Pletou si stranu a kostel, říká exministr Kalousek na adresu lidovců

  6:48aktualizováno  6:48
Proč Miroslav Kalousek odchází od lidovců a připravuje novou stranu? "Jako předseda KDU-ČSL jsem některým místním organizacím říkal: Mám pocit, že se na schůzích modlíte a v kostele děláte politiku. Naučte se to dělat obráceně, nebo nebudete přitažliví pro spoluobčany. Myslím, že jsem s tím bojoval marně," řekl v rozhovoru pro MF DNES.

Exministr financí Kalousek chce voliče přilákat i na knížete Schwarzenberga. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Kdo přišel na to, že by se nová strana, kterou chystáte, měla jmenovat právě TOP 09?
Řekněme, že ten název vznikl z autorského přemýšlení. Nikdo si neklade nárok na copyright.

Zdůrazňuji, že definitivní rozhodnutí uděláme do konce května. Pak oznámím, zda odcházím z veřejného života, nebo se budu podílet na formování nového subjektu.

Pokud bychom se rozhodli, že půjdeme s novou stranou do předčasných voleb, jsme v mimořádné časové tísni. Ale o tom, jak to řešit, chci více mluvit až po evropských volbách, protože do té doby bychom jen mátli voliče.

Teď přemýšlíme o stanovách a programových prioritách. Bylo nutné vymyslet název, protože na petici, kde se sbírají podpisy pro vznik strany, název musí být. Takže pokud ji založíme, název skutečně bude zkratkou slov tradice, odpovědnost, prosperita.

Top má ale ještě jiný význam, to slovo znamená i špičkový, nejlepší. Těch "top devět" nejlepších máte být vy, Karel Schwarzenberg, Vladimír Mlynář a ještě šest dalších lidí?
Je nás mnohem víc. Ale nechci vystavit své kolegy a přátele tlaku, kterému čelím já, když musím odpovídat na otázky o nové straně. Pokud definitivně řekneme ano, přípravný výbor strany bude představen po evropských volbách.

Může ovlivnit vznik nové strany to, jak lidovci, případně zelení dopadnou v evropských volbách a zda by měli šanci dostat se do českého parlamentu?
Kdyby propadli, byl by to podpůrný argument, aby nová strana vznikla. Ten hlavní argument ale je, že za normální situace by mě nenapadlo přemýšlet o novém subjektu. Kdybych si vzal programy stran, tak politický "trh" je pokrytý.

Ovšem v situaci, kdy řada členů KDU-ČSL má problém se svým vlastním programem v oblasti reforem, které souvisí se stárnutím populace, tak musím nutně přemýšlet, jak politický trh pokrýt, když teď pokrytý není.

Jestliže se moje strana posouvá doleva a k rovnostářské politice, myslí víc na dnešní spotřebu než na odpovědnost k budoucnosti, tak v této politice se už nemohu angažovat. A pak je otázka, zda by tu neměl být subjekt, který by skutečné priority prosazoval.

Máte málo času na sestavení kandidátek. Jednáte se Starosty a nezávislými. Uvažujete i o tom, že byste šli do podzimních voleb v bloku s ODS, nebo že by se členové vaší nové strany objevili jako jednotlivci na kandidátce ODS?
Jsme otevřeni celé řadě variant, nenuťte mě přemýšlet v přímém přenosu. Ale jednu věc mohu vyloučit zcela. To, že by někteří z nás jednotlivě kandidovali za ODS. V našich úvahách se nebráníme různým typům koalic nebo spolupráce.

Jak velkou část KDU-ČSL s sebou chcete odvést do TOP 09?
Budete se divit, ale já si to nijak zvlášť neeviduji. Bude to svobodné rozhodnutí každého, není to tak, že bych kohokoli přemlouval. Okruh lidí, kteří o tom přemýšlejí, to určitě není pražský diskusní kroužek. V přípravném výboru jsou zastoupeny v zásadě všechny regiony

Co říkáte tomu, že předseda lidovců Čunek straníkům napsal, že bez uzardění o KDU-ČSL hanebně lžete, chcete ji rozložit a že z liberálního úletu se musí strana vrátit ke konzervatismu?
Já tu stranu nijak neštěpím, jsem z ní spíše na odchodu. Je škoda, že diskuse KDU-ČSL před sjezdem nemá jiná témata než Miroslava Kalouska. Nechť KDU-ČSL jde svou cestou. S panem Čunkem se přít nechci. Uvedl bych jen jeden ze silných důvodů, který mě přiměl ukončit mé ambice v KDU-ČSL.

Mnoho let jsem frustrován zvláštním zvykem členské základny lustrovat, kdo je lepší křesťan. Já jsem připraven se ze svého vztahu ke Stvořiteli zpovídat jemu a svému svědomí, ne spolustraníkům. Část členské základny KDU-ČSL se dodnes nenaučila rozlišovat mezi pojmy politická strana, církev a sekta. Proto se už v té straně nemohu dál angažovat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Ministr Toman couvá, zvířata z cirkusů asi nevyžene. Naštval aktivisty

Ředitel cirkusu Jiří Berousek mladší vystupuje s černým šátkem na hlavě.

Bez cvičených zvířat by cirkusy ztratily smysl, míní ministr zemědělství Miroslav Toman. Postavil se proto proti zákazu...

Senátoři rozhodnou o platech. Vadí mi to vydírání, že „musíme“, říká Horník

Místopředseda Senátu Jan Horník přichází na jednání STAN, KDU-ČSL a ODS.

Přetahovaná o výši platů poslanců, senátorů a členů vlády od ledna příštího roku zaměstná ve středu Senát. Může...

Babiš zůstává v registru StB, štrasburský soud odmítl žalobu na Slovensko

Český premiér Andrej Babiš hovoří 16. listopadu 2018 v Bruselu s novináři po...

Evropský soud pro lidská práva odmítl žalobu českého premiéra Andreje Babiše na Slovensko ve sporu o evidenci ve...

Najdete na iDNES.cz