Plavky zůstaly suché, brání poslanci jednání o záchrance na Kapverdách

  10:07aktualizováno  10:07
Členové sněmovního výboru pro bezpečnost minulý týden navštívili Kapverdské ostrovy. Státní kasu přišla pětidenní cesta na 800 tisíc korun. "Na safari jsme nejeli, přivezl jsem suché plavky," tvrdí vedoucí delegace Pavel Severa. Ostrovanům nabízel pomoc s budováním záchranné služby.

Kapverdy jsou oblíbeným cílem turistů, čeští poslanci ale jeli za prací. | foto: Profimedia.cz

Spolu s lidovcem Severou se cesty zúčastnili dva poslanci za ODS - Zdeněk Boháč a Jan Klas, komunista Zdeněk Maršíček a trojice sociálních demokratů - Richard Dolejš, Václav Klučka a Václav Šlajs. Do Česka se v pátek vrátili leteckým speciálem.

Zatímco běžní turisté jezdí na souostroví vzdálené pět set kilometrů od Afriky za slunnými plážemi Atlantiku, důvod poslaneckého výjezdu byl podle šéfa výboru Františka Bublana skromnější.

"Kapverdy mají spolu s Moldávií zvláštní status v EU a velmi stojí o jakoukoliv spolupráci. Důvodem bylo i řešení otázky nelegální migrace - s tím má tamní vláda velké problémy, protože Kapverdy fungují jako mezistanice pro africké uprchlíky, potažmo obchod s drogami," řekl iDNES.cz sociální demokrat, který cestu obhajoval před organizačním výborem Sněmovny.

S nápadem destinace prý loni na jaře přišel český velvyslanec v Portugalsku, který má Kapverdy coby bývalou portugalskou kolonii na starost.

poslanec KDU-ČSL Pavel SeveraPoslance čekalo v zemi setkání na nejvyšší úrovni, kromě ministrů vnitra či zahraničí je přijal i prezident. A podle Severy si Kapverďané návštěvu velmi chválili. "Očekávají od nás pomoc se zavedením integrovaného záchranného systému, protože ne všechny ostrovy disponují nemocnicí, což se může dotknout i turistů."

Míček je teď na straně ostrovanů. "Pokud si projekt odsouhlasí a vytipují vhodné lidi, poskytneme jim možnost absolvovat v Česku kurzy pro mechaniky a piloty. Na výcviku by se podílel například státní podnik Letecké opravny Malešice. Zároveň bychom Kapverdám poskytli odborníky, kteří by systém uvedli do provozu," objasnil Severa obsah ujednání.

poslanecké výlety

Každý z 18 parlamentních výborů má nárok na 3 zahraniční cesty ročně. Navržené cesty schvaluje organizační výbor. Sněmovna poslancům hradí diety (které jsou 2,5krát vyšší než pro běžné zaměstnance), dopravu, ubytování, tlumočení, místní dopravu a pojištění.

Na cestu vyčlenila Sněmovna 800 tisíc korun, podle Václava Klučky ale ubytování a místní dopravu hradila hostitelská strana. "Český parlament platil pouze dopravu challengerem (letoun z vládní letky, pozn.red.)," dodal.

Fakt, že Sněmovna v současném složení skončí kvůli předčasným volbám zřejmě už za čtyři měsíce, poslanci jako argument neberou. "Naše cesta nebyla marná snaha. Spousta aktivit se rozjedná za jedné vlády a dokončí za druhé," tvrdí Severa.

František Bublan zase odmítá námitku ohledně finanční krize, která od loňska zmítá světem. "Pro náš výbor je to letos jediný výjezd. Ostatní výbory jezdí častěji," říká a přisadí další argument. "Chtěli jsme letos udělat i Turecko, ale to nám nevyšlo, protože tam už našich delegací jelo příliš mnoho," vysvětlil.

Na atrakce nebyl čas, program byl prý nabitý

Mimo zdi jednacích místností se prý poslanci dostali na Kapverdách jen jednou - podnikli výlet na téměř 1800 metrů vysokou sopku, na níž se pěstuje vinná réva pro domácí spotřebu. "Dali nám víno ochutnat a vůbec nebylo špatné. Slíbil jsem, že se poptám Moraváků, zda by neměli zájem o spolupráci," s úsměvem zavzpomínal Severa.

Expremiér už Kapverdy zná

Čeští politici nebyli na Kapverdách poprvé. Loni v květnu se tu se skupinou podnikatelů zastavil na cestě do Jižní Ameriky i tehdejší premiér Mirek Topolánek. Podle oficiální zprávy Úřadu vlády tu mimo jiné slavnostně zahájil výstavu Historie českého komiksu. - čtěte více o cestě Mirka Topolánka

Na další atrakce prý mohli zapomenout. "Na pláže vůbec nebyl čas, zpátky jsem přivezl suché plavky. Maximálně jsme si šli večer zaplavat do hotelového bazénu. Měli jsme tak nabitý program, že pokud někdo ráno kolem páté šesté vstal a šel se okoupat do moře, musel už v půl deváté sedět v autobuse, který nás dovezl na jednání," reagoval rozmrzele na otázky ohledně volnočasových aktivit Václav Klučka.

Exotické cesty poslanců nejsou nikterak výjimečné. Naposledy se čtyři z nich podívali do Keni a Tanzanie. Cena byla stejná jako v případě Kapverd. (čtěte Na turistiku rozhodně nebyl čas, brání poslanci cestu po Africe). Koncem května zase skupina poslanců z výboru pro životní prostředí odletí navštívit Mongolsko.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Polymer není jen pro děti. Studentka ukazuje jeho kouzlo lidem z celého světa

Lucie Štruncová (18. října 2018)

Když jí bylo jedenáct, rodiče jí z Německa dovezli dvě kostičky polymeru. Lucie Štruncová jeho kouzlu propadla a její...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Antifašisté byli i mezi českými Němci. Byla jich desetina, říká historik

Hákové kříže, kam se podíváš. Tak vypadalo centrum Nového Jičína. Výjimkou...

Před osmdesáti lety zabrali české pohraničí Němci. Výsledkem mnichovské dohody bylo vystěhování 300 tisíc Čechů ze...Najdete na iDNES.cz