Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plovoucí transportér kry u Hydčic neprorazil, zítra přijde na řadu bagr

  10:22aktualizováno  15:23
Nezdarem skončil dnešní pokus rozbít ve Velkých Hydčicích na Klatovsku ledovou bariéru v řece Otavě těžkou technikou. Speciální plovoucí transportér led neprorazil, bariéru jen narušil. Podle povodňové komise ale akutní nebezpečí lidem v okolí řeky nehrozí.

"Brzy ráno dorazilo z Moravy speciální obojživelné vozidlo hasičů, jakási loď s pásy. V deset hodin vjelo do vody a začalo ledy bořit," řekl starosta Velkých Hydčic Jaroslav Portášik.

Mluvčí hasičů Alena Marešová popsala, že transportér vjel do koryta řeky asi dva kilometry za Hydčicemi a měl pokračovat proti proudu a rozrážet ledovou vrstvu na řece, aby se koryto uvolnilo.

Obojživelný transportér, kterým se hasiči marně pokoušeli prorazit  ledovou bariéru v řece Otavě u  Velkých Hydčic

"Nasazení této těžké techniky se ale ukázalo jako neúčinné, proud řeky je nečekaně silný, proto byl kolem poledne tento postup prací zastaven," uvedla Marešová.

Odpoledne opět zasedla místní povodňová komise. Na základě toho, že voda v okolí domů klesla díky alespoň částečnému narušení ledové bariéry u Prácheňského jezu, podle komise nehrozí lidem v okolí řeky akutní nebezpečí. Řeku budou záchranáři přes noc sledovat a ráno podniknou záchranáři další pokus koryto uvolnit.

"Máme už na brzké ráno objednaný velký bagr, který dosáhne ze břehu až do řeky," řekl starosta Horažďovic a předseda povodňové komise Karel Zrůbek.

Potíže znovu po šesti letech

Kry se v Otavě vzpříčily v úterý odpoledne v úzkém místě s mělčinou, kde vznikly stejné potíže i před šesti lety. Ledy silné 10 cm vytvořily ode dna bariéru vysokou až čtyři metry a voda si proto našla cestu jinudy, rozlila se do luk a zahrad a vystoupila až tři metry od obydlených domů.

Hasiči v noci preventivně postavili hráze z pytlů s pískem u desítky nejvíce ohrožených domů. Nikdo nemusel být evakuován, lidé si jen v domech vynesli cenné věci do pater a přeparkovali auta dál od vody.

Lidé ve Velkých Hydčicích na Klatovsku sledují koryty řeky Otavy zaplněné ledovými krami, kvůli kterým si voda našla jinou cestu a začala ohrožovat domy v obci

Lidé ve Velkých Hydčicích na Klatovsku sledují koryty řeky Otavy zaplněné ledovými krami, kvůli kterým si voda našla jinou cestu a začala ohrožovat domy v obci

"Kry se začaly hromadit už ve dvě odpoledne v úterý. O půl čtvrté to prasklo a voda s ledovou kaší se nám vylila až na zahradu, zaplavila nám venkovní letní kuchyni, ale došla jen ke dveřím domu. Pak voda klesla a teď teče mimo koryto, ale dost daleko od domu," popsala situaci obyvatelka Velkých Hydčic Marta Kapustová.

V obci hlídali dobrovolní i profesionální hasiči, takže rodina šla po půlnoci spát s tím, že by je hlídka probudila, kdyby voda dům znovu ohrožovala. "Řeka teď sice nehrozí, ale zvedá se spodní voda. U sousedů už mají ve sklepě půl metru, my to taky čekáme každou chvíli," doplnila žena.

Návrat mrazů může situaci zkomplikovat

Šéf povodňové komise Zrůbek uvedl, že nyní jde hlavně o to, aby ledy nezůstaly u Hydčic příliš dlouho. Meteorologové totiž očekávají o víkendu opět příchod mrazů, což by mohlo situaci ještě více zkomplikovat.

Ve Velkých Hydčicích zasahují jednotky profesionálních hasičů z Klatov, ze Zbiroha, ze Sušice, specialisté z moravského Hlučína a místní dobrovolníci.

HASIČSKÝ "LEDOBOREC" PTS-10

Obojživelné vozidlo PTS-10

Stroj, s nímž zasahovali hasiči z Hlučína ve Velkých Hydčicích, je pásový obojživelník ruské provenience PTS-10 původně určený pro přepravu lidí, dělostřelectva, tahačů a jiné techniky jak po souši, tak při překonávání vodních překážek.

Postupnou změnou organizace armády se dostal až k jednotkám civilní ochrany. Osvědčil se zejména při povodních, kdy lze díky němu bezpečně evakuovat lidí i z jinak obtížně přístupných míst.

Pohyb vozidla na souši je zajišťován pásy, pro pohyb ve vodě jsou ve spodní části zádi vozu umístěny dva lodní šrouby. Vozidlo je použitelné do rychlosti proudu 2,5 m/s. ZDROJ: www.pozary.cz

Velké Hydčice

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

I hnutí ANO ustoupilo, řekl Faltýnek po jednání o sněmovních komisích

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz