Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská práva spočítala hříchy. Víme komu a proč chtějí vzít titul

  19:46aktualizováno  19:46
K šesti absolventům plzeňských práv míří dopis od rektora Západočeské univerzity v Plzni s návrhem na odebrání titulu Ph.D. Škola dala zároveň na svůj web dokument, v němž je anonymně popsáno pět těchto případů. MF DNES zjistila, jaká jména se pod čísly jedna až pět skrývají.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Na seznamu podezřelých absolventů doktorského studia je expředseda akademického senátu právnické fakulty Daniel Telecký. V dokumentu na webu školy najdeme údajné nedostatky jeho studia pod příkladem číslo čtyři, zjistila MF DNES.

Vytýká se mu několik pochybení. Například že byl přijat k doktorskému studiu v oboru správní právo. Dizertační práci však obhájil v oboru občanské právo.

DOKUMENT: podezřelí absolventi

Příklady pochybení při doktorském studiu na právech v Plzni.
Příklad č. 1: Jan Brázda; příklad č. 2. Ondřej David; příklad č. 3 Jan Kavka; příklad č. 4 Daniel Telecký; příklad č. 5 Ivan Tomažič

Vysvětlení je podle Teleckého jednoduché - správnímu právu skončila během jeho studia akreditace. "A podle vysokoškolského zákona je povinností školy možnost dostudování," řekl iDNES.cz Telecký.

"Moje práce se zabývala problematikou daňové soustavy, ale s náhledem na soukromoprávní aspekty. To znamená, že to byla multioborová práce, takže ji lze podřadit jak pod správní, tak pod občanské právo," dodává Telecký.

Škola také upozorňuje, že v Teleckého výkazu o studiu není ani jeden záznam o jeho publikační činnosti, která je jednou z podmínek získání titulu Ph.D. Telecký popírá, že by nepublikoval. "Když si do databáze právního informačního systému ASPI zadáte moje jméno, tak vám asi jednatřicetkrát vyběhne v nálezech," uvádí například.

Brázda: Studoval dlouho a jeho práce není věděcká

Dalším absolventem na seznamu je bývalý vysoký policejní důstojník Jan Brázda, kterému se v dokumentu vytýká, že pro obor, do něhož byl přijat (pracovní právo), neexistovala v roce 2001 akreditace. Také prý studoval o půl roku déle, než je maximálně možné.

odebírání titulů začalo

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša rozeslal v pátek dopisy prvním šesti absolventům, kterým škola chce odebrat tituly Ph.D. kvůli podezřelému způsobu studia. V zaslaném dokumentu jsou popsány konkrétní nedostatky studia. Oslovení mají možnost se k případu do 14 dní vyjádřit, jinak s nimi bude zahájeno správní řízení a titul jim bude odebrán. Není vyloučeno, že dotyční se obrátí k soudu. Škola chystá to samé i u podezřelých magistrů a bakalářů.

Univerzita upozorňuje i na kvalitu jeho dizertační práce, která údajně nesplňuje požadované parametry - není dostatečně vědecká. Chybí také druhý oponentský posudek a o skupině osob, která byla u jeho obhajoby, nelze hovořit jako o komisi, stojí v dokumentu.

"Když jste dělala vysokou školu, zkoumala jste, jestli komise je schválená, koukala jste na posudek a říkala jste si, jestli je v pořádku? Jestli ho pan profesor nebo docent napsal dobře, nebo špatně?" ptal se redaktorky MF DNES Brázda, když ho konfrontovala s pochybeními.

Tomažič = rychlostudent

Na seznamu zveřejněném na webu jsou popsány i nedostatky bývalého proděkana právnické fakulty Ivana Tomažiče. Doba jeho doktorského studia údajně trvala pouhé čtyři měsíce místo standardních tří až čtyř let.

Stejně jako u Teleckého ani u Tomažiče nemá fakulta doklad o jeho publikační činnosti a komise u státní zkoušky a obhajoby dizertační práce nebyla usnášeníschopná (někteří z komise do ní nepatřili) a chyběl jí i předseda.

Poslední dva popsané případy se týkají studia bývalých pedagogů na právech Ondřeje Davida a Jana Kavky. Kavka podle dostupných údajů získal titul Ph.D. za rok a pouhých pět týdnů po přijetí ke studiu složil státní zkoušku - alespoň tak je to datováno. Nesedí ani další čísla - posudky ke Kavkově dizertaci předcházejí podle data začátku jeho studia.

David studoval podle materiálu 8,5 roku. I u něho se objevuje zmínka o chybějící publikační činnosti a špatně složené komisi.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Volvo XC60 D3 DRIVe NAVIGACE
Volvo XC60 D3 DRIVe NAVIGACE

r.v. 2012, naj. 118 216 km, diesel
389 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz