Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po atentátu uzavřel Izrael hranice

  12:26aktualizováno  12:26
Atentát, při kterém autobus řízený Palestincem srazil na zastávce u Tel Avivu několik izraelských vojáků a civilistů, si vyžádal devět mrtvých a 19 zraněných. Odstupující izraelský premiér Ehud Barak na to reagoval uzavřením hranic s palestinskými územími a mezinárodního letiště v Gaze, které rovněž spadá pod palestinskou samosprávu. Další odvetné kroky hodlá Barak konzultovat z užším bezpečnostním kabinetem v nejbližších hodinách.
Izraelsko-palestinský konflikt si od konce září vyžádal nejméně 400 mrtvých.

Pětatřicetiletý řidič autobusu, Palestinec z pásma Gazy, pracoval pro izraelskou autobusovou společnost pět let. Před útokem dovezl jako každé ráno palestinské dělníky do Izraele.

Útočník, otec pěti dětí, byl zraněn na útěku
Palestinec, který měl být podle původních zpráv vojáky na jednom kontrolním stanovišti zastřelen, byl nakonec při útěku jen těžce zraněn a zadržen. Vozidlo, které ujíždělo z místa masakru, narazilo při pronásledování policií do kamionu a řidič zůstal v poškozené kabině na nějakou dobu uvězněný.

Otec pěti dětí se prý rozhodl ke zkratkovitému jednání z vlastní vůle. Podle palestinských zdrojů nebyl pověřen žádnou protiizraelskou organizací. Palestinští představitelé včetně Jásira Arafata shodně tvrdili, že útok je výsledkem roztrpčení palestinského lidu nad tvrdým postupem izraelské armády, který si v posledních měsících vyžádal stovky mrtvých.

Ve středu zastřelili izraelští vojáci dalšího člena palestinských bezpečnostních sil. Muž byl zabit v autě na západním břehu Jordánu.

Palestinci již nevěří v mírové řešení
Asistent palestinského prezidenta Jásira Arafata Ahmed Abdel-Rahman agentuře Reuters řekl, že za útok může vláda bývalého premiéra Baraka. Palestinci podle něj již ztratili víru v mírový proces. Jediný způsob jak násilí zastavit je konec okupace palestinských území Izraelem, dodal.

Nejméně osm izraelských vojáků a civilistů přišlo 14. února o život a dalších deset bylo zraněno poté, co do nich na autobusové zastávce jižně od Tel Avivu úmyslně najel autobus. Palestinský pachatel z místa neštěstí ujel směrem k pásmu Gazy, ale izraelští vojáci ho zastřelili. (14. února 2001)

Nejméně osm izraelských vojáků a civilistů přišlo 14. února o život a dalších deset bylo zraněno poté, co do nich na autobusové zastávce jižně od Tel Avivu úmyslně najel autobus. Palestinský pachatel z místa neštěstí ujel směrem k pásmu Gazy. Policie jej pronásledovala až k nejbližšímu vojenskému stanovišti u Holonu, kde se autobus srazil s nákladním autem. Řidiče izraelští vojáci zastřelili. (14. února 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz