Platy lékařů o pár procent vzrostly. Lépe jsou na tom ti státní. Ilustrační foto

Platy lékařů o pár procent vzrostly. Lépe jsou na tom ti státní. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Platy lékařů stouply na 50 tisíc, stát platí lépe než soukromníci

  • 624
Průměrný plat lékařů a zubařů činí po loňském zvýšení zhruba 50 tisíc měsíčně. Oproti předchozímu roku si zdravotníci polepšili o 3,7 procenta. Sestry a porodní asistentky ve státních zařízeních si přišly na 27 tisíc, jejich kolegyně v soukromých zařízeních berou o čtyři tisíce méně.

Průměrný měsíční plat v České republice byl loni 23 951 korun. Průměrný příjem zdravotníků v soukromých ordinacích a nemocnicích či v lázeňství je podle statistiků menší, měsíčně si přišli na 23 660 korun. Zdravotníci ve státním sektoru berou průměrně 27 733 korun, tedy o čtyři tisíce více. Statistiku zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Plat rostl loni více sestrám (o 4,8 procenta, respektive 1 254 korun), lékařům platy vzrostly asi o 1 500 korun, tedy o 3,1 procenta, ostatní zdravotníci si přilepšili o 946 korun, tedy o 3,6 procenta. Podle státních tabulek bylo odměňováno asi čtyřicet procent zaměstnanců ve zdravotnictví.

Tabulkové platy rostly rychleji než peníze v soukromých zařízeních, uvedl Ústav zdravotnických informací a statistiky. V předchozích letech rostly platy lékařům více. Vzrostou i letos díky nátlakové akci Děkujeme, odcházíme. Od března se měl plat lékaře zvednout o 5 až 8 tisíc měsíčně podle vzdělání a počtu let praxe.

"Podle memoranda můžeme očekávat, že se v letošním roce příjem zvedne o deset procent. Problém je ale s rokem příštím, protože vláda bohužel neučinila nic pro to, aby to bylo ekonomicky možné. Koncem letošního roku proto očekávám poměrně výbušnou situaci, až zdravotníci zjistí, že memorandum není možné splnit," varoval šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Vláda podle něj střídavě vytváří a hasí požáry. "Například zvýšení DPH připraví zdravotnictví o miliardy. Já nepochybuji o tom, že vláda pak bude chybějící peníze argumentovat zvýšením platů lékařům," avizoval Kubek.

Vysoký rozdíl mezi příjmy zdravotníků ve státních a soukromých nemocnicích je způsoben tím, že mimo lékaře jsou do statistik započítány také zdravotní sestry, porodní asistentky nebo pracovníci v lázeňských organizacích.

Průměrný plat zaměstnanců ve státním zdravotnctví
Průměrný plat zaměstnanců v soukromém zdravotnctví a lázeňství

Klikněte na tabulku a zjistíte průměrné platy zdravotníků - levý sloupec státních, pravý soukromých

Pokud se příjem rozdělí podle oborů, je rozdíl mezi státními a soukromými lékaři minimální - 1 012 korun. Naopak mezi všeobecnými sestrami a porodními asistentkami ve státním a soukromém sektoru byl rozdíl velký - 4 118 korun. Letos se navýšením platů lékařů ještě zvýšil dosavadní rozdíl mezi příjmy lékařů a sester.

Státní lékaři mají přes 50 tisíc korun

V zařízeních ministerstva zdravotnictví, krajů, obcí a měst, kde se řídí tarifními platovými tabulkami, brali loni lékaři a zubaři 50 235 korun. Všeobecné sestry a porodní asistentky si přišly na 27 515 korun měsíčně. V soukromých ordinacích a nemocnicích si lékaři měsíčně vydělali 49 223 korun, sestry pak 23 397 korun. V lázeňství jsou platy nejnižší - lékaři ve státních i nestátních zařízeních loni brali 48 867 korun měsíčně, sestry a porodní asistentky pouze 19 396 korun.

"Státní nemocnice musí respektovat tarifní tabulky. Pro lékaře s určitou kvalifikací a praxí je tedy garantována minimální výše platu. Soukromé nemocnice tím nejsou omezeny a mohou si dovolit nastavit i menší plat," vysvětlil rozdíly prezident ČLK.

"Celkový průměrný měsíční plat lékařů a zubních lékařů je přibližně dvakrát vyšší ve srovnání s průměrným platem všeobecných sester a porodních asistentek i s platem zaměstnanců ve zdravotnictví celkem," doplnila Eliška Mašková z ÚZIS, která zprávu vypracovala.

Zveřejněný průměrný měsíční plat zdravotníků podle statistiků zahrnuje i osobní příplatek, odměny, pracovní pohotovost, ostatní příplatky a práci přesčas. Ta tvořila u lékařů asi deset procent mzdy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video