Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská Pretty Woman má potíže. Hrozí jí konec ve funkci šéfky školky

  10:58aktualizováno  10:58
Hrozba odvolání visí nad ředitelkou 27. mateřské školy v Plzni Martinou Průchovou. Po tom, co už letos zjistila nedostatky v činnosti školy Česká školní inspekce, objevila problémy i kontrola zástupců města, kteří prověřovali hospodaření.

Vítězka 4. ročníku soutěže Pretty Woman Martina Průchová | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Martina Průchová se sice loni proslavila vítězstvím v televizní soutěži Pretty Woman (čtěte zde), v zaměstnání má ale potíže. Na základě zpráv inspektorů přišla v létě o část platu. Po prověrce hospodaření dostali nyní radní města na stůl návrh na odvolání ředitelky z funkce.

V Plzni se jedná o výjimečný případ, protože k odvolání ředitele za podobných okolností ve městě ještě nedošlo.

Ředitelka má mezi rodiči žáků školy příznivce, kteří ji chválí. Kritici ředitelky připouštějí, že Martina Průchová umí shánět sponzory a propagovat školu. Upozorňují však, že zanedbává pedagogickou činnost a často nezvládá jednání se zaměstnanci nebo rodiči.

Česká školní inspekce shledala například pochybení v pedagogické práci a došla k závěru, že škola trpí příliš častým střídáním zaměstnanců a nedobrým vedením. V škole navíc panovaly ne zcela jasné vztahy se sdružením Kangaroos Plzeň, které ředitelka donedávna vedla.

Arogantní jednání s rodiči, divné hospodaření i porušení zákonů

Radní pro školství Irena Rottová uvedla, že pochybení zjištěná při obou kontrolách byla vážná. "Při prověrce hospodaření bylo zjištěno porušení zákonů. Některé placené kroužky pořádané sdružením Kangaroos Plzeň se odehrávaly během pracovní doby školy a řada rodičů si myslela, že za ně platí škole, nikoli sdružení. Od rodičů byly příliš často požadovány neadekvátní platby za nejrůznější spotřební materiál," řekla Rottová.

Radní také upozornila, že ve školce došlo také ke zneužití osobních údajů dětí bez vědomí rodičů. Kontroloři narazili i na značný počet takzvaných omylových plateb, což jsou platby, které školka neměla hradit.

Ředitelka Průchová tvrdí, že zjištěné nedostatky v hospodaření se týkaly účetnictví a nebyly nijak vážné. "Jsem přesvědčena, že následná kontrola tato formální pochybení již neshledá," řekla Průchová.

Objevil se ale také případ, kdy peníze školy posloužily přímo osobním zájmům ředitelky. Mimo jiné vyšlo najevo, že škola platila autobusový zájezd na finále soutěže Pretty Woman v prosinci 2010 do Liberce, kde o vítězství v soutěži bojovala právě ředitelka.

"Autobus do Liberce byl zaplacen z fondu kulturních a sociálních potřeb na základě kolektivní dohody zaměstnanců. Nejednalo se o provozní finance školy," říká k tomu ředitelka.

Prověření poměrů ve škole iniciovalo sedm lidí, kteří ředitelku dobře znají. Česká školní inspekce jim dala za pravdu například v tom, že ředitelka arogantně jednala s některými rodiči. Stěžovatelé mimo jiné upozorňovali, že Martina Průchová se nezdráhá vynadat rodiči před jeho dítětem. "Obě kontroly potvrdily, že stížnosti byly v mnohém oprávněné," sdělila radní Rottová.

O případ mateřské školy se zajímal šéf kontrolního výboru zastupitelů města Ondřej Ženíšek. Ten tvrdí, že z kontroly hospodaření je zřejmé porušení zákona o účetnictví, zákona o finanční kontrole a nejspíš i porušení zákona o obcích a také statutu města. "Pokud by se podobná pochybení stala v soukromé firmě, tak je vedení dávno odvoláno," konstatoval Ženíšek. I on se setkal s lidmi, kteří si na poměry ve škole stěžovali, a uznal, že značná část jejich podnětů se potvrdila.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...

Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole...Najdete na iDNES.cz