Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňští radní chtějí vymazat z map Berounku a vrátit Mži

  16:16aktualizováno  16:16
Plzeňští zastupitelé zvedli ruku pro jedno z nejkurióznějších usnesení. Město jejich rozhodnutím vyrazilo do boje za zkrácení délky řeky Berounky, která vzniká na soutoku v Plzni. Autor návrhu, zastupitel-historik Jan Anderle, se nijak netají svojí chutí vymazat Berounku zcela z mapy.

Například Ottův slovník naučný uvádí, že řeka Mže se vlévá do Vltavy, míní iniciátor nápadu. Ilustrační foto. | foto: Petr DvořákMF DNES

Zastupitelé Plzně zvedli ruku pro to, že změní jméno řeky Berounky na Mži na území města. To znamená do soutoku Mže s Radbuzou až k hranici katastrálního území obce Chrást.

Radní Plzně přitom dostali za úkol nechat vyměnit tabule se jménem řeky u mostu na Jateční ulici. Mají navíc při jednání s vedením kraje dosáhnout návratu historického jména Mže pro řeku na celém území Plzeňského kraje.

Za vše prý může lenost úředníků
Iniciátor hlasování Jan Anderle se opírá o historické podklady a tvrdí, že jméno Berounka se omylem rozšířilo v 17. století a potom se její délka postupně prodlužovala proti proudu Mže.

Zdůrazňuje, že například Ottův slovník naučný uvádí, že řeka Mže se vlévá do Vltavy. "Jediný důvod, proč se takzvaná Berounka roztahuje až k nám do Plzně, je necitlivost byrokratů zřejmě s cílem usnadnit si práci," tvrdí.

Takzvaná Berounka podle něj vznikla v sedmnáctém století, kdy byl majiteli berounského panství nazýván jejich úsek Mže jako "Řeka berounských".

"Původně to byl pouze přivlastňující název. I v Plzni se úseky řeky nazývaly podle konkrétních feudálních vlastníků. Ale nebylo to proto, že by se ten tok jmenoval Berounka. I oni si uvědomovali, že je to Mže. Až potom se z názvu Berounka stal název zeměpisný a nastal problém," vysvětluje Anderle.

A pokračuje: "Kdysi se říkalo, že Berounka vzniká od soutoku Mže s rakovnickým potokem u Křivoklátu. Pak se mluvilo o soutoku Střely a Mže. Nakonec dnes máme Berounku ve Štruncových sadech v Plzni." Historik zdůrazňuje, že i správci povodí pokládají za pramen Berounky pramen Mže.

Vymažte Berounku z map!
Anderle by rád prosadil přejmenování Berounky na Mži do novely vodního zákona, který se má schvalovat v příštím roce. "Doufám, že k naší vůli bude přihlédnuto při přípravě vodního zákona, jehož podkladem je i vodohospodářská mapa. Ta určuje délky řek," odkrývá neskromné plány.

Připouští ale, že zastupitelstvo Plzně může rozhodovat jen o věcech týkajících území města.

Přesto by název Berounka rád vymazal ze všech map. "Historické zdroje jasně říkají, že Mže je nejdelším přítokem Vltavy. Pramení v Českém lese za Tachovem a ústí do Vltavy pod Zbraslaví. Takže v tom smyslu není co řešit," míní.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz