Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň nebude mít na dostavbu stadionu. Padnout může i projekt na divadlo

  9:01aktualizováno  9:01
Vedení plzeňské radnice začalo otevřeně mluvit o možných škrtech ve výdajích na podporu kultury nebo sportu v souvislosti s poklesem příjmů města. Radnice už nepočítá s dostavbou fotbalového stadionu, kdy by v rozích tribun vyrostly věže. Padnout může i projekt divadla.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD připustil, že projekt stavby nového divadla na Palackého náměstí může padnout.

Přitom právě stavba divadla za zhruba 800 milionů korun patří ke stěžejním plánům, za které město získalo prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015. Radnice však zatím neví, jakou cenu nabídnou ve veřejné soutěži stavební firmy.

Radní připravili návrh rozpočtu města na příští rok, který počítá s příjmy 5,3 miliardy korun. Počítají s tím, že příjmy z daní proti letošnímu roku nevzrostou, ale označují to za optimistický předpoklad, který se nemusí splnit.

"Doba je zlá," říká primátor

Vedení města se domnívá, že příjmy města ve srovnání s plánem na letošní rok klesnou o čtyři procenta, zatímco výdaje o pět procent vzrostou. "Doba je zlá. Musíme počítat s úsporami a omezeními," komentoval ekonomickou situaci města primátor Plzně za ODS Martin Baxa

"Bude hůř," prohlašuje náměstek Martin Zrzavecký. Ten přitom tvrdí, že magistrát už maximálně omezil provozní výdaje, a pokud budou příjmy města dál klesat, radnice začne omezovat své služby. A to zatím vedení města nepočítá s tím, že by se rozdělování daní změnilo podle představy ministerstva financí, což by Plzeň ochudilo o 900 milionů ročně.

Z rozpočtu Plzně se v příštích letech má hradit stavba divadla a uvažovalo se i o druhé etapě stavby fotbalového stadionu, při které by v rozích tribun vyrostly dvě věže, každá za zhruba 50 milionů korun.

"Toto zatím nebude. Na dobudování stadionu nejsme připraveni," řekl Martin Zrzavecký. V únoru se ve výběrovém řízení ukáže, za kolik jsou stavební firmy schopné postavit v Plzni nové divadlo. Nabídnutá cena by podle radních neměla překročit 780 milionů korun.

Se stavbou divadla se nemusí vůbec začít

Náměstek primátora ale přiznává, že pokud se příjmy města nebudou vyvíjet dobře a cena bude vyšší, nemusí se vůbec stavět. "Pokud nám to ekonomická situace nedovolí, nebudeme to realizovat," prohlásil Zrzavecký. Ten se navíc domnívá, že minulé vedení města se příliš rozmáchlo, když budovu divadla plánovalo.

"Divadlo potřebujeme, ale máme limitované možnosti," uvedl primátor Baxa. Radnice chce kromě divadla vybudovat v dalších letech také novou úpravnu vody, na kterou může získat dotaci EU zhruba 800 milionů. Na zaplacení podílu města - kolem 300 milionů - chce radnice peníze získat prodejem rozvodů tepla Plzeňské teplárenské.

Náměstek Zrzavecký tvrdí, že v souvislosti se zhoršením ekonomické situace chce město zlepšit práci městské policie, protože některé lidi vede nedostatek peněz na živobytí ke krádežím. "Městská policie by měla být schopna reagovat," konstatoval Zrzavecký.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz