Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Platy v kraji rostou pomaleji než jinde

  10:29aktualizováno  10:29
Východní Morava - Kdyby se srovnávali jen sami se sebou, mohli by se lidé ve Zlínském kraji radovat. V prvním čtvrtletí letošního roku si v průměru vydělali 11 868 korun, to je o devět a půl procenta víc než ve stejném období loni. Radost jim ale kromě inflace kazí i mzdový průměr v republice, ve srovnání s ním region výrazně pokulhává.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že lidé na východě Moravy dostávali letos od ledna do dubna za svou práci v průměru o třináct stokorun méně, než byla průměrná mzda v Česku.

Nejvíce - o 10,7 procenta - si v kraji polepšili obyvatelé zlínského okresu, platy tam ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostly o víc než dvanáct set korun. Nejméně - o 8,2 procenta - porostly mzdy na Kroměřížsku.

Rozdíl mezi nejvyššími a nejnižšími průměrnými platy v kraji, tedy mezi okresy Zlín a Uherské Hradiště, byl v prvním čtvrtletí 1 574 korun. To znamená, že lidé na Zlínsku měli průměrnou mzdu téměř o čtrnáct procent vyšší než na Uherskohradišťsku.

Jak rostou mzdy
v okresech

okres 1. čtvrletí
2000
1. črtvrtletí
2001
Kroměříž 10436 11302
Hradiště 10315 11263
Vsetín 11003 12070
Zlín 11595 12837
Kraj 10837 11868

Okres Uherské Hradiště patří už trvale k regionům s nejnižší mzdou v republice. Okresu chybí větší průmyslový gigant. V oblastech, kde takový podnik je, rostou zákonitě i průměrné mzdy.

Přednosta uherskohradišťského okresního úřadu Ivan Palacký i František Dostálek z tamního úřadu práce už několikrát dávali nízké mzdy do souvislosti s nízkou mírou nezaměstnanosti a se šikovností místních podnikatelů.

Ti podle nich dokáží přesně odhadnout míru, kdy jsou lidé ještě ochotni dělat i za malé peníze. Své sehrává i mentalita obyvatel na Uherskohradišťsku, nemít práci stále považují za cosi nepatřičného.

Na nízkých výdělcích v okrese Uherské Hradiště se podílí i nepříznivá vzdělanostní struktura. Úplným středoškolským vzděláním se tam mohlo chlubit sotva dvacet procent lidí, to je méně než v jiných okresech Zlínského kraje a výrazně méně, než představuje celostátní průměr.

Údaje o mzdách mohou ale být nepatrně zkreslené. Povinně je totiž pražskému statistickému ústředí dodávají jen velké továrny s více než dvaceti zaměstnanci. Čísla z menších, možná více prosperujících firem, se do průzkumu nedostanou.

"Obesílá se jen každá dvacátá firma. Skutečně spolehlivý ale bývá až padesátiprocentní výběr," tvrdí vedoucí pobočky Českého statistického úřadu v Uherském Hradišti Anna Mirošová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Jak hodnotí sobotní sjezd KSČM? V pořadu Rozstřel odpoví Josef Skála

Europoslankyně Kateřina Konečná a Josef Skála se oba ucházejí o post šéfa KSČM....

Jak hodnotí sobotní sjezd KSČM, na kterém se mu nakonec jen o pár hlasů nepodařilo porazit stávajícího šéfa strany...

Text koaliční smlouvy chceme mít hotový do dvou týdnů, řekl Faltýnek

Jaroslav Faltýnek (ANO) komentuje vývoj povolebních vyjednávání. (31. 10. 2017)

Vyjednávání o vládě možná spějí ke konci. Hnutí ANO chce mít do čtrnácti dnů hotový návrh koaliční smlouvy. V pátek...

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Fabie porazila Pandury a demise na druhou

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého

Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES...

Najdete na iDNES.cz