Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská mise končí, ministr Pospíšil rezignoval na post děkana práv

  19:36aktualizováno  19:36
Děkan plzeňských práv a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil skončí působení na Západočeské univerzitě k 8. srpnu. Rektorovi už předal rezignační dopis. Po devíti měsících tak opustí místo v čele fakulty, kterou loni v září otřásla největší aféra polistopadového vysokého školství v Česku.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | foto: iDNES.cz

Za Pospíšilova působení se práva pokusila pomocí reforem očistit svou pověst, kterou torpédovala aféra s podezřelým získáváním titulů (vše o kauze práv v Plzni čtěte zde).

"Je to k 8. srpnu, protože proděkan Petr Bezouška má dovolenou a já potřebuji ještě alespoň týden na předání úřadu," uvedl Pospíšil a dodal, že vedení fakulty se až do voleb ujme první proděkan Karel Eliáš.

Rektor Josef Průša rezignaci přijal. "Vyzvu akademický senát, aby se urychleně sešel a vyhlásil volby," řekl Průša. Volby nového šéfa fakulty by se měly uskutečnit v září.

Pospíšil na adresu fakulty uvedl, že reformní úsilí bylo úspěšné. Nyní jsou podle něj prakticky vyloučeny možnosti, že by ve škole někdo studoval nestandardně. Vedením byl pověřen po rezignaci děkana Jaroslava Zachariáše loni v září, děkanem ho senátoři zvolili v listopadu.

Já se vrátím, loučil se Pospíšil

Uplynulý půlrok dnes Pospíšil označil za velmi zajímavý, hodnotný, na fakultu se bude chtít po ukončení politické kariéry vrátit. Zatím by na ní rád učil na velmi malý úvazek. "Je to mé kmenové působiště, politika je jen epizoda," dodal. Svým setrváním chce podpořit nového děkana, pomáhat mu.

Nyní prý školu čeká při volbě nového děkana velká zkouška. "Na akademické obci bude, zda si uvědomí, že fakulta slezla hrobníkovi z lopaty. Je třeba se chovat při volbě nového děkana uvážlivě," upozornil.

Fakulta je podle Pospíšila zreformovaná, ale stále velmi křehká. "Vztahy po Kindlově éře (bývalý proděkan Milan Kindl patří k hlavním aktérům skandálu na plzeňských právech - pozn. red.) a naší krátké éře mohou být mezi některými lidmi napjaté, protože leckdo se měl za minulého vedení lépe, protože se nemuselo příliš vědecky pracovat. Teď škola očekává mnohem větší výkony," dodal.

Pokud by fakulta opět upadla do vnitřních bojů, navrhne Pospíšil, aby raději zanikla. Optimálním děkanem je podle něj Eliáš, který se jako kmenový profesor věnuje pouze výuce v Plzni a má velký respekt.

Podivní "studenti" musí přijít o titul

K odebírání titulů po aférách na škole děkan uvedl, že univerzita musí u těch, u nichž je jasné nestandardní získání titulu, diplom odebrat. Sám ví o asi patnácti případech. Vyšetřování ze strany policie a státního zastupitelství ale zatím neskončilo.

K poslednímu kroku rektora Průši, na jehož základě ZČU navrhla mimosoudní řešení sporu se Zachariášem, Pospíšil uvedl, že doufá, že se bývalému děkanovi nebude univerzita omlouvat a nebude ho dále zaměstnávat. "Doufám, že univerzita zachová postoj, že Zachariáš je jedním z viníků," dodal.

Zachariáš dostal výpověď kvůli plagiátorské kauze, ale nesouhlasí s ní a brání se proti tomu u soudu.

Během Pospíšilova působení práva obnovila orgány fakulty a změnila strukturu kateder, která více odpovídá personálním kapacitám a moderním trendům v oblasti práva. O třetinu snížila počet zaměstnanců, po vzoru ostatních fakult univerzity zavedla kreditní systém, přijala vyhlášky znemožňující nestandardní uznávání zápočtů a zkoušek a změnila systém přijímacího řízení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...Najdete na iDNES.cz