Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň si připomněla osvobození od nacistů

  20:14aktualizováno  20:14
Politici u památníku Díky, Ameriko! v Plzni vzdali hold americkým osvoboditelům, svobodě a demokracii i současným vztahům s USA. Akci, která se konala u dvou monumentálních pilířů na Americké třídě už pojedenácté, přihlížela zhruba tisícovka lidí.

V Plzni probíhala rekonstrukce osvobozujících bojů. | foto: ČTK

Na čestném pódiu sedělo devět veteránů, kteří přesně před 61 lety pomáhali osvobodit Plzeň - šest Američanů a tři Belgičané.

Součástí oslav byla i inscenovaná bitva. Němečtí vojáci tak v centru Plzně i po 61 letech prohráli. V půlhodinovém simulovaném boji při Slavnostech svobody 2006 se patnáctičlenná posádka wehrmachtu neubránila americkým vojákům a povstalcům. Bojovou ukázku, při níž nechyběl obrněný vůz, sledovalo přes tisíc lidí.

Posádka wehrmachtu bránila město za podpory jednotek SS. Na ně zaútočili čeští povstalci, kterým se ale akce vymkla z rukou. Na pomoc jim proto přijela průzkumná jednotka americké armády.

Hlavní scénárista: Loňská ukázka připomínala jen skutečné události, letošní byla vymyšlená
"Letošní akce byla na rozdíl od té loňské mnohem tvrdší," uvedl hlavní scenárista bitvy Michal "Reed" Kindl. Podle scénáře se vojáci "na oko" zranili a tekla krev. "Je mi jasné, že se to někomu nemusí líbit, ale my se snažíme ukazovat realitu války, nikoliv film," dodal.

Letos šlo o menší akci, než na něž jsou fandové vojenské historie zvyklí. Bojovalo se zejména uvnitř kulturního domu Peklo, kde je muzeum generála Pattona, osvoboditele Plzně.

V pátek tam dorazil ze čtyřsetkilometrové cesty po jihozápadních Čechách Konvoj svobody s padesáti historickými vozidly. Američtí vojáci, kteří poblíž Pekla nocují, jsou vyzbrojeni kulomety, protitankovými děly i minomety. Vojáci bojové linie jedí černý hranatý chléb, pijí coca-colu a poslouchají jazz.

Svoboda: Amerika třikrát zachránila Evropu při konfliktech
Premiér Jiří Paroubek označil osvobození americkou armádou za jednu z nejvýznamnějších událostí moderních českých dějin.

"Právě armáda generála Pattona přispěla k našemu spojenectví a partnerství, které je jedním z pilířů naší bezpečnosti," prohlásil. Připomněl, že komunistický režim měl snahu změnit historii a skutečné osvoboditele vymazat z dějin. Proto by si Češi měli podle Paroubka vážit svobody a demokracie a neměli by zapomenout, jak
snadno se ztrácí a velmi těžko se získává zpět.

Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody Amerika v minulém století třikrát zachránila Evropu při konfliktech, které si vytvořila sama - šlo o první, druhou a studenou válku.

"A po každé válce si lidé přísahali, že už se to nesmí opakovat, a vždycky se to opakovalo," podotkl ministr.

Podle něj to bylo kvůli tomu, že se neupevnilo spojenectví s USA. Do budoucna proto podle Svobody platí zásada mít Spojené státy za spojence.

Sobotka: Nezapomeňte, proč nemohli Američané až do Prahy
Předseda Senátu Přemysl Sobotka připomněl, že Plzeňané nenechali vzpomínku na americké osvoboditele nikdy vyblednout.

"Nejde jen o vojáky 16. obrněné brigády. Vzpomínku si zaslouží celá třetí armáda pod vedením generála Pattona včetně jednoho praporu belgických dobrovolníků," uvedl.

Vyzval přítomné, aby nezapomněli, proč američtí vojáci nemohli jít na pomoc Praze, a připomněl, že to mělo dlouhodobé důsledky pro českou zemi.

Vojáci třetí armády, kteří byli obyčejnými farmáři, nepřišli podle amerického velvyslance Williama Cabanisse do Evropy proto, aby ji pokořili, ale aby porazili tyranii.

"Jejich hluboké přesvědčení o nespravedlivé válce bylo základem vítězství," řekl. Češi a Američané jsou podle Cabanisse velkými spojenci, jejichž silné vztahy se datují od dob prezidentů Masaryka a Wilsona.

"Plzeň nezapomíná na lidi, kteří jí pomohli," uvedl primátor města Miroslav Kalous. Za stále důležitější považuje péči o historickou paměť, neboť už dvě generace mladých podle něj nemají zkušenosti s důsledky komunistických pokusů.

"Vaše oběti a úsilí nebyly marné," vyjádřil se v podobném duchu hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann. Podle něj jsou v historii chvíle, kdy moudrost a slova nestačí a kdy je třeba bránit demokracii třeba násilím, třeba za cenu největších obětí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz