlastní činnosti Úřadu pro státní informační systém. Je členem přípravného výboru Českého fóra pro informační společnost. 1. ledna 1999 byl jmenován ředitelem sekretariátu Rady vlády pro státní informační politiku a od 1. srpna 1999 zastával funkci náměstka předsedy v sekci II - Úřadu pro státní informační systém.
S úči
nností od 1. února byl pověřen řízením Úřadu pro státní informační systém.

chce podle svých slov během tří měsíců provést zásadní změny v úřadu. “Rozhodně však nepůjde o žádné čistky, ale o vnitřní restrukturalizaci,” uvedl Kratochvíl krátce po svém jmenování na setkání s novináři.

Mezi své úkoly Kratochvíl například považuje dokončení projektu Y2K. “Lidem, kteří v týmu Y2K pracovali, měli termínované smlouvy do konce března. Nyní před nimi stojí poslední úkol, přechod na datum 29. února. Potom už musí celý projekt uzavřít,” dodal Kratochvíl.

Po odchodu bývalého ředitele ÚSIS Karla Berky, proběhlo na úřadě několik kontrol. Po vnitřní ministerské kontrole nastoupila na úřad kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. “Tato kontrola stále ještě probíhá,” uvádí Kratochvíl. “Výsledky by měly být známy koncem února. Jediné, co je z našich postřehů jasné, je to, že je velice důkladná,” dodal.

Rozhovor Alexandra Kratochvíla s redaktorem iDNES:

Byl jste pověřen řízením ÚSISu na tři měsíce, znamená to, že po těchto měsících odejdete?
Po těch třech měsících má být vyhlášen konkurs a jestli se do konkursu přihlásím, tak budu mít stejná práva jako ostatní uchazeči.

Vy sám byste měl zájem se stát ředitelem ÚSISu?
Jednoznačně bych chtěl během těch tří měsíců dokázat, jestli na to mám. A jestli budou výsledky vidět, tak se do konkurzu přihlásím.

Jaké změny byste chtěl během těch tří měsíců v ÚSISu udělat?
Rozhodně chci zlepšit činnost odborné části. Tady nejde o to, že by tu nebyli kvalitní odborníci, ale jsou roztříštěni do dílčích útvarů, a proto nemohlo zatím dojít k pracím v širokých týmech, jak by si ty úkoly vyžadovaly. To je hlavní část.
Další část je v těch zákonech, které jsou připravené a navržené. Jde zejména o zákon o informačních systémech veřejné správy. Dále to, co se na nás vztahuje v tzv. vládním akčním plánu státní informační politiky (plán vlády na rozvoj informačních technologiích – pozn. autora.).
A nakonec je nutné plnit některé úkoly v oblasti služeb, které po nás požaduje ministr Mejstřík jako ministr financí.

V tuto chvíli šetří ÚSIS nevyšší kontrolní úřad, máte předběžné závěry?
Zatím nic nevíme, o výsledku se dozvíme až ze závěrečné zprávy, kterou dostaneme koncem února. Jedině z toho, jaké materiály po nás požadují, můžeme posuzovat, do jaké hloubky chce NKÚ jít. Takže kontrola, zaměřená na majetek i finanční kapitolu, je podle nás velice podrobná. Mezivýsledky se však nedozvídáme.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz