Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňský vrah ze zlatnictví je ve vazbě

  18:31aktualizováno  18:31
Plzeň - Soud vzal do vazby pětačtyřicetiletého Pražana, který je podezřelý z lednové dvojnásobné vraždy v plzeňském zlatnictví. Policisté ho dopadli počátkem týdne. Eskorta muže s kuklou na hlavě od soudce převezla rovnou do věznice v Plzni na Borech.

Policie poodhalila případ lednových vražd, když oznámila, že jejich pravděpodobného pachatele zadržela přímo na ulici v okamžiku, kdy chystal další zločin.

Kriminalisté mu totiž připisují i loupež, která se stala měsíc po plzeňských zločinech. V Trutnově tehdy lupič svázal prodavačku ve zlatnictví a odnesl šperky za téměř 300 tisíc.

"Byl ozbrojen dvěma pistolemi a vybaven paralyzérem, kombinézou, kuklou a rukavicemi se připravoval k dalšímu násilnému trestnému činu," popsal úterní zadržení policejní mluvčí Jiří Soukup. "Policisté jeho zadržením předešli dalšímu násilí," dodal.

Před jedenácti měsíci 19. ledna vrah zahalený do světlého baloňáku s kloboučkem nejprve zastřelil šestadvacetiletou prodavačku. Venku na chodníku, u zastávky trolejbusů zaplněné  lidmi, zavraždil i osmapadesátiletého muže, který mu zkřížil cestu.

Policisté zpočátku sami prostřednictvím médií oslovovali veřejnost a nabádali případné svědky k pomoci při objasnění zločinu. Sestavili ze záběrů pouličních kamer i výpovědí svědků portrét vraha, našli vypálené kulky i klobouček, které vrah při útěku odhodil.

"Už jsem tomu moc nevěřil, že policie bude úspěšná. O to větší mám nyní radost," komentoval zatčení Chorvat Nataj Ukaj, v jehož zlatnictví pistolník poprvé vraždil.

Kriminalistům hodně vrtalo hlavou, jaký měl zabiják motiv. O loupežnou vraždu nešlo, protože vrah ve zlatnictví nic nesebral. Byla to msta nebo vyřizování účtů mezi jugoslávskými obchodníky či zrůdný čin psychopata? Detektivové se snažili zodpovědět všechny tyto otázky. Zatím odmítají prozradit, k jakému motivu se dopátrali.

Dvojnásobná vražda na rušné hlavní třídě otřásla veřejností, která případ vnímala jako nejotřesnější zločin posledních let. Proto za pomoc při dopadení pachatele byly okamžitě vypsány odměny. Plzeňský magistrát nabídl dvě stě tisíc korun a chorvatští zlatníci podnikající v Plzni sto tisíc korun.

"Odměna stále platí. Volal jsem na plzeňskou kriminálku, ale k zatčení vraha mi nic neřekli," uvedl Ukaj.

Ani primátor města Plzně Jiří Šneberger zatím netuší, zda kriminalistům napomohl k dopadení vraha tip od svědka nebo zúročili svou práci na případu.

"Od policie zatím nemám žádné informace, ale stále jsme připraveni odměnu vyplatit, pokud by bylo komu," prohlásil primátor.

Zatčenému hrozí za dvojnásobnou vraždu patnáctiletý žálař nebo výjimečný trest.

Zločin v Plzni

Plzeň vypsala odměnu za dopadení vraha

Pohřeb prodavačky byl soukromý

Zlatník odmítá, že šlo o vyřizování účtů

Za plzeňského vraha je 300 tisíc

Policie uzavřela prostor před klenotnictvím na Americké třídě v Plzni (obchod pod nápisem Coca Cola zcela vlevo). Prodavačka byla lupičem postřelana do hlavy, muž, který zkoušel pachatele chytit, byl zastřelen. (19. ledna 2002)

Policie uzavřela prostor před klenotnictvím na Americké třídě v Plzni. Prodavačka byla lupičem postřelana do hlavy, muž, který zkoušel pachatele chytit, byl zastřelen. (19. ledna 2002)

Policie uzavřela prostor před klenotnictvím na Americké třídě v Plzni. Prodavačka byla lupičem postřelana do hlavy, muž, který zkoušel pachatele chytit, byl zastřelen. (19. ledna 2002)

Policie uzavřela prostor před klenotnictvím na Americké třídě v Plzni. Prodavačka byla lupičem postřelana do hlavy, muž, který zkoušel pachatele chytit, byl zastřelen. (19. ledna 2002)

Policie uzavřela prostor před klenotnictvím na Americké třídě v Plzni. Prodavačka byla lupičem postřelana do hlavy, muž, který zkoušel pachatele chytit, byl zastřelen. (19. ledna 2002)

Policie zveřejnila podobiznu muže, který v sobotu přepadl klenotnictví v Plzni a zastřelil dva lidi. Mužovi je 45 až 50 let, je asi 175 centimetrů vysoký, silnější postavy. Má baculatý pobledlý obličej a malé, úzké oči. Při přepadení byl oblečen do světle šedého pláště, přepásaného opaskem. Na hlavě měl šedý klobouček. (20. ledna 2002)

Lidé procházejí kolem klenotnictví v Plzni, kde lupič během přepadení zabil prodavačku a kolemjdoucího muže. (20. ledna 2002)

Lidé zapalují svíčku u klenotnictví v Plzni, kde lupič během přepadení zabil prodavačku a kolemjdoucího muže. (20. ledna 2002)

Další informace mohou kriminalistům poskytnout lidé, kteří byli v době přepadení zlatnictví v Plzni, při němž přišli o život dva lidé, na rohu Goethovy ulice. Průmyslová kamera zachytila bílou dodávku, jehož osádka zřejmě po dobu několik minut něco nakládala nebo vykládala. Kamera poblíž dodávky zachytila také muže o francouzské holi nebo holích. Jakékoli informace k případu lze volat na plzeňské telefonní číslo 019 / 70 25 860 nebo na linku 158.

Policisté vedou maskovaného vraha, který zabíjel při přepadení v plzeňském zlatnictví. Muž měl kuklu po celou dobu převozu od policie k soudu, kde se rozhodovalo o vazbě. (11. prosince 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz