Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňané vyšli do ulic kvůli špatné dopravní situaci

  20:17aktualizováno  20:17
Po deseti letech se v Plzni opět protestovalo kvůli neutěšené dopravní situaci. V roce 2000 aktivisté včetně politiků blokovali Rokycanskou třídu kvůli tehdejším nekonečným sporům o dálniční obchvat Plzně, tentokrát obyvatelé okrajové plzeňské části Božkov vyrazili do ulic kvůli stále se zhoršující situaci na tamních silnicích.

Více než dvě stě nespokojených lidí se v podvečer sešlo v centru Božkova. Politici jim prý už téměř dvacet let slibují, že opraví frekventované silnice. A v Božkově se díky tomu konečně dočkají i chodníků a v řadě ulic i chybějící kanalizace.

Božkovští vyrazili na protestní pochod ulicemi s řadou transparentů. Byly mezi nimi i tyto: Solidarita = božkovské splašky do kašen na náměstí, Pro lidi chodník, pro splašky kanál, Sliby, které (ne)protekly kanálem, Splašky na božkovských ulicích - zrcadlo adepta na Evropské město kultury 2015.

"Chceme, aby se politici rozhoupali a konečně věci začali řešit. Mám pocit, že pořád nevěřili, že takové shromáždění dokážeme udělat. Pokud nepomůže jedno, můžeme podobných shromáždění nebo protestů dělat víc," říká spoluorganizátor akce Antonín Kříž.

Demonstrace za lepší Božkov.

"Dvacet let nám slibují, jak se Božkov vylepší. A nic není. Naopak, udělali to ještě horší," stěžuje si místní obyvatelka Helena Flašmanová. "Když se má problém řešit, všichni si to přehazují jako horký brambor. Jeden tvrdí, že je to města, další, že to patří kraji, pak se dozvíte, že je to věc silnic," dodala.

S malými dvojčaty v kočárku přišli do průvodu manželé Marvalovi. "Když k nám někdo přijede na návštěvu, obdivují, v jak krásném místě bydlíme. Než jim řeknu, aby šli ven. V ulici je velký provoz a s dětmi skoro nemůžete nikam jít," popisuje Petr Marval.

Jeho žena dodává, že tu žije třicet let a pořád doufá, že se situace zlepší. "S kočárkem se tam nedá jezdit. Rigoly jsou tam metr na metr, třicet centimetrů hluboké a aut na silnici pořád přibývá," dokresluje mladá matka.

Pochod trval hodinu a půl

Na protest se přišel podívat slovanský starosta Lumír Aschenbrenner (Božkov spadá územně pod tuto čtvrť), ale i technický náměstek primátora Petr Rund.

Mezi spoluorganizátorem protestu Antonínem Křížem a starostou jsou po akci o něco napjatější vztahy. Aschenbrennera naštvalo, že po proslovech organizátorů nedostal slovo. Antonín Kříž do mikrofonu jen oznámil, že lidé se mohou starosty ptát při pochodu po nejzatíženějších ulicích.

"Neplánovali jsme mu dát takhle slovo, hlavně kvůli lidem, aby nenastal nějaký konflikt," vysvětloval to později Kříž.

Demonstrace za lepší Božkov.

Náměstek primátora Petr Rund je přesvědčen, že protest byl naprosto zbytečný. "Pana Kříže už přes rok ujišťuji, že hlavním zájmem města je komunikaci vybudovat. Pokud budou do dubna vyřešené všechny pozemky pro chodníky a podepíše smlouvu i poslední majitel, který zatím vše blokuje, tak za měsíc žádáme o stavební povolení, v srpnu je vydané a v listopadu se začne stavět," prohlásil náměstek Rund.

Průvod protestujících procházel pod dohledem policistů nejzatíženějšími ulicemi v Božkově asi hodinu a půl. "Nemuseli jsme řešit jediný problém. S organizátory jsme se dohodli na pravidlech a všichni účastníci pochodu je respektovali," konstatoval šéf plzeňské dopravní policie Karel Machulda.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz