Po 1. máji další rekord nepadl

I přesto, že v České republice stále panují na začátek května nadprůměrně vysoká vedra, teplotní rekord druhý květnový den překonán nebude. Na 1. máje teplota v Praze vystoupala až na 27,4 stupně. Byl to tak nejteplejší prvomájový den za posledních 226 let, od kdy se počasí v metropoli zaznamenává. Dosavadní denní rekord z 2. května je z roku 1795, kdy bylo naměřeno 27,2 stupně. "Ten už ovšem překonán určitě nebude," řekl iDNES Stanislav Racko z hydrometeorologického ústavu v Praze.

"Teplota se pohybuje jen kolem čtyřiadvaceti stupňů a už se zvýší maximálně o stupeň," dodal Racko. Ještě dopoledne však meteorologové rekordní teplotu nevylučovali.

Prvomájový rekord dosud držel 1. květen roku 1955, kdy v pražském Klementinu naměřili 26,5 stupně Celsia.

Teplo proudí ze Středomoří
Podle meteorologů je příčinou veder teplé proudění vzduchu. "Teplý vzduch tvoří tlakovou brázdu, která k nám proudí od jihu. Takže to k nám pěkně funí přes Itálii ze Středomoří," vysvětlil meteorolog.

Podle Moravčíka nejde z hlediska počasí o nic neobvyklého. "Situace nad Evropou je stabilní a slunce už má v tomto období dostatečnou sílu," říká Moravčík.

To, že by příčinou překonávání teplotních rekordů mohlo přispívat i oteplování planety, meteorolog nekomentoval. "K tomu my se nevyjadřujeme," řekl pouze.

Na 1. máje padl v Praze rekord

Teplota se v Klementinu měří 226 let
Teplotní rekordy se zaznamenávají v pražském Klementinu od roku 1775.  "Měření přitom probíhá třikrát denně - v sedm, ve 14 a 21 hodin," řekl meteorolog.

Právě kvůli tomu, že meteorologové nesledují teplotu v Klementinu nepřetržitě, bude přesná nejvyšší denní teplota známa až po 21. hodině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video