Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obří turbogenerátor vyjel na cestu z Plzně do Rijádu, podívejte se

  12:31aktualizováno  12:31
Rozměrný turbogenerátor o hmotnosti 211 tun se v noci na úterý vydal na cestu z Plzně do Saúdské Arábie. Zařízení tam bude sloužit v paroplynové elektrárně. Dvacetiosý trajler ho veze do přístavu v Lovosicích. Odtamtud kolos popluje po Labi do Hamburku a pak po moři až do přístavu v Džiddě.

Z Plzně do Saúdské Arábie jede obří turbogenerátor z firmy Brush Sem. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Nový typ vzduchem chlazeného dvoupólového turbogenerátoru vyrobila plzeňská firma BRUSH SEM. Zařízení o výkonu 162 MW má rozměry 11 krát 5 krát 4,5 metru. Náklad veze speciální dvacetiosý trajler určený pro nadrozměrné náklady (jeho nákres si můžete prohlédnout zde jako pdf).

Obří kolos vyrazil na cestu před půlnocí, aby nebrzdil dopravu ve městě během dne. Trajler nejprve vycouval z areálu firmy BRUSH SEM v ulici Edvarda Beneše v Doudlevcích. Silnice je tu do kopce, a tak soupravu táhly nahoru směrem na Bory dva tahače, další auto tlačilo těžký náklad zespoda.

Pak kolos vyrazil směrem z města na Domažlice. V některých místech museli technici Dopravního podniku kvůli výšce nákladu odpojit a sundat trolejové vedení.

Fotogalerie

Během tří dnů dojede náklad do přístavu u Labe v Lovosicích. Po cestě by nikde neměl způsobit větší dopravní komplikace.

"Nejede nejkratší možnou cestou, ale také po různých menších silnicích. Trasa je předem naplánovaná například kvůli nosnosti silnic a mostů. Schválit ji musela i dopravní policie," řekl Václav Candra z firmy BRUSH SEM.

Dále pak generátor poputuje lodí po Labi do Hamburku a poté po moři do přístavu Džidda v Saúdské Arábii. Generátor bude instalován v paroplynové elektrárně v Rijádu.

Turbogenerátor v tomto provedení a s takovým výkonem dokáže vyrobit jen několik firem na světě. BRUSH SEM vyrobí v letech 2012 a 2013 dalších devět stejných zařízení za stovky milionů korun.

"Všechny tyto generátory vyrábíme pro zákazníky ze Saúdské Arábie. Výroba jednoho trvá zhruba 26 týdnů," řekl Candra.

BRUSH SEM je od roku 2001 součástí divize Brush Turbogenerators s výrobními závody v Británii a Nizozemsku. Závod v České republice je centrem pro vývoj a výrobu turbogenerátorů velkých výkonů.

Turbogenerátor BDAX 87-520ERH vyvinuli společně britští a čeští konstruktéři. V roce 2012 samotná BRUSH SEM vyrobí více než stovku turbogenerátorů různých výkonů pro zákazníky po celém světě.

Generátor putuje z Čech (žlutý bod) přes Hamburk lodí do přístavu Džidda (zelený bod). Pak bude instalován v elektrárně v Rijádu (červený bod).

Generátor putuje z Čech (žlutý bod) přes Hamburk lodí do přístavu Džidda (zelený bod). Pak bude instalován v elektrárně v Rijádu (červený bod).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz